Abból, hogy a Fidesz ennyire új, radikális eszközökhöz nyúl, az látszik, hogy a kormánypárt kiemelt ellenfélnek tartja – erről beszéltek a keddi, Magyar Péter–Menczer Tamás csörte kapcsán nyilatkozó elemzők a Magyar Hangnak.
Inkább médiatörténeti jelentősége van, mint politikai – mondta a Magyar Hangnak Rajnai Gergely, a Méltányosság Politikaelemző Központ elemzője a keddi, pécsi gyermekotthon előtt történtekről. Mint beszámoltunk róla, Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke megpróbált bejutni az épületbe, ám a bejáratnál két államtitkár, köztük Menczer Tamás várta. A Fidesz kommunikációs igazgatója alpári stílusban feszült Magyarnak, repkedtek az olyan kifejezések, mint hazug gazember, remeg a kezed, és a fideszes politikus rendre „kicsinek” nevezte politikai ellenfelét. Az elemző szerint abból, hogy a Fidesz ennyire új, radikális eszközökhöz nyúl, az látszik, hogy a kormánypárt kiemelt ellenfélnek tartja Magyar Pétert. Ilyesmit nem alkalmaztak korábban, valószínűleg azt gondolják, az eddigi eszközeik nem megfelelőek az ellenzéki politikussal szemben. Az is világos, hogy már biztosan kétszereplősnek tartják a magyar politikát, ez Magyar Péternek máris győzelem, hiszen az most a célja, hogy egyenrangú kihívóként tekintsenek rá.
– Messze vagyunk a választásoktól, ezen a ponton még inkább a táborok szélesítése a pártok célja, nem a kampányidőszakra jellemző, szavazók lelkesítése történik most. A Fidesz nem a saját táborának üzent, inkább a Magyar Péterrel szimpatizálók elbizonytalanítása lehetett a célja Menczer Tamás fellépésének. Szerették volna elérni, hogy valamilyen vállalhatatlant mondjon a Tisza Párt elnöke. A szavazóit az ilyen események azonban inkább lelkesítik, megerősíti a tudatukat, hogy jó irányba tartanak. Természetesen nem ezen a jeleneten dőlnek el a 2026-os választások, de az valószínűsíthető, hogy inkább a Tiszának kedvezett – mondta Rajnai Gergely.
– A vita nemcsak médiatörténeti, hanem politikai jelentőséggel is bír, és megmutatja, hogy a Fidesz milyen taktikákat próbál alkalmazni ellenfelei lejáratására – erről Ember Zoltán, az Iránytű Intézet ügyvezetője beszélt lapunknak. Az elemző szerint a Fidesz célja többek között az lehetett, hogy Magyar Pétert kibillentse nyugalmából, és olyan agresszív vagy erőszakos képet alakítson ki róla, amely a kormányzati médiában könnyen kommunikálható. Ez a narratíva Magyar Pétert agresszív és veszélyes politikusként igyekszik beállítani, de a vita stílusa és Menczer Tamás viselkedése nem erősítette ezt a célt. Egy ilyen performansz, ahol a Fidesz képviselője tűnik agresszívabbnak és erőszakosabbnak, alááshatja azt az üzenetet, amelyet régóta építenek a kormánypárti média csatornáin.
A szakértő úgy látja, hogy a Fidesz saját szavazótáborának megerősítésére és a bizonytalan szavazók elbizonytalanítására törekedett. Ugyanakkor egy ilyen akció a konzervatívabb, idősebb Fidesz-szavazók körében visszatetszést kelthet. A túlzó agresszió és ez a kocsmai stílus, elriaszthat egyes szavazókat. Igaz, csak azokat, akik nemcsak a köztévéből és a kormányközeli médiából tájékozódnak. A szakértő problémát lát abban is, hogy a Fidesz által Magyar Péter ellen felépíteni kívánt „erőszakos és agresszív” márkakép könnyen visszahullhat a kormánypártra. A Fidesz politikusai és médiamunkásai maguk is gyakran használnak hasonló stílust, ami hiteltelenítheti a támadásokat. Ez a kettősség szerinte akár saját szavazótáborában is visszatetszést kelthet, különösen, ha a politikai kultúrában nem talál kellő fogadókészségre.