Külföldön is bezár egy napilapot a Mediaworks

A magyarországi Mediaworks-höz tartozó nagyváradi Bihari Napló januártól hetilapként jelenik meg. Ezt a hírt „megújulásként” tálalták az olvasóknak a lap közösségi oldalán, azt írva, „itt az ideje, hogy a Bihari Napló megújuljon, és átlépjen eddigi önmagán, úttörő legyen az új technológiák kiaknázásában”. Az „Új útra tér a Bihari Napló” című cikkhez rendhagyó módon a hozzászólást is korlátozták. A Kristály Lehel főszerkesztő által jegyzett írásban már kiderülnek az okok is: „le kell vonnunk a kegyetlen és fájó következtetéseket: a nyomtatott kiadás napi megjelenése mára fenntarthatatlanná vált, hiszen a hagyományainkhoz híven alacsony áron kínált előfizetés, és az ebbe belefoglalt ingyenes házhoz szállítás szervezésére, a személyi és a szállítási költségekre már hosszú évek óta ráfizetünk. Mindeközben a példányszám morzsolódik, figyelmünket, erőnket és forrásainkat a veszteségek kezelése köti le. Ha nem alkalmazkodunk időben az új körülményekhez, ha nem hozunk egy végtére is piaci alapú döntést, megfosztjuk magunkat attól, hogy követhessük az olvasók, a hirdetők és a kor elvárásait.”

A Bihari Napló érdekes módon túlélte az Erdélyi Médiatér Egyesület által levezényelt 2022 év végi erdélyi lapbezárásokat, mert jogilag nem tartozott a Demeter Szilárd emberei által vezetett médiatröszthöz. Azért nem, mert a lapot kiadó Inform Media Press Srl 99 százalékos tulajdonosa az anyaországi Mediaworks Hungary Zrt. Így a mostani döntést is minden bizonnyal Budapesten hozták meg, vélhetően akkor, amikor a Dunaújvárosi Hírlap bezárásáról is döntöttek – erről pár napja írtunk, elsőként a magyar sajtóban.

A romániai bejegyzésű cég tavaly 10 millió lejes összforgalom mellett közel 3,2 millió lejes (262 millió forintos) veszteséget hozott össze. Ennél is nagyobb (4,3 millió lej, vagyis 352 millió forint) az adósságállománya az összesen 133 alkalmazottat jegyző cégnek – a magyar nyelvű napilap mellett van egy román nyelvű napi rendszerességgel megjelenő kiadványuk is, és információink szerint az is hetilapos formára vált jövő év elején.

Érdekes a főszerkesztő személye is: ő annak ellenére maradhatott máig a lap élén, hogy több halálos áldozattal járó közúti balesetet okozott 2021 júliusában. Akkor Nagyvárad közelében óvatlanul előzni próbált, és frontálisan ütközött egy szemből érkező autóval. A vétlen 38 éves sofőr és annak 6 éves fia meghalt, míg a felesége és két lánya súlyosan megsérült. A főszerkesztőt idén májusban halálos közúti baleset okozása miatt két év és kilenc hónap felfüggesztett börtönbüntetésre, illetve közmunka végzésére ítélték. A korábban a Tusványos sajtófőnökeként és a Székelyhon lapcsalád kiemelt szerkesztőjeként ismert újságírót a baleset előtt két évvel, 2019 júliusában nevezték ki az Inform Média Lapkiadó Kft.-hez tartozó, Nagyváradon és környékén megjelenő Bihari Napló főszerkesztőjévé. A Mediaworks tulajdonában lévő kiadó azóta is a Közép-európai Sajtó és Média Alapítványon (Kesma) belül működik.

Kérdés, hogy a hetilappá alakulás hogyan fog hatni az amúgy is zuhanó olvasottságra. Az olvasók elvesztésének okára rávilágíthat egy korábbi olvasójuk közösségi médiás bejegyzése. K. Kristóf így írt erről: „felemás érzésekkel fogadtam a hírt, hogy megszűnik a nagyváradi székhelyű Bihari Napló, és helyette 2025 januárjától online formában, illetve hetente egyszer színes magazinként fognak megjelenni a nagyváradi és Bihar megyei hírek. Egyrészt, kétségtelenül örömteli, hogy a 2010-es évek óta egyre inkább a kormány szócsöveként funkcionáló napilap – mely 2018 óta a régió egyetlen magyar nyelvű napilapja volt – már nem fogja sokáig manipulálni olvasóit a Fidesz-álhírek özönével. Elvégre kétségtelen, hogy az elmúlt évek során a Bihari Napló szerkesztősége jelentősen átalakult: a régi nagynevű értelmiségi újságírók és publicisták helyét a helytelen lokális nyelvjárásban megszólaló, s a nacionalista magyar kormánypártot éltető propagandisták vették át, élükön a tusványosi Orbán-agymosás elitvendégeként is ismert főszerkesztővel, Kristály Lehellel. Valahol azonban mégis egyfajta keserűséget érzek, hiszen politika ide vagy oda, azért ezzel a napilap-megszüntetéssel mégiscsak egy hétévtizedes médiakorszak zárul le Nagyvárad történetében. Az 1946-tól megjelenő Fáklya – melyet a rendszerváltást követően kereszteltek át mai nevére – azon kevés sajtótermékek egyike volt, mely még a Ceaușescu diktatúra legsötétebb óráiban is fenn tudott maradni, és a váradi helyi események hiteles magyar hírforrásaként szolgálni.”

Való igaz, hogy a regionális napilap online oldalán, az erdon.ro-n oda nem illő hírek is szép számmal megjelennek: a főszerkesztői bejelentést tartalmazó cikkben vasárnap délután a következő ajánló volt beágyazva: „Ezt ne hagyja ki! Magyar Péter valódi arca: saját magán kívül mindenkivel elégedetlen.”