Megint utcára kerülhetnek a Kocsról már kitett kárpátaljai menekültek

Utcára tett menekültek a Komárom-Esztergom megyei Kocson. (Fotó: Magyar Helsinki Bizottság)

Október végéig, vagyis csütörtökig szólt a Magyar Máltai Szeretetszolgálat szerződése egy szállásadóval, hogy segítse a Tatabányához közeli kocsi szállásról még augusztus végén utcára tett, Ukrajnából érkezett menekülteket – számolt be a Népszava. A lap azt írta, szerdán még nem írtak alá új szerződést, vagyis egyelőre nincs hír a hosszabbításról. Ez pedig azt jelentheti, hogy az érintetteknek megint csomagolniuk kell.

A gondot az okozta, hogy augusztus 21-től már csak azoknak a menekülteknek jár a napi bruttó 5000 forintos állami lakhatási támogatás (amit szállásadójuk kap meg), akik Ukrajna olyan területéről érkeztek, ahol konkrét harcok dúlnak. Hogy ezek mely megyék, azt a kormány dönti el, és minden hónapban a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium oldalára kellene feltölteniük erről egy listát. Ezen viszont továbbra is ugyanaz a 13 megye szerepel, mint amit július 1-én először feltöltött a kormány, hiába jelezte a többi közt a Magyar Helsinki Bizottság, hogy azóta további 8 megyét is érintettek a bombázások. A Kocs községbeli, mintegy 120, főként kárpátaljai menekült a rendelet hatályba lépését követően egy éjszakát az utcán is töltött, mivel augusztus 21-től utánuk már nem járt a támogatás. Ingyen pedig nem maradhattak, és a főként nőkből és gyermekekből álló csoportnak nem volt arra pénze, hogy kifizesse a szállás költségeit. A sajtóhírek megjelenésével párhuzamosan a menekültek koordinálásával megbízott Magyar Máltai Szeretetszolgálat – noha ez nem lett volna feladata – először augusztus, majd szeptember, és most – mint kiderült – október végéig átvállalta a szállásadónak járó napi 5000 forintos támogatási összeget. Nagy Bernadett, a Magyar Helsinki Bizottság munkatársa a lapnak elmondta, hogy a korábban utcára tett menekültek egy részét Fejér megyei családi házakban szállásolták el, de meglehetősen nehéz helyzetben vannak.

A szálláshelyeken a hónap közepén még 60-70-en voltak, 15-20-an pedig más megoldást találtak. A többieket Tatabányán helyezték el. Nagy Bernadett szerint azért nehéz a helyzetük, mert munkát nem kapnak, szállásadójuk pedig csak annyi pénzt kap, amiből épp, hogy a szállásra futja, de ételre már nem jut. – Hiába járják a környező településeket, nem kapnak munkát, még alkalmi jellegűt sem. Érdekes módon van egy olyan kocsi menekült csapat, akik Tatabányára kerültek, ők öt naponta kapnak a „Máltaitól” élelmiszercsomagot, és némi tisztasági felszerelést. Akiket viszont Fejérben tettek ki, szinte semmit, augusztus óta mindössze egyszer kaptak egy élelmiszer csomagot, azt sem a máltaiaktól. Abból két napig tudtak főzni – mondta Nagy Bernadett.