Munkáshitel: ledarálhatja a piaci kamatszinteket a kormány 0 százalékos új terméke

(Fotó: MTI/Faludi Imre)

Akár 125 ezren is felvehetik a kormány által a 17-25 évesek számára meghirdetett munkáshitelt – ez nagyobb folyósított összeget jelenthet, mint amit idén az első 7 hónapban személyi kölcsönként kifizettek a bankok ügyfeleiknek – közölte Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

Átalakuló személyi kölcsönök

A szakember annak kapcsán fejtette ki véleményét, hogy Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter hétfőn részleteket osztott meg a munkáshitel kormányzat által várt igénybevételéről. Mint közölte, az új hitel alapjaiban alakíthatja át a személyi kölcsönök piacát. A kormányzati számítások szerint több mint 300 ezer 17–25 éves fiatal számára nyílik meg a maximum 4 millió forintos, 10 éves futamidőre felvehető, kamatmentes hitel lehetősége. Ha a teljes igénylésre jogosult kör felvenné a maximális munkáshitelt, az akár 1200 milliárd forintos kihelyezést jelentene. A nemzetgazdasági miniszter ennél visszafogottabb, 500 milliárd forintos felhasználásról beszélt.

Ha minden érdekelt a maximális hitelösszeget venné igénybe, akkor a kibocsátásra előirányzott keret 125 ezer igénylőt, 50 százalékos kihasználtságot jelentene. Ez több, mint ahány személyikölcsön-szerződést idén az első 5 hónapban kötöttek az ügyfeleikkel a bankok, és 55 százalékát teszi ki a rekordévnek számító 2024-es év első kilenc hónapjában szerződést kötők számának. Gergely Péter szerint a kormányzati tervekben szereplő 500 milliárd forintos kölcsönösszeg 2019-et és 2023-at leszámítva magasabb, mint amennyit személyi kölcsönként egy év alatt folyósítottak a pénzintézetek. Az idén 7 hónapnyi teljesítményt tenne ki a munkáshitel kerete, annak tervezett 500 milliárdját 100 milliárddal meghaladó összegű kölcsönt vettek fel az emberek szeptember végéig.

Kedvező és kedvezőtlen hatások

A nulla százalékos új tömeghitelnek kedvező és kedvezőtlen hatásai is lehetnek a szakértő szerint. A fogyasztásban aktív fiatalok körében a személyi kölcsönök erős év végi keresletét visszavetheti a kivárás. Miután személyi kölcsönt jellemzően nem karácsonyi ajándékok vásárlására vesznek fel az emberek (e tekintetben egyre tudatosabbak), így a potenciális hitelfelvevők egy része csúsztathatja majd a tervezett kölcsönfelvételt. Ennek nyomán ugyan nem kerül veszélybe az új személyikölcsön-csúcs, ám a mérték, hogy mennyivel szárnyalja túl az idei folyósítás az 5 évvel ezelőtti 559 milliárd forintos szintet, egész bizonyosan kisebb lesz, mint amit a szakértők az ősz elején, a munkáshitel bevezetése előtt vártak.

Gergely Péter hozzátette, nagy kérdés, milyen hatással lesz a piaci személyikölcsön-kamatokra a tömeghitel bevezetése. Mint közölte, nagyban függ majd attól, hogy a munkáshitel esetében milyen kamattámogatásról állapodnak meg az állammal a bankok. Ha a pénzintézetek megtalálják a számításukat, sokkal nagyobb esély van arra, hogy a fiataloknak szóló nulla százalékos hiteltermék a piaci kamatszinteket is ledarálja.

Számottevő segítség

Gergely Péter emlékeztetett arra, hogy a komoly inflációcsökkenés ellenére a személyi hitelek átlagos hitelköltsége a 2023. januári 19,48 százalékról idén szeptember végére mindössze 225 bázisponttal, 17,23 százalékra csökkent – szóval tér bőven lenne a komolyabb kamaterózióra. A szakértő szerint a bankoknak sem érdekük az, hogy egy nagyon fontos ügyfélkör eltűnjön a látókörükből amiatt, hogy az állam által preferált, diploma nélküli fiatalok számottevő segítséget kapnak. Mindezek miatt tetemes piaci személyi kölcsönre vonatkozó kamatcsökkenést sem tart kizártnak a következő hónapokban.