A prímszámok már Euklidész óta elbűvölik a matematikusokat, hiszen a tulajdonságaik sokkal varázslatosabbak annál, mint amit az egyszerű (nem matematikus) földi halandók valaha is képesek lennének felfogni. Reméljük, ezt szükségtelen leírnunk (hiszen az iskolai matematikaanyag központi jelentőségű eleme), de azért emlékeztetőül: a prímszámok olyan 1-nél nagyobb egész számok, amelyeknek csupán két osztójuk van: az 1 és önmaguk. Végtelen számú prímszám létezik, de ahogy a csillagászati nagyságú számok szféráiba érünk, egyre nehezebb bizonyítani, hogy egy szám prímszám-e (vagyis csak két osztója van). Az a feladat pedig, ami egyre nehezebb lesz, egyre izgatóbb kihívást jelent sokak számára, így versennyé alakul. Ez történt a nagy prímszámok keresésével is: sokan hatalmas számítógépes kapacitások felhasználásával éjt nappallá téve keresik a világ legnagyobb ismert prímszámait. Évek prímhiánya után most egy amatőr prímvadász, nyílt forráskódú szoftverek segítségével újból talált egyet, ami tehát a következő találatig az emberiség által felfedezett legnagyobb prímszámnak számít.
2136.279.841-1 Ez a most felfedezett és jelenleg ismert legnagyobb prímszám. Vagyis 2 a 136 279 841-dik hatványon mínusz 1. Ez egy úgynevezett Mersenne-prím, ami a 16-17. század fordulóján írt francia szerzetesről és polihisztorról, Marin Mersenne-ről kapta a nevét.
52. Mersenne-prím a most felfedezett szám. Mersenne kidolgozott egy eljárást a 2n-1 alakban felírható prímszámok (vagyis a Mersenne-prímek) keresésére, ezt használták a mostani kereséshez is.
41 024 320 számjegyű lenne a most feldezett prímszám, ha a maga teljességében szeretnék leírni (de ettől a nyomdai papír- és festékárak elszállása miatt eltekintünk).
16 millió számjeggyel előzte meg az új rekorder a korábbi bajnokot, ami a maga alig 25 milllió számjegyével immár szánnivalóan aprónak tűnik.
18 Mersenne-prímet talált már az 1996-ban alapított Nagy Internetes Mersenne-prímkeresés (GIMPS) nevű online együttműködés, amiben a résztvevők egy ingyenes program letöltésével vehetnek részt.
28 éven keresztül csak a számítógépek központi processzorán (CPU) futó programok találtak prímeket, de ezt a prímszámot már egy grafikai professzor (GPU) találta. Pontosabban dehogy egy, hanem
17 ország 24 adatközpontjában működő több ezer GPU futtatta a programot közösen, így akadt rá az új számra a NVIDIA processzorgyártó korábbi mérnöke, Luke Durant.
3000 dollár a jutalma a találatért. Aki felfedezi az első 100 millió számjegyű prímet, 150 ezer dollárt, aki pedig az első egymilliárd számjegyű prímre talál rá, 250 ezer dollárt fog kapni a kapásért.
Ez a cikk eredetileg a Magyar Hang 2024/44. számában jelent meg október 31-én.