Németországban elkezdték az óvóhelyek összeírását
Képünk csak illusztráció! Bővítési munkálatokat végeznek a Heiligengeistfeld egykori légvédelmi tornyon Hamburgban 2019. október 23-án. A spanyol NH szállodacsoport beruházása keretében hotelt létesítenek a bunker lapostetején. Az 1942 októberében átadott építmény, szakszóval flaktorony légoltalmi feladatai mellett egyúttal emberek tízezrei számára szolgált óvóhelyként a szövetségesek bombázása idején. (MTI/EPA/David Hecker)

Németországban megkezdték a bunkerek és más megerősített építmények összeírását, amelyek óvóhelyként szolgálhatnak a civilek számára egy támadás esetén – közölte hétfőn a berlini belügyminisztérium.

Az MTI beszámolója szerint a tárca szóvivője azt mondta, hogy az óvóhelyek listáján szerepelnek majd föld alatti metróállomások, parkolók, középületek, de magánkézben lévő ingatlanok is. A tervek szerint egy telefonos alkalmazáson keresztül lehet majd tájékozódni a bunkerek pontos helyéről. A szóvivő beszélt arról is, hogy az embereket biztatják, alakítsanak ki óvóhelyeket saját otthonaikban a pincék, illetve garázsok átalakításával. Az illetékes ugyanakkor nem tudott ütemtervvel szolgálni, mondván mindez egy hatalmas projekt, amely „némi időt” fog igénybe venni a polgári védelem, a katasztrófavédelem és más, érintett hatóságok közreműködésével.

A 83 milliós Németországban a korábbi mintegy 2000-ből mára 579 bunker maradt, amely zömmel a második világháború, illetve a hidegháború idejéből származik. A létesítmények mintegy 480 ezer embert képesek befogadni. Az ukrajnai háború kitörése után a német hatóságok leállították a tulajdonukban lévő erődített építmények eladását; addigra az állam és intézményei több mint 300 bunkert adtak magántulajdonba. A szóvivő elmondta, hogy a terv kulcspontjaiban magas rangú tisztségviselők egy júniusi tanácskozáson állapodtak meg és jelenleg különleges munkacsoport dolgozik a megvalósításon.