Bírálatok kereszttüzében Várhelyi Olivér: még nem kapott zöld jelzést az EP-ben

Várhelyi Olivér (Fotó: Európai Parlament / Alexis HAULOT)

Kapott hideget-meleget Várhelyi Olivér biztosjelölt meghallgatásán, de nem sikerült kihozni a sodrából, kimérten válaszolt valamennyi támadásra. Sorsa azonban az EP-képviselők kezében van.

Európai parlamenti szakbizottsági meghallgatása előtt Várhelyiről az a hír járta, hogy nem biztos, hogy megkapja a szükséges jóváhagyást. Ez annak fényében meglepő, hogy az eddigi biztosjelölt meghallgatások viszonylag zökkenőmentesen zajlottak, Várhelyi volt az első, akiről kiderült, hogy akár meg is buktathatják, a szociáldemokraták például előzetesen kijelentették, hogy nem fogják támogatni. A hozzászólásokat hallgatva úgy tűnt, hogy ezzel más csoportok is így lehetnek, kérdés azonban, hogy lesz-e elegendő ellenszavazó.

Várhelyi Olivért az egészségügyi és állatjóléti területtel bízta meg Ursula von der Leyen, ami általános vélekedés szerint jelentős visszalépés a magyar biztos mostani portfóliójához, a bővítési és szomszédságpolitikai területhez képest. Mindenesetre Várhelyi Olivér eddigi – jelöltként tett – nyilatkozataiból az tűnt ki, hogy büszke erre a felkérésre és számos területen lát megoldandó feladatokat, még akkor is, ha ennek a portfóliónak a jelentős része tagállami hatáskörben van.

Várhelyi programbeszédéből az tűnt ki, hogy éppen azokon a területeken igyekezne előrelépni, ahol lehetőség van az uniós jogalkotásra, vagy pedig közös programok működtetésére. Ennek kapcsán kiemelte például az Európai Egészségügyi Unió elmélyítését, nagy hangsúlyt fektetne a megelőzésre, nemcsak a rákkal szemben, hanem a kardiovaszkuláris megbetegedések esetében is. Hangsúlyozta a biztonságos és jó minőségű élelmiszerek garantálását, a gyógyszerellátás biztosítását, gazdabarát állatjóléti intézkedéseket, a biotechnológia kutatások, fejlesztések támogatását és a kritikus gyógyszerekről szóló új jogszabályjavaslat is a programjában szerepel. És megemlítette, hogy vizsgálni szeretné a túlzott képernyőhasználat hatásait, különösen a fiatalok esetében.

Várhelyi Olivért meglehetősen sokan bírálták, és ezek a kritikák néhány nagyobb ügy köré csoportosultak. A legtöbbet emlegetett téma talán az oltásokkal volt kapcsolatos. Egyrészt azért, mert rajta kérték számon, hogy jelölője, Orbán Viktor miért adott a magyaroknak az Európai Gyógyszerügynökség által jóvá nem hagyott kínai és orosz vakcinát. Várhelyi azzal védekezett, hogy erre lehetősége volt a magyar kormánynak, ő azonban a gyógyszerügynökség által ellenőrzött és jóváhagyott oltást tartja biztonságosnak. Másrészt pedig éppen ezért támadták, mondván, hogy az oltás maradandó károsodás okoz, mire Várhelyi arra hivatkozott, hogy az oltások életet mentenek, aki nem kap oltást, rövidebb ideig él. Erre azonban rácsatlakozott egy másik oltáskritikus képviselő és felháborodottan kérte számon a jelölten, hogy beszélhet így, mikor emberek szenvedtek egészségkárosodást az oltás miatt. Várhelyi vitatta a felhozott esetek számát, de megígérte, hogy szükség esetén szívesen találkozik az érintettekkel.

Többen – szintén az Orbán-kormányra hivatkozva – azzal támadták Várhelyit, hogy Magyarországon korlátozzák az abortuszhoz való hozzáférést és gátolják a nőket, illetve az LMBTQ-közösség tagjait a reproduktív egészségügyi ellátáshoz való hozzáférésben. A magyar jelölt igyekezett mindenkit megnyugtatni, hogy semmi problémája az LMBTQ-közösség tagjaival, és nagy tapsot kapott, amikor azt mondta, hogy: „Miért gondolja, hogy nem vagyok a nők szövetségese? Négy nővel élek együtt, van három lányom és a feleségem.” Az abortusszal kapcsolatos állásfoglalást vagy fellépést pedig azzal hárította el, hogy az tagállami hatáskör. Úgy fogalmazott, hogy ez „inkább alkotmányos, emberi jogi kérdés, mint orvosi és inkább tagállami hatáskör, mint európai”. Egy képviselő felemlegette, amikor egy bekapcsolt mikrofonba azt mondta Várhelyi az Európai Parlamentben, hogy „Hány hülye van még?”. A jelölt akkor is és most is elnézést kért ezért, mondván, hogy nem irányult egyetlen képviselő, vagy az EP egésze ellen ez az „incidens”.

Bár az Európai Parlament több állásfoglalásában is bírálta korábban Várhelyi Olivér bővítési biztosi tevékenységét, ez most szintén csak érintőlegesen került elő. A magyar jelölt sorsáról rövid időn belül döntenek az EP képviselőcsoportjai.