Hivatalosan is Vitézy Dávid és Kiss Ambrus lettek Karácsony Gergely jelöltjei a főpolgármester-helyettesi posztra, erről a Magyar Hang is beszámolt. Lapunknak most mindkét érintett nyilatkozott arról, hogyan látja a jelölését.
Kiss Ambrus: Ha leszavaznak, leszavaznak
Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója kérdésünkre, miszerint van-e politikai megállapodás is a megszavazásukról, azt mondta, hogy a főispán törvényességi észrevételt tett, erre reagált a főpolgármester, ez került napirendre. Hogy a főpolgármester javaslata vajon át fog-e menni, arra azt mondta, „a szavazás eredményét nyilván nem ismerhetem előre, már csak azért is, mert titkos szavazás lesz”, jóslatokba pedig nem fog belemenni, ahogy korábban sem tette. A felvetésre, hogy ha a javaslat nem megy át, az nem presztízsveszteség-e a főpolgármesternek, meg egyébként a közgyűlésnek, arra úgy válaszolt, hogy ezzel nem foglalkozik, ő ezt a felkérést vállalta, „ha leszavaznak, leszavaznak. Az a fontos, hogy meg kell próbálni.”
A kérdésre, hogy látva a Tisza szervezeti és működési szabályzat (szmsz) módosításával kapcsolatos feltételeit (akik szerint szmsz-módosítás nélkül nem fognak főpolgármester-helyettesekről szavazni), tervezi-e a főpolgármester mégis az szmsz módosítását, arra Kiss Ambrus azt mondta, a szerdai közgyűlésen ez nincsen napirenden, a decemberi közgyűlés meg még odébb van. – Nem tudom egyelőre, hogy lesz-e bármilyen változás, hiszen van szmsz-e a fővárosnak a főispán szerint is, de nyilván szmsz-t lehet több ízben is módosítani egy közgyűlési ciklus alatt – tette hozzá.
Vitézy Dávid: Nincs írásbeli vagy szóbeli megállapodás
Vitézy Dávid a Magyar Hangnak úgy fogalmazott egy hétfői bizottsági ülés után, hogy „megtisztelő a főpolgármester úr javaslata", hiszen a választáson Karácsony Gergely és közte mindössze 300 szavazat volt a különbség, a budapestiek 95 százaléka valamelyikükre adta a szavazatát. Vagyis a mostani egy speciális és szokatlan helyzet, talán a jelölés is ennek a következménye – fogalmazott. – Én elmondtam korábban is azt, hogy Budapest érdekében bárkivel kész vagyok együttműködni, a főpolgármesterrel is, de ehhez az kell, hogy legyenek világos garanciák arra, hogy a programom minél több elemének megvalósításáért tudjak dolgozni, és legyen világos, hogy milyen szakterületeken és milyen hatáskörökkel számít a munkámra a főpolgármester. Ezek az egyeztetések nem zajlottak le, ilyen írásbeli vagy szóbeli megállapodás jelenleg köztünk nincs – fejtette ki. Kérdésünkre, hogy egyáltalán nem tárgyaltak-e Karácsonnyal az elmúlt napokban, azt mondta: „beszélgettünk dolgokról, de ilyen írásbeli vagy szóbeli megállapodás jelenleg nincs, és az, hogy ez meglegyen, feltétele annak, hogy a felkérést vállalni tudjam”. Arra is kitért, emellett jelenleg az látszik, hogy nem az ő személye kapcsán, hanem általában az egész közgyűlés működése kapcsán vannak kételyek, egyetért a Tiszának azzal a felvetésével, hogy szükség van új szmsz-re a demokratikus működés érdekében, például hogy a legfontosabb fővárosi cégek vezetőinek kiválasztási rendje kapcsán a fővárosi közgyűlés visszakapja azokat a jogokat, amiket korábban már birtokolt, „addig nem lehet dönteni főpolgármester-helyettesekről, az én esetemben ez biztosan így van, amíg ezeket a kérdéseket nem sikerül lezárni”.
Felvetésünkre, hogy ez jelentheti-e azt jelen állás szerint, hogy a Podmaniczky Mozgalom és ő maga is leszavazza az ő főpolgármester-helyettesi jelöltségét, Vitézy Dávid azt mondta: nem lehet senkiről helyettesi szavazást folytatni anélkül, hogy ő ehhez hozzájárulna. Ha nem sikerül lezárni ezeket a kérdéseket, nem hiszi, hogy lesz az ő személyéről szavazás. Ezeket a kérdéseket szerinte szerdáig kell lezárni, de nem zárja ki, hogy most szerdán nem fog döntés születni ezekben, sok a bizonytalanság. – Három féle bizonytalanság rakódik egymásra. Az egyik, hogy köztünk főpolgármester úrral az a megállapodás nem jött lére, amely a munka alapvető feltételeiről, feladatkörökről, szakmai tevékenységről szól. Kettő: a Tisza világos feltételt szabott arra, hogy bármilyen személyi döntést meghozzanak, ez az szmsz újbóli előterjesztése. A harmadik, hogy melyik frakció melyik helyettes-jelöltet támogatja, ebben elég sokféle nyilatkozatot hallhattunk az elmúlt időszakban, nyilván ezekben sem ártana a frakciók között érdemi egyeztetés. Ma volt frakcióközi egyeztetés, de szóba sem kerültek a főpolgármester-helyettesek – tette hozzá.
Hogy akkor mégis miről tárgyaltak a frakciók, ha erről nem, arra azt mondta, hogy az igazgatósági helyek megszüntetéséről és a felügyelőbizottsági helyekről, illetve a parkolásról. Utóbbi kapcsán Vitézy megjegyezte: ő a parkolási maffia elleni harcot fontosabbnak tartja ezen a közgyűlésen, minthogy lesz-e főpolgármester-helyettes vagy sem. Egyébként a Podmaniczky Mozgalom frakciója azt támogatja, hogy miután nem lehetett személyi kérdésekben megállapodni, a cégek működése érdekében az igazgatóságok szerepét vegyék át a fővárosi bizottságok vagy a közgyűlés átmenetileg. Karácsony Gergelyék azon javaslatát viszont nem támogatják, hogy a felügyelőbizottsági helyeket fővárosi hivatalnokokkal töltsék fel, szerinte felelősséget kell vállalni, és például ők tudnának jelölni érdemben szakembereket ezekre a helyekre. Hogy ez a Tisza felé kritikája-e, azt mondta, hogy nem, mások sem jelöltek tagokat a felügyelőbizottságokba.