A Göncölszekértől a kozmikus naptárig – így csábulnak el a jövő űrkutatói
Égi útikalauz csillagközi navigátoroknak

A tudományos újságírók között közhelyszerű, hogy a csillagászat és az űrkutatás messze a legnépszerűbb tudományos téma. Jöhetnek járványok, klímaváltozás, őssejtek, génmódosítás, bármi, ha a szerkesztő kitesz egy cikket a Hubble űrteleszkóp friss felvételeiről, a SpaceX éppen fellő vagy visszahoz egy rakétát, aszteroida közelíti meg egymillió kilométerre a Földet, vagy bejelentkezik valamelyik rover a Marsról, az olvasók ellenállhatatlan késztetést éreznek arra, hogy rákattintsanak. Nehéz megállapítani, hogy mi e (szinte gyermeki) rajongás oka. Biztos szerepet játszanak benne a tudományos-fantasztikus művek, illetve az, hogy a legtöbben az űr felfedezését tartják a leginkább jövőbe mutató tudományos tevékenységnek.

A csillagászat érdeklődés nem felnőttkorban kezdődik, hanem a legtöbben már gyermekkorukban elköteleződnek a szupernóvák, az üstökösök és a kvazárok iránt. Az ő számukra írta Simon Tamás, az Alternatív Közgazdasági Gimnázium híres csillagászati szakkörének hajdani alapítója az Égi útikalauz csillagközi navigátoroknak című könyvet, amit a kiadó 10-14 év közötti fiataloknak ajánl, de ha a kisdiák különösen érdeklődik a csillagok iránt, már korábban is bátran a kezébe lehet adni. A könyvben hét plusz egy történet szerepel, amelyek a csillagászat legalapvetőbb kérdéseiről szólnak a geo- és heliocentrikus világképtől a galaxisok szerkezetén keresztül az univerzum történetéig.

A könyv általános és biztos kiindulópontot biztosít a fiatal olvasóknak, amelyről elrugaszkodva belevethetik magukat az űrbéli csodák még részletesebb felfedezésébe. Biztosan nem fogják olvasás közben elveszteni az érdeklődésüket, mert a könyv, a modern olvasási szokásokhoz alkalmazkodva (amelyeket átkozhatunk is – talán joggal –, de ha üzenetet akarunk továbbítani a fiatal olvasóközönség felé, akkor nem hagyhatjuk figyelmen kívül) alig száz oldal hosszú. Még egy alsós érdeklődő diák is a végére érhet egy-két nap alatt. Kicsit hamar véget is ér, az ember még szívesen olvasná tovább, de ez talán jó jel. Viszont az nem jó jel, hogy ez a kis könyv 3900 forintba kerül, ami indokolhatatlanul magas ár.

A könyv hátsó borítója alatt csillagtérképet találhatnak a „kezdő navigátorok”, amelyen a nyári és a téli égbolt legfontosabb csillagképeit kereshetik meg, miközben maguk is kémlelik az eget. Talán a csillagképek felfedezése lehet az első gyakorlati csillagászati tevékenység, amelyet bárki kipróbálhat már egészen kisgyermek korban – különösen ha sikerül kiszabadulni a nagyvárosok eget láthatatlanná tévő fényszennyezés szorításából, és feltűnnek a szemünk előtt a csillagok úgy, ahogy manapság egyre ritkábban van alkalmunk látni őket.

(Simon Tamás: Égi útikalauz csillagközi navigátoroknak. Typotex, 2024. 3900 Ft)