Habár a Fidesz és a Tisza sem volt elégedett a főváros szervezeti és működési szabályával (szmsz) és ez azzal fenyegetett, hogy nem is tudják időben elfogadni, Karácsony Gergelyék – úgy tűnik – mégis megoldották a helyzetet. A tét az volt, hogy ha nem lép az új közgyűlés és nem vizsgálják felül a szabályozást (ezt kell ugyanis megtenni, hogy minden törvényes legyen), akkor a kormányhivatal beavatkozhatott volna. De mi történt?
Bár már sokak által ismert, de talán nem árt felidézni, hogy Karácsony Gergely új főpolgármesteri ciklusát jelentősen megnehezíti, hogy a korábbiakkal ellentétben nincs többsége a 33 fős közgyűlésben. A Fidesznek és a Tiszának egyaránt 10-10 képviselője van, a Vitézy Dávid-féle Podmaniczky Mozgalomnak 3, míg a Kétfarkú Kutya Pártnak szintén 3. Szintén 3 fős a DK frakciója, illetve 3 fős a Párbeszédé (ebben benne van maga Karácsony Gergely is), továbbá függetlenként ül még bent az MSZP-s Tüttő Kata.
Karácsony és az új frakciók között a személyi kérdéseken túl ugyancsak vitás pont volt az szmsz kérdése. A szabályzattal több frakciónak is az volt a problémája, hogy álláspontjuk szerint túl erős jogköröket biztosít Karácsony Gergelynek, ő pedig ezeknek csak egy részéről volt hajlandó lemondani. Így az egyetértés hiányában a szabályozás átfogó módosítását végül a legutóbbi, október 30-i közgyűlésen sem szavazták meg. Ám egy kisebb jellegű módosítást igen, amelynek részleteire később még kitérünk. A Tisza szerint ugyanakkor a helyzet ezzel nem oldódott meg. Egyik fővárosi közgyűlési képviselőjük, Porcher Áron mindezt úgy kommentálta: „a DK-s koalíció, a Fidesz és Karácsony Gergely tartózkodásával az szmsz végső változata nem került elfogadásra. Így hivatalosan még mindig az előző szabályzat hatályos, de egy kisebb adminisztratív tétel megszavazásra került, melynek hosszú távú következményei is lehetnek. Egy bizottsági beolvasztással gyakorlatilag formálisan teljesült az szmsz kötelező felülvizsgálata. Ugye nem gondolja komolyan a főpolgármester, hogy az szmsz kérdését, és ezzel együtt a további módosítási javaslatokat egyszerűen lesöpri az asztalról?” Vagyis a fővárosi képviselő kitartott amellett, hogy az szmsz teljes körű felülvizsgálata elengedhetetlen a következő 5 év közgyűlési működéséhez, például szerintük fontos lenne, hogy a közgyűlés gyakorolhasson kontrollt a cégvezetők kinevezésében.
– Bízunk benne, hogy a Főpolgármester a következő közgyűlésen megmutatja, hogy az együttműködés és a kompromisszumkészség nem csupán választási ígéret volt, hanem valós szándék – tette hozzá.
A következő ülésen nem terveznek tárgyalni az szmsz-ről
Az szmsz módosítása kapcsán a Magyar Hang megkereste Kiss Ambrust, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatóját, aki arról beszélt: már önmagában az is elég volt a törvényességi kritériumok teljesítéséhez, vagyis a szmsz felülvizsgálatához, hogy egyáltalán tárgyaltak róla a napirendek között. Egyébként az szmsz kapcsán egyáltalán nem is volt törvénysértő állapotban a főváros, ugyanis a törvények szerint azt az alakuló vagy az azt követő ülésen kell felülvizsgálni, a közgyűlés pedig két külön alkalommal is tárgyalt róla. Sőt: ezen felül a közgyűlés még egy változtatást is elfogadott: átalakította a fővárosi bizottsági struktúrát és azok szerepkörét, s ezzel, még ha kis mértékben is, de új szmsz-ük lett. Ezzel egybecseng, hogy a kormányhivatal a Magyar Hang megkeresésére azt írta: „a Fővárosi Közgyűlés rendelkezik szervezeti és működési szabályzattal, a törvényi kötelezettsége annak felülvizsgálatára vonatkozott, amelynek az október 30-i ülésén eleget tett”.
A főigazgatót Porcher Áron kritikájáról is kérdeztük, és arról, hogy a jövő heti közgyűlésen napirenden lesz-e az szmsz további módosításának kérdése, hiszen azt Karácsony Gergely főpolgármester, ha akarja, kezdeményezheti.
– A közgyűlés megtárgyalta az szmsz-t, a legutóbbi ülésén a módosítókról is szavazott, és végül kiderült, hogy egyfajta módosításnak van többsége, legalább 17 szavazata, s ezt fogadták el. Az a jövő kérdése, hogy a főpolgármester mikor terjeszt elő újból szmsz-t érintő javaslatot, ezt jelenleg nem tudom megmondani. A november végi közgyűlésen nincsen szmsz-módosítás a terveink között – fejtette ki.
Az viszont tény, hogy miután főpolgármester-helyettes továbbra sincs, emiatt törvénysértő állapotban van a főváros, és az ezzel kapcsolatos törvényességi felhívást már megküldte nekik a kormányhivatal. Kiss Ambrus ezzel kapcsolatban azt mondta: az észrevételről a következő alkalommal fog tárgyalni a fővárosi közgyűlés.