kü
Elhárult minden akadály Svédország belépője elől, míg Ukrajna csatlakozása ugyan ismét megerősítést nyert, de konkrét céldátum nélkül, és majd csak akkor, ha Kijev minden kritériumnak megfelel. Cserébe megalakult a NATO–Ukrajna Tanács, ahol a partnerek egyenlő felekként tárgyalhatnak, és ezt egyetlen tagállam, így Magyarország sem torpedózhatja meg. Nagyjából így lehet összegezni a NATO sokat várt, e héten megrendezett vilniusi csúcstalálkozóját.
Nagyobb fordulatnak a svéd csatlakozás számít a héten zajlott NATO-csúcson. Törökország, illetve nemrég újrázó mindenható államfője, Recep Tayyip Erdogan a találkozó első napjának végén jelezte, nem ellenzik tovább a skandináv ország belépőjét. A hirtelen pálfordulás mögött három ok áll török diplomáciai források szerint. Svédország a csatlakozás fejében vállalta, hogy feloldják a Törökországnak történő fegyvereladásra vonatkozó embargót – Ankara amerikai F–35-ös vadászgépeket venne, és modernizálná meglévő F–16-osait. Emellett ígéretet tettek arra, hogy támogatják a török állampolgárok régóta várt kérelmét a schengeni országokba való vízummentes beutazásra. Illetve fellépnek olyan, Törökországban terrorista csoportként számon tartott alakulatokkal, valamint azok támogatóival szemben, mint a Kurdisztáni Munkáspárt, a PKK.
A tervek szerint a török parlament leghamarabb október elsején, míg a magyar Országgyűlés kicsit korábban, szeptemberben tehet pontot a svédek NATO-tagságára.
• Miért volt felháborodva Volodimir Zelenszkij?
• Tényleg közelebb van Ukrajna a NATO-hoz, mint bármikor korábban? Miért?
• S hogy látja mindezt egy másik szemüvegen keresztül Szijjártó Péter?
A teljes cikket a Magyar Hang hetilap július 14-én megjelent, 2023/28. számában találja. Vegye meg nyomtatott kiadásunkat, vagy olvassa el a cikket a Magyar Hang Plusz felületén online!
Olvassa el a teljes cikket online, Magyar Hang Plusz előfizetéssel! Egy hónap csak 1690 forint!
ElőfizetekMár előfizettem, belépek Beléptem, elolvasom a cikket!