A hazai erdőterület csaknem fele „műerdő”

A hazai erdőterület csaknem fele „műerdő”

A gyáli erdő (Fotó: Magyar Hang/Grimm Balázs)

 

Új erdővédelmi törvény született a napokban az Európai Unióban, amely megálljt parancsolhat a globális erdőpusztításhoz vezető fogyasztásnak. Ez ügyben az Európai Bizottság még 2020-ban kezdeményezett nyilvános konzultációt, melyre reagálva Together4Forests, azaz Együtt az erdőkért néven petíciót indított számos szakmai civil szervezet, köztük a WWF és a Greenpeace. A társadalmi nyomásgyakorlás eredményeként is az Európai Parlament április 19-én elfogadta azt a törvényt, amely az egész világra vonatkozóan célozza az erdőirtások megállítását.

– Miután a fogyasztáson keresztül az Európai Unió felelős a globális erdőirtások mintegy 16 százalékáért, a jogszabály arról rendelkezik, hogy az uniós piacra bekerülő termékek nem származhatnak olyan helyekről, ahol azok előállítása erdőirtással vagy az erdők olyan mértékű lerontásával, átalakításával jár, ami természet- és klímavédelmi szempontból is nagy károkat okoz – mondta lapunknak Gálhidy László, a WWF Magyarország Erdő programjának vezetője. A lerontás alatt elsősorban azt kell érteni, amikor őserdőket idegenhonos fafajokból álló kultúrerdőkké vagy ültetvényekké – régi erdész szakkifejezéssel „műerdőkké” – alakítanak át.

• Melyik fafajtára igaz, hogy hazánkban több van belőle, mint egész Európában?
• Az ország mely területei kedvezőek az erdők számára?
• Mi akadályozza a dinamikus erdőtelepítést?

A teljes cikket a Magyar Hang hetilap május 12-én megjelent, 2023/19. számában találja. Vegye meg nyomtatott kiadásunkat, vagy olvassa el a cikket a Magyar Hang Plusz felületén online!

Olvassa el a teljes cikket online, Magyar Hang Plusz előfizetéssel! Egy hónap csak 1690 forint!

Előfizetek
Már előfizettem, belépek Beléptem, elolvasom a cikket!