Kövér László már Pekingben beszélt a „béke iránti közös vágyról”
Kövér László, az Országgyûlés elnöke nyitóbeszédet mond az Európai Unió parlamentjei uniós ügyekkel foglalkozó bizottságainak (COSAC) ülésén az Országház Felsőházi üléstermében 2024. október 28-án. (MTI/Koszticsák Szilárd)

Hivatalos látogatásra Pekingbe érkezett Kövér László; az Országgyűlés elnöke Csao Lö-csi, a Kínai Népköztárság Országos Népi Gyűlése Állandó Bizottsága elnöke meghívásának tett eleget – tájékoztatta kedden az MTI-t az Országgyűlés sajtófőnöke.

Szilágyi Zoltán közlése szerint Kövér László a vendéglátójával folytatott tárgyaláson azt mondta: Magyarország és a Kínai Népköztársaság együttműködését mindig is a barátság és a kölcsönös tisztelet jellemezte. A házelnök megemlítette, hogy a magyar-kínai kétoldalú kapcsolatok az elmúlt évek során rendkívül látványos fejlődésen mentek keresztül. Ebben a hagyományos barátság mellett meghatározó szerepe van annak, hogy a magyar kormány 2010-ben meghirdetett Keleti Nyitás külgazdasági és külpolitikai stratégiája, valamint a Hszi Csin-ping kínai elnök által 2013-ban elindított Övezet és Út Kezdeményezés kölcsönösen erősíti egymást.

A földrajzi távolság és az eltérő kultúra és társadalmi berendezkedés ellenére országainkat összeköti a fejlődés, illetve a béke iránti közös vágy
– idézi a közlemény Kövér László szavait. A tájékoztatás szerint Kövér László és Csao Lö-csi egyetértett abban, hogy a két ország egymás partnere és egyben lehetősége is egymásnak a fejlődésben.

Csao Lö-csi reményét fejezte ki, hogy a Kína és Kelet-Közép-Európa közötti együttműködés példaként szolgálhat és energiát adhat az ázsiai ország és az Európai Unió közötti kapcsolatok fejlődéséhez is. Kövér László kijelentette, hogy Magyarország az Európai Unió Tanácsának elnöksége alatt mindent megtesz ennek elősegítésére – fogalmazott a közleményben. Örömmel és megelégedéssel tekintünk vissza, hogy 75 évvel ezelőtt hazánk volt az első országok egyike, amely elismerte a Kínai Népköztársaság megalakulását, és ezzel megteremtette barátságunk történelmi alapjait – idézte az Országgyűlés sajtófőnöke beszámolójában Kövér Lászlót. Mint írta, a házelnök arról is beszélt a találkozón, hogy 2020-ban és tavaly is Kína volt Magyarország legnagyobb külföldi befektetője, az Európai Unión kívül pedig Kína a legfontosabb kereskedelmi, befektetési partnere az országnak.

Büszkék vagyunk a történelmünkre, mindarra, amit jóban-rosszban megéltünk és elértünk, ragaszkodunk a szuverenitásunkhoz, és tiszteljük a partnereinket, és ugyanezt a tiszteletet várjuk el másoktól is - idézte a sajtófőnök Kövér Lászlót, aki azt is mondta, hogy Magyarország az egy Kína elv elkötelezett támogatója, tiszteletben tartja Kína területi szuverenitását, és elismeréssel tekint arra a törekvésre is, amelyet Kína a nemzetközi konfliktusok mérséklése érdekében kifejt.

Csao Lö-csi elmondta, hogy Kína támogatja Magyarország békemisszióját, a kínai-brazil kezdeményezésű Béke Barátai platform megfigyelői szerepvállalását, és nagyra értékeli azt, hogy a nemzetközi diplomáciában hazánk aktívan is szerepet vállalt az orosz-ukrán háború mielőbbi békés befejezése, a béketárgyalások megkezdése érdekében – közölte Szilágyi Zoltán.

Arról, hogy a Kövér László által emlegetett keleti nyitás ellenére nem tudjuk Ázsiával helyettesíteni az uniós kapcsolatokat, ITT írtunk.