„A kormány zsarolásnak soha nem enged” – ezt mondta, megerősítve Gulyás Gergely miniszter múlt heti kijelentését, Rogán Antal. A Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter a Techxpo informatikai konferencián elhangzott előadása után reagált újságíróknak a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) oldalát ért hackertámadásra. Mint arról beszámoltunk, a támadók igen érzékeny katonai adatokhoz is hozzájuthattak és 5 millió dollárt követeltek, majd csütörtök reggelre lekerültek az oldalukról azok az információk, képernyőmentések, amelyeket a múlt héten, a zsarolással párhuzamosan közzétettek. Így felmerült, hogy esetleg a kormány kifizette az 5 millió dollárt, amit a zsarolók követeltek.
„Ha erről tudnék is valamit, akkor sem mondhatnám el. (…) Mindig érnek minket hackertámadások, ezekre nem lehet eléggé felkészülni, mert a hackerek sokszor előrébb járnak, mint a legkorszerűbb alkalmazások” – mondta Rogán Antal, aki szerint a VBÜ felismerte a támadást, kommunikált róla, és meggyőződtek arról, hogy a magyar hadsereget érintő fontos információk nem tudtak kikerülni, mert a szervezet „alapvetően nyilvános adatokat használ”. A sérülékeny pontokat állítása szerint részben már kijavították. Ezután hangzott el, hogy a kormány soha nem enged a zsarolásnak. Arra viszont nem adott választ, hogy akkor mégis miért tűnhettek el a honlapról az adatok (erről a lapunknak nyilatkozó szakértőknek más feltételezései vannak. Érdekesség, hogy Rogán szerint nem kerültek ki fontos információk, ám ennek ellentmond, hogy a kitett képernyőfotók súlyos katonai titkokról, például a magyar haderő különböző képességeiről árulkodtak, de e-mailek, munkatársak nevei és hadászati beszerzések adatai is szerepeltek ezek között. Érdemes megjegyezni azt is, hogy a VBÜ csak azután kommunikált a támadásról, hogy azt a Magyar Hang elsőként nyilvánosságra hozta – a szerk).
Rogán Antal arról is beszélt a Hvg.hu tudosítása szerint, hogy alaptalanok azok az aggodalmak, amelyek szerint egy „mini-Pegasus kémszoftvert” telepítenek a telefonjukra azok, akik letöltik a Digitális Állampolgárság Program (DÁP) alkalmazását. „Ettől egyáltalán nem kell tartani. A DÁP-nak még a leírása is nyilvánosan hozzáférhető, egyszerű azonosítási kulcs, ami megfelel az összes nemzetközi sztenderdnek (…), a hitelesítését többen is elvégezték. (…) Arra alkalmas, hogy az emberek csak azokat az információkat osszák meg magukról, amelyeket ők meg szeretnének” – magyarázta, hozzátéve: a telefon más tartalmaira nem lát rá a DÁP. (A szakértők az utóbbi időben ezzel kapcsolatban is rengeteg aggályt megfogalmaztak – a szerk.)
Magyar Péter állítása szerint Rogán „árnyéktitkosszolgálatot” működtet, illetve azt is állította, hogy a miniszter szűk körben elismerte, azért akarja megvenni az állam a Vodeafone-t, mert így ráláthatnak több millió ügyfél adataira. „Ennél nagyobb ostobaságot még életemben nem hallottam. Ha minden ostobaságra egyenként reagálnánk, akkor ezzel menne el a nap 24 órája” – fogalmazott a miniszter, de érdemi választ nem adott. A Tisza Párt elnöke által korábban bemutatott kémtoll ügyében, amely lehallgatásra is alkalmas, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője azt mondta: nevetséges azt gondolni, hogy a profi titkosszolgálat egy nagyjából hét-nyolcezer forintos eszközzel dolgozik. „Egy magára valamit adó titkosszolgálat nem az Amazonról vásárol eszközöket” – tette hozzá. Az elmúlt hetekben kikerült hangfelvételekkel kapcsolatban pedig Rogán Antal úgy fogalmazott, hogy aberrált dolog, ha egy közösség tagjai titokban rögzítik a beszélgetéseiket.