Román exit poll: bejutott az RMDSZ, nyertek a szociáldemokraták
Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke (k) nyilatkozik a sajtónak a romániai parlamenti választások eredményváróján Kolozsváron, a szövetség székházában 2024. december 1-jén (Fotó: MTI//Kiss Gábor)

Vasárnap este kilenc órakor közzétették a romániai parlamenti választások exit poll eredményeit, amelyek szerint a képviselőházba jutásért a legtöbb voksot, a szavazatok 26 százalékát a Szociáldemokrata Párt (PSD) szerezhette meg, második helyre a Románok Egyesüléséért Szövetséget (AUR) jósolják 19 százalékkal, majd a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) következik a sorban 15,50 százalékkal. A CURS által végzett kutatás eredményei szerint a Romániai Magyar Demokrata Szövetségnek (RMDSZ) a képviselőházban 5 százalékos aránnyal, a szenátusban szintén 5 százalékkal sikerült elérnie a parlamenti bejutáshoz szükséges küszöböt.

A sorrend a következőképpen alakul a képviselőházban az exit poll szerint:
Szociáldemokrata Párt (PSD) 26%
Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) 19%
Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) 15,50%
Nemzeti Liberális Párt (PNL) 15,50 %
S.O.S. Románia 5,50 %
Fiatal Emberek Pártja (POT) 5,50%
Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) 5%.

A szenátusban a szavazatok 26,10 százalékát a Szociáldemokrata Párt (PSD) szerezhette meg, második helyre a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) került 19,20 százalékkal, majd a Nemzeti Liberális Párt (PNL) következik a sorban 15,90 százalékkal. A Mentsétek meg Romániát (USR) 15,60 százalékot szerezhetett meg, az ultranacionalista S.O.S 5,40 százalékot, a POT szintén 5,40 százalékon állhat, míg az RMDSZ a szenátusba is 5 százalékkal kerülhet be.

 

A szociáldemokraták jelzésértékűnek tekintik a vasárnapi romániai választások eredményét, a liberálisok nyitottak a koalíciós kormányzásra – derül ki a PSD és a PNL vezetőinek urnazárás utáni első nyilatkozataiból. A parlamenti választások exit poll eredményeinek közzétételét követően Marcel Ciolacu miniszterelnök, a jelenleg is kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) leköszönő elnöke hangsúlyozta, a választók megerősítették, hogy továbbra is a PSD a legerősebb párt Romániában. „Fontos jelzést küldtek a román választók a politikai osztálynak. Lényegében azt, hogy folytassuk az ország uniós pénzekből való fejlesztését, s ugyanakkor védjük az identitásunkat, a nemzeti értékeinket és a hitünket” – közölte Marcel Ciolacu.

George Simion, a Szövetség a Románok Egyesüléséért (AUR) elnöke a szavazók igazságtalanságok elleni lázadásaként értékelte a választás exit poll eredményét. „A mai napon a románok a saját kezükbe vették a sorsukat, fellázadtak az elmúlt évek igazságtalanságai ellen. (…) Hagyományos értékeink szóltak, a román nép nagyrészt a szuverenista erőkre szavazott” – idézi George Simiont a G4media.

Ilie Bolojan, a PSD-vel mostanáig kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL) ideiglenes elnöke szerint a parlament megosztott lesz, sok párttal, így koalícióra lesz szükség. „A PSD hajlandó részt venni egy ilyen koalícióban, (…) a tárgyalási alap pedig az a reformprogram lesz, melyet felvállaltunk” – idézi az Agerpres a korábbi nagyváradi polgármestert, Ilie Bolojant.

Az erdélyi magyar közösség a romániai parlamenti választásokon nagyon nehéz kampány végén, magas részvétel mellett bebizonyította, hogy erős, szolidáris, felelősséget vállal saját magáért és az ország további éveiért, évtizedeiért – mondta Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke. A szövetségi elnök az RMDSZ kolozsvári eredményváró rendezvényén köszönetet mondott az erdélyi magyar választóknak, hogy „minden körülmények között, a legsötétebb időkben is" kitartottak az érdekvédelmi szervezet mellett, kiemelve a magyarlakta megyékben regisztrált magas részvételt.

Közölte: a szövetséget öt százalékon mérő exit poll-eredményeket nem kívánja kommentálni, az RMDSZ saját számításai szerint tíz milliós részvétel mellett 5,5-5,7 százalékos eredményre, 540-550 ezer szavazatra számít. Kelemen Hunor rámutatott: vasárnap az a korosztály „mozdult meg” leginkább, amelynek van emléke az 1990-es és ’89 előtti évekről, és „tudja, mi a magyarellenesség”.