Elfogadtam Schmidt Mária főigazgató asszony megtisztelő felkérését és az Alapítvány keretein belül kollégáimmal létrehoztuk a Szabad Európa Intézetet – jelentette be Szájer József kedden a XXI. Század Intézet honlapján. Mint hozzátette, az intézet megalapításával egy régóta tartó, szoros együttműködés új szakasza kezdődik el. Az intézet vele együtt három főből áll, de ambíciózus programot kívánnak végrehajtani. „A nemzeti szuverenitásra alapozott európai integráció elvét valljuk, kiállunk a szabadság mellett, elutasítjuk az Európai Egyesült Államok gondolatát és egyetértünk Magyarország Alaptörvényével, amely szerint az európai együttműködés alapja a tagállamok önállósága, amelyben a szuverenitásról a nemzetek nem lemondanak az Unió javára, hanem azt az uniós intézmények által, közösen gyakorolják” – fogalmazott
Az elképzeléseiről egy blogbejegyzést is megjelentette, Schmidt Mária Látószögblogján. Szájer József az a fideszes egykori EP-képviselő, aki Brüsszelben a koronavírus-járvány idején megszegve a kijárási szabályokat melegorgián vett részt, majd onnan elmenekült. Az elfogását kamerafelvétel örökítette meg. Az egykori EP-képviselő „A nemzetek Európájának feltámasztása” címmel írt bejegyzésében Deák Ferencet idézve – „A rosszul gombolt mellényt újra kell gombolni!” – sürgette az európai politika intézményeinek újraszervezését. Szerinte Európát egykori alapítóinak és mai alkotóinak a szuverén nemzetállamoknak újra kell gondolniuk a csúcstól a talapzatig. Ennek a kiinduló pontja – a Fouchet-terv szellemében –, hogy az unió minden közös intézményének valamennyi papíron vagy valóságban létező hatáskörét vizsgálat alá kell venni. Szerinte két egyszerű tesztet kell alkalmazni: van-e szükség európai felhatalmazásra ahhoz, hogy az adott feladatot el lehessen látni? – ez az észszerűség tesztje; a másik, hogy kívánják-e az egyes európai tagországok az adott kérdést az európai szintű döntéshozatalba (újra vagy újonnan) betenni, vagy sem? – ez az akarat tesztje.
Úgy véli, hogy ezekre a kérdésekre adott igen válaszokból épülne fel az új szabad, demokratikus, közös Európa. Ezáltal az Uniónak a mainál kisebb hatalmú és létszámú közös szervei és erősebb tagországai lennének, de „erős uniót csak erős tagok talapzatán lehet építeni”. A módszerrel olyan Európát, olyan uniót lehetne létrehozni, amelynek ideológiája, közös intézményei nem a saját tagországainak az ellenségei, hanem azok kiszolgálói. Szerinte nagyot tévednek a föderalisták, amikor minden eddigi hibás döntésüket úgy akarják kijavítani, hogy még több Európát követelnek, mert szerinte lehetséges, amit a föderalisták Fouchet óta megállás nélkül tagadnak: a nemzeti alapú közös Európa. Úgy véli, hogy csak az erő, a demokrácia és a szabadság ereje, valamint az európai polgárok szavazatai révén lehetne az Unió vezetőit változtatásra kényszeríteni.
Szerinte mára változott a helyzet, hiszen Európa politikai térképén a gondolat mellett már szervezett politikai formában is megjelent az erő, amely képes a szuverén tagokra épülő Európa programját elkészíteni és át tudja formálni az Uniót. Ez pedig a Patrióták Európáért EP-frakció, amely Orbán Viktor és a fideszes EP-képviselők kezdeményezésére jött létre. A Latoszogblog.hu a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvánnyal áll kapcsolatban. Az alapítvány kuratóriumi elnöke Lánczi András, de a tagja Schmidt Mária történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója.