Folytatódik a budapesti csiki-csuki: nem lesz döntés a főpolgármester-helyettesekről
Karácsony Gergely (Forrás: Hadházy Ákos/Facebook)

Nem lesz döntés a főpolgármester-helyettesekről a fővárosi közgyűlés csütörtöki ülésén, miután a közgyűlés 18 igen szavazattal elfogadta Barabás Richárd (Párbeszéd) képviselő azon javaslatát, hogy vegyék le a főpolgármester-választást a napirendről. A képviselő ezt azzal indokolta, hogy „nem úgy tűnik, mintha konszenzus alakult volna ki".

Karácsony Gergely, mint ismeretes, Kiss Ambrus eddigi főpolgármester-helyettest és Vitézy Dávidot, a Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetőjét jelölte két főpolgármester-helyettesének, azonban nem lehetett biztosra venni, hogy a közgyűlés megszavazza-e a két jelöltet. Pontosabban: szinte bizonyosra lehetett venni, hogy nem. 

A közgyűlés szerdai ülésén tárgyalt volna Karácsony Gergely előterjesztéséről, amely az ülés első napirendi pontja lett volna. Korábban Kiss Ambrus és Vitézy Dávid is reagált a Magyar Hangnak arra, hogy őket jelölné Karácsony Gergely a főpolgármester-helyettesi posztra.

Karácsony Gergelynek a Tisza Párt támogatására is szüksége lenne ahhoz, hogy a döntés átmenjen a közgyűlésen – a Fidesz-frakció támogatása kevésbé valószínű, miután Szentkirályi Alexandra, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője közölte, hogy Karácsony Gergely egyik helyettesjelöltjét sem fogják támogatni –, a Tisza pedig pár nappal ezelőtt közölte: szigorú politikai feltételt támasztottak Karácsony Gergely felé  ahhoz, hogy megszavazzák a főpolgármester-helyetteseket. Ez a párt fővárosi szervezetének vasárnap esti Facebook-posztjából derült ki:

– Amíg a főpolgármester nem terjeszti elő a demokratikus működés minimumát garantáló szervezeti és működési szabályzat (szmsz) módosítási javaslatunkat, addig a Tisza Párt személyügyi kérdésekben nem tud döntést hozni, így a főpolgármester-helyettesekről sem – írták.

Budapest Főváros Kormányhivatala – amely az önkormányzatok működésének törvényességét felügyeli – már korábban jelezte: álláspontjuk szerint Karácsony Gergely főpolgármester törvénysértő helyzetet idézett elő azzal, hogy a Fővárosi Közgyűlés alakuló, vagy az azt követő első rendes ülésén nem tett javaslatot az általános főpolgármester-helyettes személyére, ezzel pedig a közgyűlés nem tudott eleget tenni a főpolgármester-helyettes megválasztására irányuló jogszabályi kötelezettségének. A Magyar Hangnak írt válaszukban jelezték: jelen helyzetben Budapest Főváros Kormányhivatala törvényben biztosított felügyeleti eszközökkel élhet, törvényességi felhívásban szólíthatja fel a Fővárosi Közgyűlést, hogy pótolja a mulasztását, ennek elmaradása esetén pedig bírósághoz fordulhat, hogy kikényszerítse a törvényes működést.