Egyre több magyar diák tanul tovább külföldön

A Cambridge-i Egyetem azért még mindig vonzó célpont (Fotó: Pixabay)

A 2023/2024-es tanévben rekordszámú magyar diák tanult tovább külföldi egyetemeken. A legnépszerűbb még jelenleg is Ausztria, de Hollandia is igen kedveltté vált, ugyanakkor az Egyesült Királyság sokat veszített korábbi vonzerejéből – írja az Engame Akadémia szerdán publikált kutatásában, amelyből kiderül, hogy a magyar fiatalok hét százaléka tanul tovább külföldön, a számuk évek óta növekszik.

Az Engame Akadémia 2010 óta tart iskola melletti kiegészítő képzéseket a 14-19 éves diákoknak. A szervezet segíti a hozzájuk forduló diákok külföldi továbbtanulását. Idén már hetedik alkalommal készítették el kutatásukat. A 2023/24-es tanévre még nem jött ki minden adat, de a korábbi évek tapasztalatai alapján már megbecsülhetők a magyar diákok továbbtanulási trendjei, amelyeket a kutatás alapján a Telex dolgozott föl.

A 2022/23-as tanévben több mint 16 ezer 500 magyar diák tanult tovább külföldön, becslések szerint a 2023/24-es tanévben ennél is többen, nagyjából 17 ezer 500-an választották ezt a lehetőséget.

Hosszú ideje a legnépszerűbb célpont Ausztria, ezt követi Németország, majd Hollandia, Dánia és végül az Egyesült Királyság. Ez a sorrend azonban sokat változott, hiszen Hollandia egyre népszerűbb lett, miközben a Brexit hatása miatt az Egyesült Királyság az ötödik helyre csúszott vissza. Az akadémia becslése szerint két éven belül Hollandia megelőzheti Ausztriát is, ezzel a legnépszerűbb továbbtanulási célpont lehet a magyar diákok körében.

Hollandiában az előző tanévhez képest 20,4 százalékkal több magyar hallgató tanul. Hollandia a Brexit óta az EU-s és a magyar diákok között is a legnépszerűbb lett. Az Engame Akadémia szerint ez köszönhető a megfizethető tandíjaknak (évi nagyjából 2500 euró), illetve annak is, hogy a boldoguláshoz nincs szükség feltétlenül a holland nyelvtudásra. A holland felsőoktatás mára annyira népszerű az EU-s diákok körében, mint korábban az Egyesült Királyság volt. Hollandia ellen szól ugyanakkor a lakhatási válság. Az Engame Akadémia szerint a diákoknak már nagyobb kihívást jelent szállást találni, mint bekerülni egy nemzetközileg is kiemelkedő egyetemre. A helyzet pedig annak ellenére sem javul, hogy 2030-ra a tervek szerint 60 ezer diáknak elegendő új szállást építenek. A 2025/2026-os tanévtől jelentősen csökkenhet az angol nyelven elérhető képzések száma és választéka. Várhatóan emelkedni fog a diplomázáshoz elvárt holland nyelvtudás szintje.

Az elmúlt években valamivel kevesebb magyar diákot vonzott Dánia, de a kormány oktatási reformjai és az egyre több angol nyelvű szak elindítása miatt a 2023/2024-es tanévben már 5 százalékkal nőtt a jelentkezők száma. S bár a megélhetés jóval költségesebb, mint itthon, de az oktatás az EU-ból érkező diákoknak ingyenes és magas színvonalú. A legnagyobb bizonytalanságot eddig az jelentette, hogy angolul kevesebb képzést indítottak, de az Engame Akadémia szerint ez most változni fog. 

Az Engame Akadémia szerint az Egyesült Királyságba jelentkező magyar diákok két csoportra bonthatók. Az első csoportba azok tartoznak, akik jó eséllyel pályáznak olyan egyetemekre, mint például Oxford, Cambridge, London School of Economics, Imperial College London, St Andrews. Ezeken az egyetemeken a bekerülők nagyobb eséllyel kaphatnak ösztöndíjat. A második csoportba azok tartoznak, akiknek a családja diákhitel nélkül is finanszírozni tudja a magas tandíjakat.

Egyre több diák tanul tovább az Egyesült Államokban, igaz az Open Door statisztikái szerint a magyar diákok 11,5 százaléka mester, 72 százaléka doktori képzésen vesz részt. Ez valószínűleg összefüggésben lehet a megterhelő anyagi költségekkel.