Elárulta az agrárminiszter, hány zebra és egzotikus szarvasmarha került az országba
Türkmén sztyeppei lovak tenyészszemléjén járt Nagy István (Fotó: Nagy István / Facebook)

Kunhalmi Ágnes (MSZP) írásbeli kérdést intézett Nagy István agrárminiszterhez azokról az egzotikus állatokról, amelyekről nemrég a Gulyáságyú Média (GM) közölt fotókat és videókat. A GM szerint az állítólagos miniszafari Alcsútdoboz külterületén, a Mészáros Lőrinc tulajdonában álló Talentis Group Zrt. területén található. A felvételeken zebrák és különleges Ankole-Watusi marhák is láthatók, amelyek tartása, behozatala és költségei komoly érdeklődést váltottak ki. A portál arról is írt, hogy egyetlen zebra ára 2-6 millió forint, egy Ankole-Watusi marháé 600 ezer-4 millió forint között mozoghat, de a vásárlásnál figyelembe venni az engedélyeztetési, szállítási, az állat gondozásához kapcsolódó speciális költségeket, mert ezek is jelentősen növelhetik a végösszeget.

Kunhalmi arról kérdezte a minisztert, hogy

• az elmúlt öt évben hány zebrát és Ankole-Watusi marhát hoztak be magánszemélyek Magyarországra,
• az állatok szállítása során betartották-e az EU állatjóléti előírásait,
• illetve milyen eljáráson kell keresztülmennie, aki ilyen állatokat szeretne Magyarországra behozni és Magyarországon tartani.

Emellett a képviselő külön kérdésben érdeklődött afelől, hogy tartanak-e magántulajdonban zebrát, illetve Ankole-Watusi marhákat Fejér vármegyében, Hatvanpuszta és Bicske között. Nagy István konkrétumokat nem árult el a Mészáros-féle egzotikus állatfarmról, de az Európai Bizottság TRACES-NT rendszeréből szerzett adatok alapján beszámolt arról, hogy alföldi zebrából (Equus quagga) öt, hegyi zebrából (Equus zebra) egy példányt hoztak Magyarországra. Ezen zebrafajok esetében CITES-engedély kiadása nem szükséges. Mint hozzátette, az elmúlt öt évben összesen két Ankole-Watusi marhát (Bos taurus indicus) szállítottak hazánkba. A patás állatok, így zebrák behozatala a harmonizált uniós importszabályok (a fertőző állatbetegségekre irányadó 2016/429/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet és annak végrehajtását szolgáló jogszabályok) alapján történhet. A nemzetközi élőállat-szállítást alapvetően az állatok pontos rendszertani besorolása, származási és rendeltetési helye, a szállítás és a tartás célja határozza meg.

„Nééézd, Andi, csíkos lovak!” – zebrák vannak Mészáros Lőrinc cégének egyik telephelyén
Magyar Hang

„Nééézd, Andi, csíkos lovak!” – zebrák vannak Mészáros Lőrinc cégének egyik telephelyén

Hatvanpuszta közelében bukkantak az egzotikus állatokra.

Nagy István emlékeztetett rá, hogy a lófélék összes faja, így a zebrák összes faja és így alfaja is közepesen veszélyes állatfajnak minősül. Az állatok védelméről és kíméletéről szóló 1998. évi XXVIII. törvény alapján a közepesen veszélyes állatfaj egyedének tartására, országba történő behozatalára a természetvédelmi hatáskörben eljáró vármegyei kormányhivatal adhat engedélyt, így további tájékoztatást a Fejér Vármegyei Kormányhivatal tud adni.