– Ahogy az mindenki számára nyilvánvaló lehet, az inflációkövetőnek nevezett adóemelés már januárban fokozza majd az inflációt – erről beszélt megkeresésünkre Bod Péter Ákos közgazdász, a Magyar Nemzeti Bank egykori elnöke. Ennyivel mindenképp drágul az összes érintett termék és szolgáltatás, tehát a szeszes italok, dohánytermékek és üzemanyag ára.
Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes nyújtotta be kedd éjjel az egyes adótörvények módosításáról szóló javaslatot, amelynek értelmében több adó és illeték mértéke minden évben automatikusan növekszik majd a törvénymódosítás szükségessége nélkül. A júliusi inflációs mértékhez kötötték ennek szintjét, tehát jövőre 4,1 százalékos emelkedésre kell készülni (ekkora volt idén júliusban a pénzromlás). Az autósokat több adónövekedéssel is sújtják, a gépjárműadó és az átírási illeték is emelkedik, ahogy 2026-tól a cégautóadó szintén. A változtatás tehát ad majd egy év eleji inflációs lökést, de a kormány ezt valójában nem is feltétlenül sajnálja. Ahogy azt Bod Péter Ákos kiemelte, a magyar gazdaságpolitika nagyon régóta inflációs alapú, a kormány pedig az azt okozó tényezőket láthatólag kedveli. A gyenge forint nyilvánvalóan inflációs tényező, hiszen az importon keresztül közvetlenül befolyásolja az árakat. A gazdasági verseny lehetséges kiiktatása szintén inflációs tényezőnek számít. Hosszú távon mindez jóval nagyobb mértékben növeli az árszintet, mintha hagynák a cégeket, hogy a fogyasztókért szabadon versenyezzenek. Mindenesetre, ahogy arra lapunknak a közgazdász is utalt, az adóemelés nehezen tűnt elkerülhetőnek, Varga Mihály pénzügyminiszter pedig most egy kicsivel nyugodtabban alszik majd, a bevételi oldal ennyivel növekszik jövőre. Kérdés, a kiadási tételekkel mit fog kezdeni a kormány.
Bod Péter Ákos szerint ebből az következik, hogy jósolhat bármit a Magyar Nemzeti Bank, ahogy másodlagos az is, a kormány milyen számokat ír a konvergenciaprogramba, amit amúgy már nem is így hívnak. Az már látszik ugyanis, hogy olyan inflációval számolnak, amibe ez a 4,1 százalékos emelés belefér. A közgazdászt ez nem lepte meg, tudható volt szerinte, hogy a legutóbbi hónap hármassal kezdődő, visszatekintő inflációs indexe nem fejezi ki azt, amivel decemberben valószínűleg zárul az év. Ezek szerint átlagban lesz idénre egy négy százalékos infláció, és ennyit várnak jövőre is. Bod Péter Ákos hozzátette, a kormány a saját adókalkulációja szerint nem számít ezek szerint további, érdemi dezinflációra. Az egyetemi munkacsoportja is hasonló makropályát vázolt fel korábban, már előre nem elfogadva a korábbi kormányzati bizakodást a dezinfláció folytatódásában. Már csak azért sem fogadhatták el Bod szerint, mert „a költségvetési helyzet elég vacak, és olyan irdatlan drága a magyar állam működtetése, hogy ahhoz bevételre van szükség”. A bevételi kör indexálása pedig egyszerű megoldásnak tűnt, az áfánál pedig indexálja azt majd maga az infláció.
Most az az innováció a közgazdász szerint, hogy nem decemberben döntöttek, ahogy egy normális országban a költségvetés beadásakor szokás, hanem már jó előre meghatározták, mivel számolnak. De a forintban megállapított adótételekhez sajnos hozzá kellett nyúlni, az infláció létezéséről nem lehet nem tudomást venni.
Több párt is reagált a bejelentésre. A Jobbik csütörtökön kiadott közleményében azt írta: „Ne az adók, hanem a támogatások legyenek inflációkövetők! A kormány olyan »önjáró« adóemeléseket jelentett be, amelyek összege minden évben követik az inflációt. Így a szokásos drágító hatáson felül extra módon teszik borsosabbá a termékek és a szolgáltatások árait, még nehezebb helyzetbe hozva a magyar polgárokat. Az állandó inflációkövetésnek lenne és lett volna helye, hiszen a családi pótlék, a családi adókedvezmény és számos támogatási forma összege a bevezetés óta minden évben inflálódik, veszít értékéből. A kormány garantált, és most már minden évben biztosan emelkedő adói, a harmatgyenge forintárfolyam együttesen brutális terheket rónak a magyar polgárokra, ami a kirívóan gyenge gazdaságpolitika egyenes következménye. Mi ezzel szemben folyamatosan emelkedő, az inflációt követő kedvezményekkel és támogatásokkal biztosítanánk a magyarokat arról, hogy a szülőföldön való boldogulásuk fontos számunkra.”
A Demokratikus Koalíció EP-képviselője, Dobrev Klára a Facebook-oldalán szűkszavúnak bizonyult: „Orbánéknak megéri a magas infláció! Inflációkövető adóemelést vezetnek be.” A Márki-Zay Péter vezette Mindenki Magyarországa Néppárt pedig azt írta: „Inflációkövető adóemelést vezet be a kormány az üzemanyagoknál. Ezzel lényegében mindenre plusz és folyamatosan emelkedő adót vetnek ki Orbánék, hiszen a benzin ára beépül majd minden termékbe és szolgáltatásba. »Kinek mit intézett a kormánya.« – ugye?”