A 106 egyéni választókerület mítosza
Fotó: Pixabay

Az természetesen nem mítosz, hanem gránitba vésett tény, hogy Magyarországon 106 országos egyéni választókerület található a hatályos törvények alapján. Az ellenzéki közvélemény számára 2018-ra vált többé-kevésbé világossá, mekkora jelentősége van a választás eredménye – és különösen a fideszes kétharmad esélye – szempontjából, hogy az ellenzéki pártok milyen konstrukcióban indítanak jelölteket ezekben a választókerületekben. Ez egy fontos tanulási folyamat része, de a bűvös 106-os számhoz máig egy-két mítosz tapad.

Ilyen például, hogy mind a 106 körzetben egyetlen ellenzéki jelöltnek kell lennie a Fidesz jelöltjével szemben, és ezt a jelöltet mind a 106 helyen előválasztás révén kell kiválasztani. Persze mindkettő mellett lehet érveket találni, csakhogy ez könnyen azt az érzést keltheti a választókban, mintha 106 körzetben zajlana nyitott küzdelem a kormányoldal és az ellenzék között. Pedig fontos tudni, hogy ez valójában egyáltalán nem így van.

Az év, amely megpecsételte Magyarország sorsát
Pápay György

Az év, amely megpecsételte Magyarország sorsát

Bár fideszes térfoglalás eddig is zajlott, 2020-ban a közjogi pozíciókon messze túlmenően megkezdődött „az életvilág elfideszesítése”.

Azokban az országokban, amelyeknek a választási rendszere aránytalan és nem – vagy nem kizárólag – listás alapú, jellemzően két párt vagy pártszövetség áll szemben egymással. A korábbi választások eredményei alapján pedig a választókörzetek egy részéről, sőt nagy részéről előre meg lehet mondani, hogy ott melyik párt jelöltje fog győzni. A választások eredménye tehát gyakorlatilag a „billegő körzetekben” (vagy Amerikában az úgynevezett „csatatérállamokban”) dől el. Ezt a pártok is tudják, ezért így készülnek a megmérettetésre, és eszerint összpontosítják az erőforrásaikat.

Miért gondolja Pápay György, hogy akkor járna el a legracionálisabban az ellenzék, ha kizárólag billegő körzetekben tartana előválasztást, ide összpontosítva az erőforrásait?

Kiderül a teljes cikkből, melyet a Magyar Hang február 26-i 2021/9. számában talál. Vegye meg nyomtatott kiadásunkat, vagy olvassa el a cikket a Magyar Hang Plusz felületén online!

Csatlakozzon a Magyar Hang +Pluszhoz!


Szerezzen ezzel korlátlan hozzáférést a Hang.hu-n fizetőkapu mögött megjelenő összes tartalomhoz, reklámmentesen. Minőségi saját tartalom, riportok, interjúk, elemzések – ezek várnak Önre!