Óbudai alpolgármester: Nekünk semmiféle takargatnivalónk nincs, és nem is volt
Burján Ferenc, Óbuda LMP-s alpolgármestere (Fotó: Magyar Hang / Végh László)

– Kár lenne új választást kierőszakolni, de nyilván a pártok érdeke, hogy mesterségesen gerjesszék a feszültséget – a többi között erről beszélt a Magyar Hangnak Burján Ferenc, Óbuda alpolgármestere, aki a korrupciós vádak miatt jelenleg is letartóztatásban lévő Kiss Lászlót helyettesíti. De vajon számítanak-e még letartóztatásokra? Mit gondol arról, hogy Kiss László feleségének üzlettársával szerződött az önkormányzat? Milyen átláthatósági lépéseket fognak tenni azért, hogy a jövőben ne vetülhessen a korrupció árnyéka az önkormányzatra? Interjú!

– Kellene új választásokat tartani Óbudán?
– Nem. Miért kellene?

– Talán mert korrupció gyanújával letartóztatták a polgármestert, és jelenleg is börtönben ül?
– Legitim módon megválasztott polgármesterünk és képviselő-testületünk van. Elhiszem, hogy a Fidesznek és más pártoknak az a céljuk, hogy szétrobbantsák ezt a működőképes önkormányzatot, de úgy gondolom, hogy semmi alapja nincs ennek. Folyamatos a működés, mindenki tudja és teszi a dolgát, mintha itt lenne a polgármester. Polgármester úr az ügyvédje által szokott leveleket küldeni, különféle útmutatásokat ad nekünk, tehát ő is kiveszi a részét a munkából attól függetlenül, hogy letartóztatásban van. Ezért kár lenne új választást kierőszakolni, de nyilván a pártok érdeke, hogy mesterségesen gerjesszék a feszültséget. Persze az, hogy Czeglédy Gergő lemondott, és a 6-os választókörzetben időközi választás lesz, természetesen felveti majd annak a lehetőségét, hogy újra fellángoljon ez az agyament ötlet a polgármesterrel kapcsolatban is.

– Az nem a bűnösség beismerése ön szerint, hogy Czeglédy Gergő, aki korábbi MSZP-s alpolgármester, lemondott?
– Nem hiszem, hogy beismerés lenne. Kezdjük ott, hogy minek a beismerése lenne?

– Hogy történtek korrupciós cselekmények az önkormányzatnál, aminek ő az érintettje volt, hiszen ő is letartóztatásban van.
– Nem tudok az ő fejével gondolkodni. Úgy tudom, hogy azért mondott le, hogy az ellene zajló eljárás menetét tisztábbá tegye.

– Ez hogy tenné tisztábbá az eljárást?
– Fogalmunk sincs, hogy ő miben érintett és miben nem, hivatalosan mi erről semmilyen tájékoztatást nem kaptunk, se Czeglédy Gergő esetében, se Kiss László esetében.

– Az önök frakciója indít majd jelöltet az időközi választáson?
– Úgy gondolom, hogy természetesen kell indítani. Arról még nem született döntés, hogy ki lesz az, nem beszéltünk róla. De a szövetségünk megegyezése az volt, hogy minden egyéni választókörzetben az állíthat képviselőjelöltet, aki ott indult. Ebben az esetben az MSZP érintett, így első körben nekik kell jelölni.

– Ön szerint Kiss László tényleg politikai fogoly, ahogy ő ezt állítja?
– El tudom képzelni, sőt...

– Fel is vette az alakuló ülésen a fehér szalagot, ami a szolidaritását szimbolizálja felé?
– Igen. Úgy gondolom, hogy ki kell állnunk Kiss László polgármester mellett, amíg be nem bizonyosodik az ellenkezője.

– Azért azt lehet tudni, hogy Kiss László feleségének az üzlettársával szerződött az önkormányzat, ami azért nem hangzik túl jól.
– Ez valóban így van, de nem tudhatjuk, hogy mi vezetett odáig. Lehet, hogy hülyeség vagy meggondolatlanság volt a részükről, de az nem jelenti azt, hogy bármilyen gazdasági bűncselekményt elkövettek volna. Ez még nem jelent semmit. Mi is csak az újságból tájékozódunk, hivatalból még semmit nem tudunk.

– De nem kérdezik meg Kiss Lászlótól, hogy „kedves polgármester úr, ön bűnös-e?”
– Mi csak az ügyvéd által tudunk kommunikálni vele, és ilyenfajta válaszokat a kérdésekre nem igazán kapunk. A sajtóorgánumok hamarabb jutnak információhoz az ügyészségtől, mint mi, ami elég súlyos probléma.

– Számítanak arra, hogy még lesznek letartóztatások?
– Remélem, hogy nem. Ez is bőven elég ennek az önkormányzatnak.

– A kormánysajtó pedzegette, hogy az említett üzlettárs élettársa lehetett Sáfrán Henriett, aki szintén a frakciójuk képviselője a mostani ciklusban, plusz dolgozott az egyik ügyben érintett cégnél korábban.
– Ez nem jelenti azt, hogy őt le is tartóztatnák azért, mert dolgozott valahol. Én mindenkiről azt feltételezem, hogy tisztességesen látja el a feladatát. Én is arra törekszem, és ezt várom el a többi képviselőtől.

