Óvodákat zárnának be Csepelen, a helyi ellenzéknek nem tetszik a döntés
Óvoda - Képünk illusztráció! (Fotó: Pixabay)

Bezárná a csepeli önkormányzat a kerület által fenntartott óvodák egy részét, a most működő 21 tagóvodából hatot, és más óvodákban helyeznék el a csoportokat. Az előterjesztést a gyerekszám csökkentésével, a gazdaságossággal és a pedagógushiánnyal indokolta az egykori fideszes Borbély Lénárd polgármester, aki nagy fölénnyel nyerte meg a 2024-es önkormányzati választást Csepelen. Az általa vezetett egyesületnek a képviselőtestületben is nagy többsége van, a Fidesz és a baloldali-liberális ellenzéki pártok egyaránt 2-2 képviselőt delegálhattak a 18 fős testületbe. A Fidesz frakcióvezetője botránynak nevezte az óvodabezárásokról szóló javaslatot, a momentumos képviselőnek az épületek hasznosításával kapcsolatban támadtak kérdései, a Magyar Kétfarkú Kutyapárt pedig indokoltnak tartaná, hogy a hatból két óvodát mégis megtartsanak. Az önkormányzat csütörtökön reggel tart közmeghallgatást az ügyben. 

– Több száz, hamarosan megközelítőleg ezer gyerekkel kevesebb jár óvodába Csepelen, mint tíz évvel ezelőtt – ezzel indokolja Csepel önkormányzata, hogy több, „félig üresen működő” óvodát bezárnának a jövőben, és más, szintén „félig üresen” működő óvodákba vennék át a csoportokat, legkorábban jövő év nyarától. Ígéretük szerint csak a működés helye változna, a csoportokba járó gyerekek, óvónők, dajkák, asszisztensek és segítők személye nem. – Az üres és megüresedő helyiségek fűtési és fenntartási költségeiből nem csak fejleszteni és bért emelni tud az önkormányzat, de több szakember jut a gyerekekre – áll az önkormányzat közleményében. 

A kerületi Csodakút Egyesített Óvoda 21 tagintézményben 2515 óvodai férőhelyen biztosítják a kerületi gyerekek ellátását. Az önkormányzat által közölt statisztikák szerint 2014-ben a beiratkozó gyerekek száma 2487 fő volt, ám jelenleg már csak 1816-an járnak óvodába. Becslésük szerint 2027-re várhatóan 1698 óvodáskorú gyermek lesz a kerületben. Az összevonás hat intézményt érintene. A Mesevár, a Kerek Világ, a Fenyves, a Zsongás, a Napsugár, és a Füstifecskék Tagóvoda épületében 2025. július 1-jétől nem indulna óvodai nevelés. Ez a gyakorlatban azt jelentené, hogy a Fenyves Tagóvoda egy az egyben átkerülne a Kádár Katalin Tagóvodába, a Füstifecske Tagóvoda csoportjait a Tündérkert Tagóvodába helyeznék át, a Kerek Világ Tagóvoda a Tátikába költözne, a Mesevár Tagóvoda bekerülne az Aprajafalva Tagóvodába, a Napsugár Tagóvoda csoportjai a Bóbita Tagóvodában működnének tovább. A Zsongás Tagóvoda pedig az Erdősor/Festő Tagóvodában folytatná a munkát.

Az önkormányzat azt ígéri: az így keletkezett megtakarításokat nem vonja ki az önkormányzat a rendszerből, hanem az óvodák korszerűsítésére és további bérfejlesztésekre fordítják, „egy óvodapedagógus fizetése bruttó egymillió forint is lehet”, valamint Borbély Lénárd polgármester többlépcsős egyeztetést ígért a szakmával és a szülőkkel. – A működés észszerűsítése pedig hiába jár bérnöveléssel és fejlesztésekkel, sokaknak nehéz lesz érzelmileg feldolgozni, hogy máshová, más környezetbe kerül az óvodájuk – írták.

A kerület vezetése a pedagógushiánnyal is indokolta a döntést:  – Hiába Csepelen a legmagasabb az óvónők fizetése az országban, egyre kevesebben végeznek a főiskolán, és a nyugdíjazások miatt is egyre kevesebben vannak. – írták. Emlékeztettek: az óvodapedagógus-hiány miatt az elmúlt években több csoportot is szüneteltettek, ami „bár átmenetileg biztosította az adott nevelési év zökkenőmentes lebonyolítását, jelentős kiadásokat eredményezett”. Míg az óvodapedagógusok száma 2014-ben 224 fő volt, ma már csak 184-en dolgoznak a kerületben.

