Jövőre 9 százalékkal emelkedik a minimálbér és 7 százalékkal a garantált bérminimum – értesült a Portfolio.
A gazdasági portál információi szerint a szerdai tárgyalási forduló után már csak egy hajszál választotta el a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumát attól, hogy nyélbe üssék a 3 éves bérmegállapodást, ami viszont csütörtökön már sikerült. A Portfolio értesülése szerint 2026-ban 13 százalékos növekedés várható a miminálbérnél, 2027-ben pedig 14 százalékos. Ezzel teljesülhet az a feltétel, hogy 2027-re a minimálbér eléri a rendszeres bruttó átlagkereset 50 százalékát. Ha viszont a vártnál, illetve tervezettnél alacsonyabb a gazdasági növekedés, vagy másképp alakul az infláció, újra tárgyalóasztalhoz ülnek a kormány, a munkáltatók és a munkavállalók képviselői – tette hozzá a portál.
A Portfolio értesülése szerint a munkáltatók a jelentős emelésért cserébe segítséget kapnak: mindig a megelőző évi minimálbér után kell fizetniük a szociális hozzájárulási adót, nem pedig az arra az évre érvényes mérték alapján. A Portfolio kommentárjában azt írta, hogy „a munkavállalói oldal bőven 10 százalék feletti mértékben szerette volna emelni a minimálbért 2025-ben, a vállalatok részéről 6-8 százalékos tervekről lehetett hallani, miközben a kormányzat a költségvetés kifeszített helyzete miatt nem tudta adócsökkentésekkel a támogatni a nagyobb béremelést. Ehhez képest úgy tűnik, hogy egészséges kompromisszum jött létre 2025-re vonatkozóan. A kérdőjelek inkább a 2026-27-es éveket érintik, ugyanis a 13-14 százalékos béremelés inflációs és foglalkoztatási hatással is járhat.”
A Portfolio birtokába került kormányzati elemzés szerint a mostani 214 ezerről 2027-re 341 500 lesz azoknak a száma, akik minimálbért visznek haza. A 325 ezer fős garantált bérminimumos létszám pedig 600 ezer fölé emelkedik. Mindeközben a két bérkategória között lévő 199 ezres létszám 187 ezerre csökken.