Egy új budapesti lakáshoz már csaknem 17 évnyi átlagkereset kell
Újépítésű és még építés alatt álló ingatlanok Budapesten (Fotó: Végh László / Magyar Hang)

Az elmúlt évek lakástámogatásai egyre inkább megemelték a lakásárakat a magyar piacon, így kevesek számára tették megfizethetővé a saját ingatlant – idézi a GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzését a Telex. A GKI szerint 2015-től a CSOK, 2019-től a babaváró hitel bevezetésével az ingatlanok iránti kereslet jelentősen nőtt, ami megmutatkozott az ingatlanárak emelkedésében. Ennek következtében 2010-hez képest 2023-ra Budapesten az új lakások ára 3,6-szeresére, míg a használtaké 3,5-szeresére növekedett. Az országos átlag hasonló trendet követett az új lakásoknál, miközben a használt lakások 2,7-szeresükre drágultak.

Az intézet megvizsgálta, hogy egy 60 négyzetméteres lakás hány havi nettó átlagkeresettel érhető el. 2023-ban Magyarországon egy ekkora, használt lakást 69, míg egy újat 155 havi nettó átlagkeresetből lehetett megvenni, ami 5,75 és és 12,9 évi fizetést jelent. Budapesten egy használt lakást 140 havi, míg egy új lakást 200 havi, tehát közel 17 évnyi átlagkeresetből lehetett megvásárolni. Ha pedig egy kétkeresős, átlagkeresetet kapó pár akar lakást venni, és jövedelmük húsz százalékát félre tudják tenni, akkor egy átlagos új lakást 389 hónap, azaz több mint 32 év alatt tudnának megvenni, egy budapesti új lakás megvásárlásához pedig 500 hónap (több mint 41 év) kellene.

A GKI szerint országosan a használt lakás-vásárláshoz szükséges hónapok száma 2015-től stagnál, ám az új lakás, valamint a budapesti használt lakás vásárlásához szükséges hónapok száma meredeken emelkedett.