Bíróság vagy óriási házibuli: megmentené házát Tordai Bence
Tordai Bence képviselő „luxusmedencéjével”. Forrás: Tordai Bence Facebook-oldala

Kapát, kaszát, vasvillát semmiképpen sem ragadna háza védelmében – feleli megkeresésünkre Tordai Bence, de egy pár száz fős baráti összejövetel biztosan lassítaná a bontási folyamot. Az ellenzéki képviselővel hétfői napirend előtti felszólalását követően beszéltünk annak apropóján, hogy a fideszes Sára Botond vezette fővárosi kormányhivatal bontási határozatot adott ki otthonára.

Az ex párbeszédes politikus 2016-ban vásárolta meg a pesthidegkúti telket, a rajta lévő romos épület helyére építve házukat, mint mondja, a 2040-es évekig eladósodva. Állítja, minden szabályosan történt, úgy építkeztek, ahogyan az a terveken szerepelt, a rendszer volt rossz, ami alapján a mostani helyzet előállhatott. Mint fogalmaz, „a Fidesz-kormány részben eltörölte az építési engedélyezési eljárást; 2016 óta a 300 négyzetméternél kisebb családi házak esetében csak egyszerű bejelentési kötelezettség van, tehát nem is kérhettünk építési engedélyt, mert ezt a jogszabályok kizárják. Benyújtottuk természetesen az egyszerű bejelentéshez szükséges és a jogszabályoknak megfelelő dokumentációt, benne az építési szabályoknak megfelelő terveket, amit a hatóság 15 nap elteltével jóváhagyólag tudomásul vett. A jóváhagyott terveket követték a kivitelezők, nem történt semmilyen túlépítés. A korábban itt álló házhoz képest az alapterület jelentősen csökkent, a zöldfelületi arány pedig nőtt.”

A közelmúltban megváltoztatott szabályok szerint az építkezéskor még végső soron minden felelősség az építtetőt terhelte: ugyan csak bejelentési kötelezettséget írt elő neki a törvény (300 négyzetméter alatt), végül mégsem volt biztos, hogy megkaphatta az épület a hatósági bizonyítványt. Lényegében ez történt Tordaiék esetében, de ügyük korántsem egyedi, családok ezreit, tízezreit érintheti. Mint a Telex vonatkozó cikkében olvasható, „Magyarországon ugyanis esetenként nem egyértelműek az építési jogszabályok, és az építéshatósági feladatokat ellátó kormányhivatalok, valamint a bírók jogértelmezési gyakorlata is eltér egymásétól. Ennek most Tordaiékra nézve az lehet a következménye, hogy lebontják az otthonukat, de ugyanezzel az erővel Magyarországon házak további ezreit lehetne a földdel egyenlővé tenni.”

A törvény októberben változott (erről részletek ITT), belekerült például a kötelező tervezői és kivitelezői felelősségbiztosítás, valamint hatósági eljárás társul a folyamathoz. – A mi pechünk, mondja lapunknak Tordai Bence, hogy épp a legrosszabb hét éves ciklusban építkeztünk. Erre a helyzetre pedig politikai megoldást kell találni.

A legfontosabb politikai megoldás szavai szerint, hogy a kormány 2026-ban megbukik, és új, jobb törvények születnek, de adódik a kérdés, mi történik akkor, ha ez mégsem lesz így? Tordai azt mondja, a kormányhivatal az elmúlt közel tíz évben mindössze harminc bontási határozatot adott ki, ezek hogy, hogy nem, nem érintik a kormányközeli vállalkozók valóban illegálisan épített vagy bővített villáit. Reményei szerint a döntést nem fogják gyakorlatba ültetni, ezért pedig a jog eszközeivel fog küzdeni. A képviselő már eleve megtámadta a hatósági bizonyítványra vonatkozó kérelmük elutasítását, ám a közigazgatási bíróság helybenhagyta a számukra kedvezőtlen döntést. Ennek nyomán indult újra az építésrendészeti eljárás, aminek végkövetkeztetéseként született a kormányhivatal bontást elrendelő határozata. Most a Fővárosi Törvényszéken folytatódik a procedúra.

A propagandamédia szerint úszómedencés luxusvilláról van szó, valójában hetven négyzetméter alapterületű, kétszintes családi házról, negyvenezer forintért vett felállítható gyermekpancsolóval.