„Az RMDSZ stabilizálta a román politika és kormány működését, az RMDSZ kiváló szakmai teljesítményt nyújtott, és azokon a területeken, ahol az RMDSZ adta a minisztert, a főnököt, a vezetőket, ott Románia kifejezetten jól teljesített, a román emberek kifejezetten profitáltak” – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Székelyföld Televízió „Józan ésszel! című műsorában, melyet egy héttel a 2024-es román parlamenti választások vetítettek le.
A beszélgetést Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség jelöltje vezette,. Ennek során szóba került egyebek mellett Románia schengeni övezethez való csatlakozása, az RMDSZ román parlamenti választásra kitűzött céljai, illetve a külgazdasági és külügyminiszter a végén szót ejtett a külhoni magyarok helyzetéről is. Szijjártó szerint nekik nem az a célkitűzésük, hogy „Budapestről megmondjuk, mi a jó önöknek Erdélyben, a Székelyföldön, a Vajdaságban, Kárpátalján vagy a Felvidéken”, hanem az, hogy a magyar nemzeti közösség megmondja, milyen segítséget kér az anyagországtól. A miniszter szerint a mindenkori magyar kormánynak kutyakötelessége a lehetőségek adta keretek között ezen kéréseknek leginkább megfelelni.
A külgazdasági és külügyminiszter szerint Románia schengeni csatlakozása mindkét ország érdeke, hiszen sok területen, köztük az energiakérdésben is „egy követ fújunk.” Szijjártó Péter továbbá arról is beszélt, hogy a „a politika tapasztalati műfaj, a tapasztalat az, ha az RMDSZ kormányon van”. Ehhez hozzátette, hogy ennek segítségével sokkal könnyebb lenne jó kapcsolatot építeni, illetve könnyebben lehetne javítani az erdélyi magyarság életkörülményeit. Szijjártó arra a kérdésre, hogy milyen eszközei vannak a magyar diplomáciának egy esetleges előnytelen román regionalizálással kapcsolatban azt válaszolta, hogy „magyar diplomáciai eszköz az RMDSZ”, majd hozzátette, hogy hasonló eszköz még az RMDSZ erős jelenléte Bukarestben.
A beszélgetés végén arról kérdezték Kelemen Hunort, mi lenne az első három dolog, amit megválasztott államelnökként megtenne. Azt a választ adta, hogy elsőként egy köszönetet és egy imát mondana, majd egy koherens parlamenti többséget hozna létre, utána pedig a romániai magyar közösség kérdéseire keresne megoldást.