Elutasította az EP bizottsága Pelczné Gáll Ildikó jelölését az Európai Számvevőszékbe

Az Európai parlament által közreadott képen Pelczné Gáll Ildikó, az Európai Parlament (EP) alelnöke felszólal a testület plenáris ülésén Strasbourgban 2017. január 19-én, az újraválasztását követő napon. A konzervatív Európai Néppárt (EPP) színeiben polizizáló fideszes képviselőt Antonio Tajani frissen megválasztott EP-elnök szerint 310 képviselő támogatta. A testület összesen tizennégy alelnököt választott a tagjai közül. (Fotó: MTI/Európai Parlament/Mathieu Cugnot)

– Elutasította az Európai Parlament (EP) költségvetési ellenőrző bizottsága Pelczné Gáll Ildikó jelölését az Európai Számvevőszékbe. Ez ugyanakkor még nem jelenti azt, hogy Pelczné nem kerülhet be ismét a testületbe, az EP-nek ugyanis csak véleményezési joga van – írta a Népszava szerdán. Felidézték, a Fidesz volt politikusa és európai parlamenti képviselője 2017 óta az uniós intézmény magyar tagja, mandátuma augusztus végén jár le.

A lap szerint a bizottsági meghallgatás csak az első lépés volt, jövő héten az EP plenáris ülése is határoz az ügyben. Ugyanakkor a tényleges döntést meghozó, kormányközi Európai Unió Tanácsának nem kötelező figyelembe vennie, így továbbra sem kizárt, hogy Pelczné újrázzon. A Népszavához hasonlóan a Magyar Hang is úgy értesült, a bizottságban 13-an támogatták Pelcznét, míg 13-an elutasították.

 Már megint a dollárbaloldal

A Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportja a Magyar Hanghoz is eljuttatott közleményében reagált arra, hogy Pelczné alulmaradt, szerintük „kicsinyes baloldali politikai támadás” történt. – Pelczné Gáll Ildikó életpályája, szakmai múltja és a Számvevőszéken elvégzett eddigi munkája alapján az egyik legrátermettebb és legkiválóbb tagja a testületnek, melyet a szakbizottság a 2017-es jelöléskor elismert, akkor nagy többséggel támogatták a magyar jelöltet. A mai meghallgatáson azonban egyértelmű politikai indíttatásból a magyar dollárbaloldal és az európai baloldal képviselői a magyar jelölt ellen szavaztak, figyelmen kívül hagyva minden szakmai érvet és azt a tényt, hogy a magyar jelölt 2017 óta kiemelkedően látja el számvevői feladatait – írták.

Az Európai Számvevőszék az Európai Unió egyik intézménye, melyet 1977-ben alapítottak, feladata az EU bevételeinek és kiadásainak ellenőrzése, az uniós költségvetés végrehajtásának szabályossági és hatékonysági vizsgálata. A luxembourgi székhelyű intézmény számvevőit a tagállami kormányok jelölik, minden ország egy tagot delegál a testületbe, mandátumuk hat évre szól.