Egy budapesti középiskola amerikai tanárát kiutasította az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság (OIF) annak ellenére, hogy a tanár 10 éve él Magyarországon – tudta meg a Telex. A lap birtokába jutott egy levél, amit a középiskola igazgatója írt a szülőknek és a diákoknak. Eszerint a kiutasított pedagógus körülményei rendezettek, van lakása, az iskola honlapja szerint évek óta tanárként dolgozik Budapesten. A levél alapján egy eljárási hiba miatt utasították vissza a tartózkodási engedélyének megújítását. Azt pontosan nem lehet tudni, hogy mi történt, az igazgató szerint a tanár és az iskola nem jó sorrendben adta be a szükséges dokumentumokat, így a kérelmet automatikusan visszadobták.
A tanárnak így azonnali hatállyal el kellett hagynia az ország és az EU területét, és csak kérvényezni tudja a kitiltás visszavonását. Ha ez megtörténik, utána tudja ismét beadni a tartózkodási engedély iránti kérelmét. Az kiszámíthatatlan, hogy ez a procedúra mennyi időt vesz igénybe. Az iskola vezetése úgy számol, hogy a tanárt 3 héttől akár 2 hónapig tartó időszakra is nélkülözniük kell. Az iskola addig kénytelen megoldani a helyettesítést, ahol lehet, próbálnak szakszerű helyettesítésről gondoskodni. Az igazgató szerint ez a procedúra teljességgel értelmetlen és értelmezhetetlen. „Az, hogy a tanár úr 10 éve Magyarországon tanít, a magyar állam és társadalom számára kiemelten fontos közfeladatot lát el egy hiányterületen, büntetlen előéletű, diplomás tanár, rendezett háttérrel és megélhetéssel, láthatóan nem szempont. Igyekezni fogunk mindent elkövetni, minden követ megmozgatni azért, hogy a tanár úr mihamarabb újra munkába állhasson, hisz munkája, személye kiemelten fontos a közösségünk, diákjaink számára” – írta a levél végén az igazgató.
Az OIF csak általánosságban kommentálta a döntést. Azt írták, hogy az Európai Unióban Magyarországon vannak a legszigorúbb idegenrendészeti szabályok. Azoknak a kérelmét utasítják el, akiknek nem megalapozott a beadványa, vagy akik nem tudják igazolni a jogszabályokban meghatározott feltételeket. A kiutasítás időtartamának meghatározásakor viszont minden körülményt figyelembe vesznek, az ügyeket pedig egyedileg bírálják el.