– Egyébként ilyen helyzetben miért vállalja el az ember az alpolgármesterséget? Nem tart attól, hogy önre is ráéghet ez az ügy?
– Ha valakinek tiszta a lelkiismerete, akkor annak nincs mitől félnie. Nekem nincs mitől félnem, rendesen viszem a portfóliómat. Nem titkolok semmit, ahogy az önkormányzat sem. Persze vannak itt olyan hangok, amik kétségbe vonják, hogy törekszünk az átláthatóságra, például Puskás Péter fideszes képviselő felvetette, hogy miért nincs fenn a honlapunkon ez meg az. Ám meg lehet nézni, hogy mennyivel több dokumentum lett nyilvános 2019 októbere óta, mikor átvettük az önkormányzat irányítását, mint korábban, a fideszes vezetés alatt volt.

– Legutóbb azért is kaptak kritikát, mert a helyi vagyonkezelő élére az óbudai MSZP elnökét, Burghard Attilát jelölték volna előző nap, majd másnap, a testületi ülés napján egy papíron kiosztott előterjesztésből tudhatták meg a képviselők, hogy mégis más lesz a jelölt Horváth Orsolya személyében. Ez is azért felvet átláthatósági kérdéseket.
– Ha egy olyan személyt javasolnak bizonyos posztra, aki megosztja a képviselő-testületet is, akkor valószínűleg mégsem őt kell jelölni. A frakció végiggondolta, hogy érdemes-e kiállni egy ennyire megosztó ember mellett, és inkább behozott egy olyan személyt, aki tényleg tiszta, senki nem tud belekötni, és mindenkinek elfogadható. Tény és való, hogy ez egy gyors fordulat volt egyik napról a másikra, de végül a többség által elfogadott Horváth Orsolya személyéről jó döntés született.

– Hogy néz ki a napi működés a polgármester hiányában? Mennyire lát ő bele a napi ügyekbe?
– Az információk lassan szivárognak a polgármester úrhoz, aki talán most a Venyige utcában van. Az ügyvéd útján heti egyszer tud bemenni hozzá az információ, és ő onnan tudja bizonyos esetekben, néha fáziskéséssel eljuttatni hozzánk az ukázokat. Ezt leszámítva ugyanúgy folyik a munka, mintha itt lenne. Nem szabad, hogy a legkisebb probléma is előforduljon a működésben, mert akkor egyből lehet mutogatni ránk, hogy „tessék, látszik, hogy nincs itt a polgármester”

– Azért vannak területek, ahol érezni a polgármester hiányát?
– Én nem látok olyan területet, ahol ne mennének a dolgok. Minden alpolgármester maximálisan felügyeli a saját területét.

– Azzal a fideszes és mi hazánkos felvetéssel mennyire ért egyet, hogy a polgármester ne vegye fel a fizetését, hiszen nyilván ő maga nem tud sokat dolgozni a börtönben a kerületért?
– A polgármester és az alpolgármestereknek a fizetését nem a képviselő-testület határozza meg, hanem egy törvényben előírt rendelet. Ebbe mi nem tudunk beleszólni, ez a polgármester úr saját döntése kell legyen.

– De biztos önnek is van véleménye arról, hogyan kellene döntenie.
– Nézze, én nem gondolkodhatok Kiss László fejével. Bárhogy dönt, mi ezt tiszteletben tartjuk, és aszerint fogunk cselekedni.

– Legutóbb milyen utasításokat adott a polgármester a levelében?
– Mindig a napi teendőkről ír, és van, hogy másként látja a dolgokat, mint a testület, például mert az információk elcsúsznak egymás mellett, és ő nem tudja, hogy két óra múlva már más a helyzet. Tehát lehetnek csúszások, de ezek olyan minimálisak, amik kezelhetők. Én azért kíváncsi leszek majd arra, hogy végül pontosan mivel fogják Kiss Lászlót megvádolni, miért tartják bent ilyen hosszú ideig, mert szerintem ennek politikai okai vannak. Hogy mennyire fogja ez megviselni polgármester urat, azt nem tudhatjuk, de én bízok benne, hogy erős és lelkileg ezen túl fogja magát tenni. Senkinek sem könnyű, ha beviszik.

– A Kutya Párt kritizálta önöket, miután az önkormányzati újság is fehér szalaggal jelent meg. Ez mennyire volt helyénvaló? Nyilván vannak választópolgárok, akik nem hisznek Kiss László ártatlanságában.
– A demokráciában sok minden előfordul, ha a Kutya Párt nem ért ezzel egyet, az legyen az ő problémájuk. Valaki így gondolja a dolgokat, valaki másképp. Sajnos azt kell mondjam, hogy a Facebook népe hamar fel tud ülni az elferdített félinformációknak. Mi úgy gondoljuk, hogy ki kell állnunk a polgármester úr mellett, pontosan azért, hogy lássa, hogy van támogatottsága, és hogy a lakosok is tudják, hogy mellette vagyunk és az önkormányzat nem omlott össze. Úgy gondolom, hogy ki kell állni az igazság mellett testületileg és emberileg is.

