Komjáthi Imre: Miért hagyta a kormány bedőlni a vasművet?

 (Fotó: Wikipédia)

„Orbán Viktor miniszterelnök nemrég Romániába küldött ‘tanulmányútra’, pedig egyre csak fokozódnak a problémák idehaza is. Itt van például a Dunaferr-ügy. Az indiai–brit Liberty Steel és a magyar kormány közötti csata újabb fordulatot vett” – így kezdi friss Facebook-bejegyzését Komjáthi Imre, az MSZP elnöke, aki megmagyarázhatatlannak tartja, hogy habár a kormány szinte kontroll nélkül támogatta a vállalatot, csupán annak a szakadékba zuhanása után kéri számon a céget, hogy miért hagyta lerongyolódni és bedőlni a stratégiai szempontból kiemelt fontosságúnak tartott egykori Dunaferr acélipari óriásvállalatot.

Paprikás a hangulat a Dunaferrben, mert az ígéretek ellenére nem utalják a fizetéseket
Hajdú Péter

Paprikás a hangulat a Dunaferrben, mert az ígéretek ellenére nem utalják a fizetéseket

Az évek óta problémákkal küszködő vállalat dolgozói felélték tartalékaikat, a bérkifizetés elmaradása lehetetlen helyzetbe hozhatja őket.

„A Nemzetgazdasági Minisztérium a napokban felszólította a céget, fizesse ki a Dunai Vasmű dolgozóit, továbbá tegyen eleget törvényi kötelezettségének. Szerdán 23 órakor pedig hatályba lépett egy intézkedés, amely szerint a kormány módosította a csődeljárásról és felszámolási eljárásról szóló, valamint a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló törvényt. A Magyar Közlönyben nem nevesítenek céget, de feltételezhető, hogy a Liberty Steel megregulázása a cél, miután a vállalat a múlt hét végén közölte, nincs fedezete a munkabérekre” – írja Komjáthi, aki szerint itt az ideje az érdemi kormányzati beavatkozásnak, nem üzengetni kellene és egymásra mutogatni, hanem legalább azt el kellene elérni, hogy ne akadályozzák azt, hogy a dolgozók kifizetését a bérgarancia-alapból oldják meg.

Az MSZP szerint a kormányzatot is terheli részleges felelősség a Dunaferr bedőléséért és az ott dolgozók nehéz helyzetbe kerüléséért, hiszen az elmulasztott kormányzati közbeavatkozás is szerepet játszott a jelenlegi helyzet kialakulásában. „Ha a kormány hallgatott volna a dolgozók szavára, továbbá megfogadta volna az MSZP még időben érkező figyelmeztetéseit, akkor a Dunaferr még ma is működhetne és nem állt volna elő a jelenlegi helyzet” – állítja Komjáthi Imre.