Elutasította az NVB a Momentum olimpiás népszavazási kérdését
Egykori NOlimpiás kitűző (Fotó: Magyar Hang / Hutter Marianna)

Elutasította a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) a Momentum népszavazási kérdését, mely az olimpiai pályázatok kötelező elemévé tette volna a helyi népszavazások kiíírását. A párt a döntés ellen fellebbez a Kúriánál.

Szerdán a Kúria jóváhagyott viszont egy népszavazási kérdést, ami ugyancsak az olimpiarendezésről szól. A Fővárosi Választási Bizottság korábban elutasította, de a Kúria mégis engedélyezte, hogy a következő kérdésről írhassanak ki népszavazást: „Egyetért-e Ön azzal, hogy Budapest Főváros Önkormányzata pályázatot nyújtson be a 2036. évi nyári olimpiai és paralimpiai játékok megrendezésére?”

A Momentum eközben a következő kérdést adta be az NVB-hez:

„Egyetért-e Ön azzal, hogy a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény a település olimpiai játékok megrendezésének jogára vonatkozó pályázata benyújtásához az ott lakó választópolgárok helyi népszavazással kinyilvánított többségi támogatását tegye szükségessé?”

Lehet népszavazás a budapesti olimpiáról
Magyar Hang

Lehet népszavazás a budapesti olimpiáról

A Kúria hitelesítette a kérdést, hogy pályázzunk-e a 2036-os játékokra.

Az utóbbi hónapokban Karácsony Gergely megengedő álláspontot fogalmazott meg egy jövőbeli olimpiarendezéssel kapcsolatban, a Momentum mellett Vitézy Dávid és Magyar Péter is kritikusak ugyanakkor ezzel kapcsolatban. A Momentum mostani közleményében azt írta: „2017 után 2024-ben is egy budapesti olimpia megrendezéséről ábrándozik a kormány, miközben a gazdaság romokban. Ezért is akartunk egyszer és mindenkorra pontot tenni az ügy végére és népszavazáshoz kötni egy mindenkori olimpiai pályázatot. A mi álláspontunk hét éve ugyanaz: amíg egy átlagos hétköznapot képtelen megszervezni a kormány, addig nem beszélhetünk olimpiáról. Igent a jövőnkre, nemet az olimpiára”.

Magyar Péter egyébként korábban kritikus volt azzal kapcsolatban is, hogy a Momentum annak idején egyértelműen az olimpiarendezés ellen kampányolt. Ő is óvatosabb ugyanakkor, és a költségvetési helyzethez, illetve népszavazáshoz kötné az egészet.