Több fontos döntés is születhet a jövő heti közgyűlésen, például a főpolgármester-helyettesek, illetve a felügyelőbizottsági tagok személyéről – mondta el Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója egy háttérbeszélgetésen szerdán, amelyen a Magyar Hang is részt vett.
Kiss Ambrus elmondta, hogy miután a kormányhivataltól a főváros törvényességi felhívást kapott amiatt, hogy még nem választottak főpolgármester-helyettest, a jövő szerdai közgyűlésen terítéken lesz a téma. Karácsony Gergely konkrét neveket is be fog terjeszteni, ám azt, hogy kiket, Kiss Ambrus szerint nem árulta el, szerinte ez a főpolgármester joga. Egyébként az ezzel kapcsolatos előterjesztést legkésőbb pénteken kerül ki a főváros honlapjára. Korábban Karácsony egyébként arról beszélt, hogy csak akkor terjeszt elő jelölteket, ha biztos abban, hogy előterjesztéseit a közgyűlés meg is szavazza.
Szóba került az is, hogy mi lesz a fővárosi cégek felügyelőbizottságának tagjaival, ugyanis korábban arról sem született megállapodás. Kiss Ambrus szerint sok mindent kipróbáltak, de hiába kérték, a frakciók nem jelöltek embereket a posztra. Aztán azt ajánlották, hogy üljenek be a képviselők, ám ez szintén nem felelt meg a frakcióknak. Így most Karácsonyék azt fogják javasolni, hogy a főpolgármesteri hivatal vezető, de nem Karácsony kabinetében dolgozó munkatársak töltsék be ezt a feladatot, átmenetileg május 31-ig. Ha a közgyűlés menet közben mégis kompromisszumra jutna a felügyelőbizottság kapcsán, akkor van lehetőség arra, hogy az érintetteket május 31. előtt is megválasszák. A fővárosi cégek igazgatósági tagjai kapcsán pedig arra tesznek javaslatot, hogy azokat szüntessék meg, és a közgyűlésre szálljanak át a jogaik. Arról, hogy ez miért lehet egyébként rossz forgatókönyv Budapest számára, Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester, egyben a fővárosi közgyűlés tagja beszélt a Magyar Hangnak, aki úgy fogalmazott, hogy katasztrófa, ha az igazgatósági feladatok visszaszállnak a közgyűlésre: 33 politikusnak kellene döntéseket hoznia összességében majdnem 500 milliárd forintos árbevételű cégek szakmai ügyeiről. Annak a közgyűlésnek kellene folyamatosan ezekről döntenie, ahol még a főpolgármester-helyettes személyében sem sikerült megegyezni. Ez nem normális működés”.
Kiss Ambrus a Magyar Hang kérdésére elmondta, szeretné, ha még idén elfogadná a közgyűlés a jövő évi költségvetést, annak beterjesztését a december 18-ai ülésre tervezik. Az idei büdzsé 420 milliárd forint volt hozzávetőlegesen, ennél többel pedig jövőre sem tudnak tervezni a kormányzati elvonások miatt.
Szó esett Kiss Ambrus háttérbeszélgetésén arról is, hogy a jövő heti napirendek között lesz az Iványi-Gábor féle MET-Oltalom két fővárosi intézményének átvétele, az erről szóló tárgyalások a kormányhivatal tudtával történnek. Ha ezt megszavazza a közgyűlés, akkor január 1-től már a főváros lehet a fenntartója egy 28 férőhelyes családok átmeneti otthonának és egy 64 férőhelyes női szállónak. A Dankó utcai intézmények ugyanakkor maradnak Iványiéknál, ám ha ők a jövőben szeretnék, azokat is átveheti a főváros. Kiss Ambrus emlékeztetett arra is, hogy 2023 novembere óta Iványiék szociális dolgozóinak fizetését a főváros biztosítja.
Kiss Ambrus a hajléktalanok kérdésére is kitért. Elmondta, legutóbb 1395-en aludtak a fővárosban éjjeli menedékhelyen (a fővárosi, az egyházi szervezetek, illetve az alapítványok által fenntartott szálláshelyek valamelyikén), ez 150 fővel több, mint tavaly ilyenkor. Budapesten egyébként a teljes ágykapacitás 1768 fő.