Tajvan évi egymilliárd dollárt fektet a mesterséges intelligenciába
A világ egyik élvonalbeli félvezető vállalata, a memóriákra szakosodott Macronix alapító-igazgatója, Miin Chyou Wu újságíróknak mutatja a sok ezerszeresére felnagyított memórialapkát a cég Hsinchu városában lévő központjában. (Fotó: Magyar Hang/Lukács Csaba)

Interjút adott a Nikkei Asia újságnak Wu Cheng-wen, az ország tudományos és technológiai minisztere, amelyben arról beszél: az „AI szuverenitás”, vagyis a saját fejlesztésű mesterséges intelligencia biztosítására három éven keresztül összesen 3 milliárd dollárt fektetnek be az iparágba. Szerinte ez a terület kritikus fontosságú és az ország biztonságát szolgálja. Tajvan vezető szerepét játszik a mesterséges intellgencia egyik kulcsalkatrésze, a nagy teljesítményű számítógépes processzorok gyártásában – iparági források szerint a világ legfejlettebb chipjeinek kilencven százaléka az ázsiai szigetországban készül. A pénzt elsősorban adatközpontok létrehozására és azok számítási kapacitásának növelésére költik el.

A félvezetőipar a tajvani GDP nagyjából 13-15 százalékát adta az elmúlt években. – A mesterséges intelligencia szuverenitása kritikus kérdés – mondta Wu Cheng-wen a lapnak, azt is kifejtve, hogy legalább tízszeres megtérülést akarnak elérni a befektetéssel. A lépésre azért került sor, mert az ország nemcsak a gazdaságát próbálja diverzifikálni az olyan iparágak felé, mint a mesterséges intelligencia, hanem Kínától is távolodik. Ugyan az elmúlt években növelte az USA-ba, Indiába és a délkelet-ázsiai országokba irányuló exportját, de még mindig nagymértékben támaszkodik a Kínába irányuló exportra.

November elején több hírügynökség, köztük a Financial Times is arról számolt be, hogy a világ egyik legértékesebb vállalatának számító Taiwan Semiconductor Manufacturing, vagyis a TSMC értesítette kínai ügyfeleit, hogy többé nem fog szállítani nekik a csúcstechnológiás AI-chipjeiből.