Soron kívül hallgatnák meg pénteken a honvédelmi minisztert és a katonai titkosszolgálat vezetőit a honvédelmi és rendészeti bizottság ellenzéki tagjai, a lapunk által feltárt VBÜ-adatlopási botránnyal kapcsolatban – tudta meg a Magyar Hang. Erről a bizottság MSZP-s alelnöke, Harangozó Tamás tájékoztatta lapunkat. „Egyelőre csak a sajtóból ismerjük az ügy alapinformációit, de ezek alapján is elmondható, hogy rendkívüli kockázatú adatszivárgásról, talán az évszázad hazai adatlopási botrányáról lehet szó. Lukács László György kollégámmal, a bizottság jobbikos tagjával éppen ezért kezdeményeztük Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter és a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat (KNBSZ) rendkívüli, pénteki meghallgatását – mondta Harangozó.
A politikus nem titkolta, felháborítónak tartja, hogy a kormány a jelek szerint előlük is megpróbálta el titkolni az ügyet. „A Védelmi Beszerzési Ügynökség rendszerének októberi feltörése óta több zárt ülést is tartottunk már a honvédelmi tárca képviselőinek jelenlétében, mégsem tartották fontosnak hogy egy ekkora botrányról tájékoztassák a bizottság tagjait” –jegyezte meg Harangozó Tamás. Az ügy az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságában is téma lehet, Molnár Zsolt, a bizottság szocialista tagja ugyanis a soron következő ülésükön tárgyalna a történtekről „Ez az eset nem csak honvédelmi kérdés, bőven érinti az ország nemzetbiztonságát” – mondta kérdésünkre Molnár, aki egyértelmű, pontos tájékoztatást vár a honvédelmi tárcától, és fontosnak tartja, hogy a kormány tájékoztassa az esetről a lakosságot is, amilyen részletesen ez lehetséges.
Mint a Magyar Hang elsőként megírta – Frész Ferenc kiberbiztonsági szakértő értesülése alapján –, az INC Ransomware hackercsoport feltörte a honvédelmi és rendvédelmi eszközbeszerzéseket bonyolító Védelmi Beszerzési Ügynökég fájlszerverét és onnan rengeteg érzékeny katonai titkot lopott el. A kiszivárgott adatokba számos államtitok is beletartozhatott, a hadsereg digitális fegyverzetének leírásától kezdve a már megvásárolt ultramodern légvédelmi rendszerek arzenáljáig.
A hackerek titkosították az adatbázist, és 5 millió dollárt követeltek a feloldásért, a VBÜ azonban a jelek szerint nem engedett a zsarolásnak – erre utal, hogy az INC Ransomware elkezdett képernyőképeket megosztani a darkweben a megszerzett adatbázisok tartalmáról. A Honvédelmi Minisztérium a HVG-nek elismerte, valóban feltörték az ügynökség szervereit. A kormányinfón Gulyás Gergely miniszter is elismerte ezt.
Frissítés: feljelentést tett az ügynökség
Lapunknak csütörtök délután válaszolt maga a Védelmi Beszerzési Ügynökség is, levelükben szintén megerősítették a történteket: „A Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) informatikai rendszereit nemzetközi hackercsoport támadta meg. A kérdéses ügyben az incidenst követően feljelentést tett a VBÜ, a nyomozás jelenleg folyamatban van, ezért több információt nem áll módunkban adni. A VBÜ nem kezel katonai struktúrára vonatkozó adatokat” – írták.