A javaslat a csepeli ellenzék részéről kritikákat kapott. A csepeli Fidesz-frakcióvezető, Gál Balázs „botránynak” nevezte a javaslatot. – Felháborító és teljesen elfogadhatatlan, Borbély Lénárd polgármester az óvodapedagógusokkal és a szülőkkel való előzetetés tájékoztatása, megkérdezése nélkül készül hat óvodát akar bezárni. Mindezt racionalizálással és spórolással indokolja. – írta a közösségi médiában a képviselő. Hozzátette: az elmúlt pár napban „számos gyermekét, óvodáját féltő szülő” kereste meg őket  a bezárás ellen tiltakozva: „Úgy érzik, hogy Borbély Lénárd polgármester becsapta őket, hazudott a választási kampányban, mert ígérgetéseivel teljesen ellentétesen cselekszik.Hat óvoda bezárása lenne a Csepeli Gyermeksziget program? – teszik fel a kérdést.” 

Gál azzal is vádolta a polgármestert, hogy a 2024. évi költségvetésbe „az óvodákra fordított költségek többszörösét, sok milliárd forintot préselt bele nemkötelező feladatok felvállalásába, azaz a közpénzek kampány és magánpénzzé varázslásába. A kampányban Borbély Lénárd és csapata mértéktelen közpénzszórásba hajszolta bele az önkormányzatot: csili-vili kiadványok, plakáthegyek, ingyen dínom-dánom, méregdrága evés-ivás-bulizás hónapokon keresztül minden nap. Most ennek az árát akarják az óvodásokkal megfizettetni.” – írta a képviselő, azt követelve a polgármestertől, hogy vonja vissza előterjesztését, „és haladéktalanul számoljon el a kampányban elköltött közpénzek százmillióival!”

A Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) önkormányzati képviselője, Kiss Kornél végigjárta azokat az óvodaépületeket, amelyeket az átszervezés miatt bezárnának. Felhívta a figyelmet: 2020-ban a Fenyves óvoda 50 millió forintért újította fel az udvart, és a felújítás során az épületet korszerűbbé tették, ezért ellentmondásosnak tartják azt az indoklást, hogy az épület falai vizesednének, a Napsugár Óvodával kapcsolatban pedig azt jegyezte meg, hogy ez a tagintézmény mozgássérült gyerekek integrációját valósítja meg, ennek a munkának a feltételei pedig nem biztos, hogy más intézményekben is megvannak. Ebben a két óvodában az átszervezés a Magyar Kétfarkú Kutya Párt szerint nem indokolt. Azt javasolják kompromisszumként, hogy négy óvodával kapcsolatban hajtsa végre az átszervezést, a másik két épület esetében pedig találjon más megoldást. A párt csepeli szervezete arra is biztatta a lakosságot, hogy vegyenek részt a november 28-án, csütörtökön reggel 9 órakor,  az önkormányzati tanácstermében tartott közmeghallgatáson. Kiss Kornél bírálta azt is, hogy a javaslat rövid idő alatt született meg, és az önkormányzat már kész tervekkel áll a nyilvánosság elé. 

Nem támogatja az előterjesztést a momentumos Dukán András Ferenc sem.  – A most tervezett óvodai átalakítással számos probléma van, legfőképpen az, hogy a kerület vezetése nem gondolkozik ezekben a kérdésekben sem koncepcionálisan, még annyira se terveztek előre, hogy az általuk most menet közben átköltöztetendő csoportokat már az új helyszínen indítsák el. Az már csak a hab a tortán, hogy a Fidesz és Borbély által hangoztatott családbarát politika és pedagógus-béremelés „sikerét” jól mutatja, hogy se gyerek, se óvópedagógus nincs – írta a közösségi médiában a képviselő, aki jelezte azt is: az Ingatlanhasznosítási Bizottság alelnökeként tájékoztatást kér arról, hogy mit szeretne kezdeni az önkormányzat a kiürítendő épületekkel. Ezekről a hivatalos közleményben csak annyi áll: az épületeket hasznosítani fogják.

A volt fideszes Borbély Lénárdnak a 2024-es választáson úgy sikerült nagy fölénnyel megtartania polgármesteri székét és a képviselőtestületi többséget, hogy a Fidesz mellett baloldali-liberális ellenzéki pártok is elindultak ellene. A Csepelért Polgári Egyesület – Borbély Lénárd Csapata színeiben lett újra polgármester, a szervezet jelöltjei 13 képviselői helyet szereztek, a Fidesz 2, a Momentum-DK-MSZP-Párbeszéd szintén 2, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt 1 képviselőt küldhetett az októberben megalakult új csepeli testületbe.