– Önben nem merült fel, hogy LMP-s politikusként inkább kilépjen a Kiss Lászlóékkal közös frakcióból, ahogy a Momentum például megtette?
– Mindenki úgy dönt, ahogy éppen gondolja, ez igaz a Momentumra és a hozzájuk csapódó Párbeszédre is. Mi az Otthonunk Óbuda-Békásmegyer Frakcióban úgy gondoljuk, hogy várjuk meg a végét, amíg kijön a polgármester úr, és lássuk meg, milyen hivatalos vádak születnek az ügyében, és hogy azoknak mi a valóságtartalma. Szerintem úgy járunk el lelkiismeretesen, ha addig kitartunk. Fontos, hogy egységes tudjon maradni a testület, ha már ilyen szépen tudtunk nyerni a választáson. Sajnos a magyar politikában látjuk, hogy ha meg akarnak hurcolni valakit, de nem találnak ellene semmit, akkor kreálnak valamit – pont mint Magyar Péter esetében, aki ellen szintén lejárató kampányt indítottak, mert jelenleg nagyobb a támogatottsága, mint Orbán Viktoré.

– De miért pont Kiss László állt volna a hatalom útjában, mikor van rengeteg más ellenzéki polgármester is a fővárosban?
– A III. kerületben rengeteg olyan ingatlan van, ami tetszene a befektetőknek, csak éppen nem engedjük őket ezekhez hozzájutni. Például minden eszközzel kiállunk amellett, hogy ne legyenek lakóparkok a Római-part területen. Az Óbudai Egyetem itt 16 darab, összesen 70 hektárnyi telket kapott ingyen az államtól. Bizonyos szereplők gazdasági érdeke az, hogy ezeket beépítsék. Egész Budapesten nincs még egy ilyen terület. Azok a befektetők, akiknek érdekeltségei vannak itt, azt szeretnék elérni, hogy az elsőrendű árvízi védvonal ne a Nánási út-Királyok útjánál legyen, ahol most van kijelölve, hanem közvetlenül a vízparton. Ha ott lenne az elsőrendű védvonal, akkor az összes fát ki kéne vágni. Mi ezt nem akarjuk, mert szeretnénk a Római-partot úgy megőrizni, amilyen most: fövenyes partszakasznak, tele fával, természetközeli állapotban. Kiss László többek közt azért volt szálka bizonyos politikai körök szemében, mert sértette a gazdasági érdekeiket azzal, hogy nem adott engedélyt a területek beépítésére. Én elsősorban ebben látom azt, hogy a polgármestert ilyen hosszú ideig bent tartják, de persze lehet, hogy van más is, amiről nem tudok.

– Mi lesz, ha olyan sokáig marad letartóztatásban Kiss László, hogy elveszíti a mandátumát emiatt?
– A törvények szerint a polgármester akkor veszítheti el a mandátumát, ha egy évig nem látja el a feladatát. Kiss Lászlót augusztus 16-án tartóztatták le, tehát ennek a lehetősége még azért kicsit odébb van. Látni, hogy szándékosan nem engedik ki, de akármennyire is próbálják eltolni, úgy gondolom, hogy ezt fél évnél tovább nem húzhatják. Persze a mai világban soha nem lehet tudni.

– Milyen átláthatósági lépéseket fognak tenni azért, hogy a jövőben ne vetülhessen a korrupció árnyéka az önkormányzatra?
– Ahogy korábban említettem, rengeteg dokumentumot, szerződést hozunk nyilvánosságra folyamatosan a honlapunkon. Ha a képviselőknek vagy bárkinek van kérdése, állunk rendelkezésre. Nekünk semmiféle takargatnivalónk nincs, és nem is volt.

– Mit üzenne azoknak a választópolgároknak, akik önökre szavaztak, de csalódtak az önkormányzatban a korrupciógyanú miatt?
– Azt tudom mondani, hogy ne dőljenek be a propagandának. Próbálják felidézni azt, hogy az elmúlt öt évben mit tettünk a kerület fejlődése érdekében, sokat dolgozunk az egészség megőrzéséért, a környezetvédelemért, a jó hangulatért és a köztisztaságért. Polgármester úrral mi mindvégig arra törekedtünk, hogy az óbudaiakért tegyünk. Persze nem tudjuk olyan ütemben megalkotni a dolgokat, hogy behozzuk a 2019-et megelőző 15-20 év hiányosságait egyik napról a másikra, de az önkormányzat anyagi lehetőségeihez mérten mindent megteszünk, miközben a forrásainkat csökkenti az állam. Egyébként azt gondolom, a lakosok többsége nem hiszi el, amit a propaganda állít, hogy mi korrupt önkormányzat lennénk – és én ezt köszönöm nekik. Persze vannak, akik bedőlnek a propagandának, de mi minden létező dolgot megteszünk annak érdekében, hogy tisztán, átláthatóan működjön az önkormányzat.