Nem volt túl figyelmes Hollik István, még a grúziai szavazás pontos folyamatát sem értette meg

Szavazásra érkező hüvelykujját ellenőrzik Tbilisziben, hogy kiderítsék, volt-e már voksolni (Fotó: Magyar Hang/Lukács Csaba)

Videót tett közzé saját közösségi oldalán Hollik István KDNP-s országgyűlési képviselő arról, hogy ő is a Magyarország által küldött választási megfigyelők között volt Grúziában, és természetesen minden rendben találtak. A volt kommunikációs igazgató videójában azonban konkrét tévedések/hazugságok is vannak: azt állítja például, hogy maguktól bevezették a legtöbb EU-s szankciót Oroszország ellen. Mi a grúz kormány hivatalos oldalán találtunk bizonyítékot ennek ellenkezőjére: itt éppen Irakli Kobakhidze miniszterelnök beszél arról, hogy országa ugyan nem vezetett be szankciókat Oroszországgal szemben az ukrajnai invázió miatt, viszont azt sem engedi, hogy a nemzetközi korlátozásokat mások rajtuk keresztül játsszák ki. A grúz miniszterelnök ezt a megjegyzést egyébként akkor tette, amikor újságírók arról kérdezték: igaz-e, hogy a grúz vasúttársaságok folyamatosan szerződést kötnek a szankciókkal sújtott vállalatokkal.

Hollik választási megfigyelőként sem végzett alapos munkát, hiszen magát a választás folyamatát sem értette meg pontosan. Azt állítja ugyanis, hogy „a választó belép, ott ellenőrzik az ujjlenyomatát és a személyi igazolványát”. A képviselő egy filléres, ultraibolya fényt kibocsátó lámpát nézett ujjlenyomat-ellenőrzésnek: a szavazáskor ugyanis minden választópolgár hüvelykujját bekenik egy átlátszó folyadékkal, amely UV-fény hatására fluoreszkál, hogy ne tudjon még egyszer szavazni. A szavazókörbe való belépéskor a lámpa segítségével tehát azt ellenőrzik, aznap adott-e le már szavazatot. Egyébként rengeteg panasz volt arra, hogy a folyadék, amit használtak, sok helyen nem volt alkalmas erre a folyamatra (magyarán nem fluoreszkált az ellenőrzéskor), másrészt sok szavazókörben „elfelejtették” a voksolásra jelentkezők mindkét hüvelykujját megnézni, így lehetett többször szavazni. Hollik azt sem tudta, hogy nem jutott mindenhova elektromos szavazatolvasó scanner, így fordulhatott elő például az a videón rögzített eset is, hogy valaki egyszerre egy maréknyi szavazólapot dobott a hagyományos urnába. Sok panasz érkezett arra is, hogy szavazók jelentkeztek korábban mástól bevont személyi igazolvánnyal, és engedték őket voksolni.

„Itt a manipuláció lehetősége nulla” – mondta Hollik a grúz választásokról, de ezt a grúzok – és a világ - jelentős része ezt nem így gondolja.