Cikkünk frissül!
Kedd reggel 9 órakor elkezdődött Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatójának doktori védése az ELTE-n. Az eljárás egy teremben zajlik, egy másikban pedig kivetítőn lehet követni azt.
Baranyi Krisztináék 9 óra előtt molinót feszítettek ki, utalva a politikus '56-os botrányára. Orbán Balázs 20 perces előadást tartott magyarul, 10 percest angolul, majd azt mondta, örül, hogy a disszertáció témája ilyen nagy közérdeklődésre tart számot. A két opponens közölte, hogy nem talált plágiumra utaló jeleket. A szabad mandátum és a nemzeti szuverenitás alkotmányjogi összefüggései című dolgozatban, de jelezték, hogy több kritikai észrevételük is van. Nagyon sok vélemény érkezett a dolgozathoz, ezt követően ezeket kezdték felolvasni, Rácz Andráséval kezdtek a 444 tudósítása szerint. Szabó Marcell, a Pázmány jogi karának tanszékvezetője támogató véleményt írt, csakúgy mint Koltay András jogász (aki valószínűleg a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság és a Médiatanács elnöke), Trócsányi László (volt fideszes igazságügyi miniszter és EP-képviselő) és Varga Zs. András, a Kúria elnöke. Ezt követően kezdődött a vita. Lenkovics Barnabás volt alkotmányjogász, az állampolgári jogok volt országgyűlési biztosa és Téglási András, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense (és Nemzeti Választási Bizottság elnöke) is méltatta Orbán doktoriját.
Orbán Balázs a válaszában az Árpási Botonddal közösen jegyzett cikkről azt mondta, hogy „fiatal kollégája” segített neki a szakirodalom gyűjtésben és rendszerezésben. A disszertáció munkahelyi vitájában nem kapott negatív visszajelzést azzal kapcsolatban, hogy az „az írás ily módon képezi a dolgozat részét”. Szerinte nem fedi a valóságot, hogy ne hivatkozott volna a publikációra. A lábjegyzetelésben eltérő gyakorlatok vannak, van, hogy a dolgozat végjegyzékében szerepel a saját szerzős mű. (A közösen jegyzett cikk az „értekezés témakörében készült publikációk jegyzékben” van benne a tézisfüzetben.) Ezt követően a két opponens fenntartotta, hogy támogatja a fokozatszerzést, majd visszavonultak
A politikus doktori fokozatszerzése azért került a figyelem középpontjába, mert több bírálat is érkezett azzal kapcsolatban a tudományos világból. Rácz András egyetemi tanár, Oroszország-szakértő feltárta, hogy a doktori disszertációjában 9 oldalnyi, hivatkozás nélkül átvett szöveg szerepel Árpási Botonddal közös cikkükből. Emellett azt is megállapította, hogy a dolgozat tézisfüzete Árpási gépén készült, ráadásul akkor, amikor Orbán Balázs épp úton volt külföldre. Polyák Gábor médiakutató, az ELTE Média és Kommunikáció Tanszékének docense pedig azt írta, hogy „a jogi kar, ahol elvileg jogállamiság, emberi jogok, hatalommegosztás is szóba kerül, egy Orbán Balázsnak nem mondja azt, hogy menjél te az NKE-re. Orbán Balázs, a legalja ideológiai keltető MCC ura, az NKE mindenható parancsolója, nagyfőni szeme fénye, aki '56-ot is büntetlenül kihazudhatja a történelemből. Kollégák, hol a gerinc? ... Miért hányjuk arcon magunkat?”
A 444.hu megkereste az ELTE-t, hogy ellenőrizték-e a hivatkozást, az eljárás során felhívták-e erre a hibára Orbán Balázs figyelmét, illetve ezek után meg lehet-e tartani a védést, mire azt írták, az eljárás folytatódik, „a dolgozat vizsgálatát és értékelését a doktori eljárásban kirendelt bírálóbizottság végzi, a doktorjelölt teljesítette a nyilvános védésre bocsátás feltételeit. A bizottság végső döntését a dolgozat minőségét, a hivatkozásokat, vagy esetleges hiányukat, továbbá a jelöltnek a nyilvános védésen elhangzó kérdésekre adott válaszait egyenként és összességében értékelve fogja meghozni.”