A jobbszélre tolódott kormánypárt legfőbb kihívója ma már egy polgári erő, amely az európai színtéren a néppárt soraiba készül.
Pápay György
Egészen példa nélküli a rendszerváltás utáni magyar politikatörténetben, hogy olyannyira egy személy álljon egy választási kampány középpontjában, mint most Magyar Péter.
Akárhogy végezzen is a Tisza Párt a tényleges megméretésen, az már most elmondható, hogy Magyar Péter új stílust hozott a hazai közéletbe.
Ha le tudjuk venni egy pillanatra a szemünket a Fidesz-kampány által a falra festett harmadik világháborúról, érdemes megnéznünk, hogy áll az a küzdelem, amely nem Brüsszel, hanem Budapest elfoglalásáért zajlik.
Az önkormányzati választáson a régi ellenzék fog megküzdeni a Fidesszel, ami rövid távon megnehezítheti a választások eredményének pontos értékelését, hosszabb távon pedig akár azt is meghatározhatja, hogyan rendeződik át a hazai politikai paletta.
Ma nem könnyű olyan forgatókönyvet elképzelni, amiből Gyurcsány Ferenc igazán rosszul jönne ki – amiben ne ő lenne legalább a nevető harmadik. Csakhogy a jelenlegi választási rendszerben a nevető harmadik végül az első helyezettnek ad okot az örömre.
Két politikai erő is van, amelynek a júniusi választáson mindenképp fel kell mutatnia valamiféle győzelmet. Az egyik értelemszerűen a váratlan kihívóval szembesült Fidesz.
Akármit gondoljunk is magáról Magyar Péterről, az már most is tisztán látszik, színre lépése milyen közvetlen hatást gyakorolt a másfél hónap múlva esedékes választásokra.
Ma Magyarországon a szabadságért folytatott küzdelmet nem csupán az nehezíti, hogy hiányoznak a hozzá szükséges nagy formátumú személyiségek.
A népszavazás ma nem több mint egy a politikai nyomásgyakorlás eszközei közül, amely elérhet ugyan bizonyos eredményeket, de nem írja felül a vezetők és a vezetettek viszonyát, a politikai osztály kizárólagos hatalmát.
A Nyugat állítólagos alkonyára való készülés jegyében kijelölt prioritások az elmúlt években elvitték a figyelmet olyan valóban elkerülhetetlen változásokról, amelyekre fontos lett volna időben felkészülni.
Ha van valami, ami képes lehet felülírni a Fidesz által generált ideologikus konfliktusokat, az az ajtónkon dörömbölő gazdasági válság. Nem véletlenül reagál erre a kormányoldal még több ideológiával.