A többség elhiszi, hogy a kormány a titkosszolgálatokat is beveti Magyar Péter ellen
Vogel Evelin és Magyar Péter (Fotó: Facebook/Magyar Péter)

Úgy tűnik, a Tisza Párt elnökét egyelőre nem tépázzák meg a szivárogtatások – ez derült ki a Publicus Intézet felméréséből, amelyet a Népszava felmérésére készített az intézet

A kutatás szerint az emberek 83 százaléka hallott róla, hogy Magyar Péter. a Tisza Párt elnöke bejelentette, hogy a Fidesz a volt barátnőjét felhasználva, titkosszolgálati eszközöket és a mesterséges intelligenciát is bevetve próbálja őt lejáratni. Az azóta eltelt több mint két hétben hangfelvételek sorát küldték el a magyar sajtótermékeknek egy beazonosíthatatlan email címről. A felvételeken rögzített beszélgetések egyik résztvevője mindig Vogel Evelin, Magyar Péter exbarátnője. A megkérdezettek 42 százaléka szerint nagyon valószínű, hogy a Fidesz vagy a kormány titkosszolgálati eszközöket is felhasznál politikai ellenfelei lejáratására, további 24 százalék pedig elképzelhetőnek tartja azt. Csupán a válaszadók 18 százaléka mondja, hogy ez kizárt, 8 százalék szerint pedig nem valószínű (mintegy 8 százaléknyian nem válaszoltak). 

A Népszava cikke szerint a Tisza hívei között vannak a legmagasabb arányban (72 százalék), akik szerint nagyon valószínű, hogy a kormány ilyen eszközökkel él, 21 százalék pedig el tudja képzelni. Ezzel szemben a Fidesz szavazónak majdnem fele, 48 százaléka tartja kizártnak a titkosszolgálati eszközök bevetését politikai ellenfelek ellen, még a hírhedt Pegasus-ügy ellenére is, amikor kiderült, hogy izraeli kémszoftverrel hallgattak le médiavállalkozókat, ügyvédeket, ellenzéki politikusokat, kormánytisztviselőket és újságírókat Magyarországon. 

Magyar Péter: Rogán emberei lehallgatnak, a volt párjaimat Vertán fizeti, Ábrahám gyermekvédelmi ügyei is fedett akciók
LD

Magyar Péter: Rogán emberei lehallgatnak, a volt párjaimat Vertán fizeti, Ábrahám gyermekvédelmi ügyei is fedett akciók

A magyar Watergate-ügyként harangozta be Magyar Péter azt az ügyet, amelyről vasárnap délutáni, rendkívüli sajtótájékoztatóján számolt be. Arra kérte Pintér Sándort és Varga Mihályt, hogy álljanak ki, és ne asszisztáljanak mindenhez.

A mostani lehallgatási ügy újdonsága, hogy először merült föl annak lehetősége, hogy a nyilvánosságra került felvételeket mesterséges intelligencia vagy más eszközök segítségével manipulálhatták. A Publicus szerint az emberek 40 százaléka szerint nagyon is elképzelhető, hogy a kormány vagy a Fidesz meghamisítja az anyagokat ellenfeleli lejáratása érdekében. 

További 22 százalék elképzelhetőnek tartja ezt, 8 százalék szerint inkább nem valószínű, 20 százalék szerint pedig kizárt (itt 10 százalék nem válaszolt). A Fidesz szavazói a legjóhiszeműbbek ebben a kérdésben; csak 7 százalékuk tartja nagyon valószínűnek, 14 százalék pedig elképzelhetőnek az ilyen jellegű manipulációt, ugyanakkor 51 százalékos többségük kizártnak tartja, hogy ilyesmire vetemedne a kormánypárt. Egészen másképp vélekednek ebben a kérdésben a Tisza-hívek, 73 százalékuk nagyon valószínűnek tartja a felvételek meghamisítását, 24 százalékuk pedig elképzelhetőnek. A többi ellenzéki párt szavazóinak körében 60, illetve 20 százalék gondolja hasonlóképpen. A párt nélküliek viszont sokkal kevésbé vannak meggyőzve erről: 36 százalék tartja valószínűnek, 27 százalék elképzelhetőnek, hogy a kormány ilyesmivel trükközik, minden tizedik bizonytalan szerint ez nem valószínű, 12 százalék szerint pedig kizárt. A válaszolók 63 százaléka azt is elképzelhetőnek tartja, hogy a Fidesz nem csak a politikai ellenfelei, hanem civil szervezetek vagy újságírók ellen is felhasznál hasonló eszközöket.

A kutatás szerint az embereknek csupán harmada hisz a Magyar Péterről kiszivárgott felvételeknek: 20 százalék mondta, hogy igen, további 12 pedig hogy inkább igen, arra a kérdésre, hogy hitelesek-e a felvételekben szereplő információk. Ezzel szemben 42 százalék egyértelmű nemmel, 11 százalék pedig inkább nemmel felelt (itt 15 százalék volt a nem válaszolók aránya). Persze, leginkább a kormánypárti szavazók (59 százalék) hisznek a felvételeknek. Ez az arány a Tisza szavazói körében 19, a többi ellenzéki párt szavazói közt 24 százalék. 

Szivárgó Tisza: hírszerzők Magyar Péter nyomában

Szivárgó Tisza: hírszerzők Magyar Péter nyomában

A magyar „Watergate-ről”, ráállított ügynökökről beszél a Tisza Párt elnöke, akit mindennap újabb hangfelvételekkel támadnak. Utánajártunk, mi lehet igaz mindebből.

Abban kevesebb, mint az emberek negyede hisz, hogy büntetőjogi vagy más következménye lehet annak, ha kiderül: titkosszolgálati eszközöket és esetleg hamisított anyagokat is felhasználnak egy ellenzéki politikus lejáratására (24 százalék). A válaszolók több mint fele, 55 százalék úgy véli, a nyilvánosságra került felvételek nem fogják érdemben befolyásolni Magyar Péter és a pártja megítélését. 27 százalék gondolja, hogy a hanganyagok következtében csökkenni fog a Tisza és vezetőjének népszerűsége, 11 százalék szerint pedig akár még nőhet is. Kizárólag a kormánypárti szavazók körében vannak többségben azok, akik szerint érdemi népszerűségvesztést szenvedhet Magyar: 57 százalék gondolja így. Ez az arány a Tisza szavazóinak körében 11, a többi ellenzéki között 13, a bizonytalanoknál 19 százalék. Magyar Péter hívei között viszonylag sokan (24 százalék) vannak olyanok, akik szerint a felvételek akár még növelhetik is a párt népszerűségét, emellett a bizonytalanok 11 százaléka is ezen a véleményen van.

A Publicus megkérdezte azt is, valóban annyira erős-e a Tisza párt, hogy megnyerhetne egy választást. Erre 26 százalék felelt igennel, 13 százalék inkább igennel, 42 százalék nemmel, további 13 százalék pedig inkább nemmel, majdnem 7 százalék nem válaszoló mellett. Kizárólag a Tisza szavazó között vannak többségben azok, akik hisznek a párt diadalában: 76 százalék felelt így, de még köztük is van 15 százalék kételkedő. A fideszesek 8, a többi ellenzéki párt szavazóinak 38, a bizonytalanok 36 százaléka gondolja, hogy a Tisza képes lenne választást nyerni. Bár minden felmérés azt mutatja, hogy Magyar Péter pártja a fiatalok körében áll a legjobban, még a 18-29 éves korosztályban is kisebbségben vannak (45 százalék) azok, akik hisznek a győzelemben, a 30-44 közöttiek körében ez 43, 45-59 között 27, 60 év fölött pedig 40 százalék.