„Oké, hogy szar ember voltam, de azért ne fenyegessenek, mert a munkámat végzem”

Jakab András, az MKKP budakeszi politikusa (Fotó: Jakab András MKKP / Facebook)

Bocsánatot kér választóitól a Kutya Párt budakeszi önkormányzati képviselője, Jakab András, mert az idén júniusban tartott voksolás előtt nem tárta fel előttük bűnügyekkel terhelt múltját. A 43 éves politikus hosszú időn át börtönben ült, de állítása szerint az elmúlt 8 évben már semmilyen bűncselekményt nem követett el, erkölcsi bizonyítványa is van. Most azért beszél eddig nem hangoztatott előéletéről, mert alig, hogy bekerült a testületbe és konfliktusa adódott a fideszes többségű önkormányzat vezetésével, a múltjára utaló, számára fenyegetőnek ható üzeneteket és egy rejtélyes telefonhívást is kapott. Ezek miatt feljelentést is tett október végén.

Jogosan merül fel a kérdés, hogy nem lett volna-e joga tudni a választóknak már kampány idején, hogy a Kutya Párt képviselőjelöltjének, a listájáról bekerült politikusnak milyen előélete van. – Követtem el hibákat, amikért megbűnhődtem és megbűnhődök. Azért nem akartam a múltamat a választás előtt a nyilvánosságra hozni, mert bennem volt a félsz, nem voltam rá büszke, és a magánéletem részének tekintettem. Ezért bocsánatot kérek a választóktól – mondta. Nemcsak a választók, de a Kutya Párt tagságának nagy része sem ismerte Jakab András múltját, akik pedig mégis, azok rábízták a döntést, hogy beszél-e róla vagy sem. – Ezt én b.sztam el, nem a párt. Amikor ki kellett állnom a tagság elé bemutatkozni, nem mondtam el nekik. Szégyelltem a dolgokat és nem akartam csalódást okozni, de utólag belátom, hogy ez hiba volt – fogalmazott. Arra a kérdésre, hogy most felmerül-e benne a lemondás gondolata, úgy felelt: – Nem hiszem, hogy a múltam miatt le kéne mondanom. Súlyos hibákat követtem el, de sokat dolgoztam magamon, hogy változtassak. Legfeljebb akkor mondanék le, ha érzékelnék ilyen választói akaratot.

Jakab András a Magyar Hangnak elmondta, még 18 évesen ítélték 6,5 év börtönre 2000-ben, öt éven belül szabadult jó magaviselete miatt. 14 évesen elköltözött otthonról, és később olyan társaságokba keveredett, amelyek „nem jó irányba vitték az életét”. Ennek az lett a vége, hogy „brahiból” telefonokat kezdtek elvenni, ami miatt végül huszonegy rendbeli csoportos rablás miatt ítélték el az ügy másodrendű vádlottjaként. Hangsúlyozta, hogy fizikailag sosem bántott senkit sem akkor, sem később. A politikus 2005-ben szabadult, és bár elmondása szerint próbált visszailleszkedni a társadalomba, egy szerelmi csalódást követően ismét elkezdett „hülyeségeket” csinálni a következő két-három évben. Egy időben pedig az utcán is élt, így volt, hogy lopott, de elkapták garázdaság és füves cigi birtoklása miatt is. Ezekből az ügyekből börtönbüntetés nem lett, próbára bocsátás, illetve pénzbírságok igen. Jakab András szerint 2011-ben kezdett el „megjavulni”, ám még utána is két alkalommal ittas vezetésen kapták, ami miatt két évre el is vették a jogosítványát 2015-ben. Az elmúlt kilenc évben viszont már szavai szerint törvénykövető életet él, lett felesége és két gyermeke, miközben rájött arra is, hogy korábbi viselkedésével csak magát pusztította.

A Kutya Párthoz még 2019-ben csatlakozott, miután Kovács Gergelyt, a párt társelnökét látta az egyik 2018-as, rabszolgatörvény elleni tüntetésen, miközben rendőrök gyűrűjében áll egy doboz sörrel a kezében. Szimpatikus volt neki ez a lázadó hozzáállás, úgy érezte, hogy ő maga is egész életében a rendszer ellen lázadt. Jakab András 2020 óta párttag, 2021 óta pedig nekik is dolgozik műhelymunkatársként, ami azt jelenti, hogy egyfajta mindenesként segíti az MKKP országos projektjeinek előkészítését. – A Kutya Pártban találtam meg azt a közösséget, akikkel úgy éreztem, hogy vissza is tudok adni valamit, szolgálni az embereket. Szeretnék jót tenni, viszont a múltam mindig visszaköszön. Nem akarok emiatt félni többé – mondta.

A feljelentésével kapcsolatban Jakab András lapunknak úgy fogalmazott, 13 napja volt még csak képviselő, mikor először egy álnevet használó Facebook-profilról számára fenyegetőnek ható üzeneteket kapott, majd az illető telefonos hívást is kezdeményezett vele. Ennek előzménye, hogy a kutyapártos politikus cikket írt arról október 16-án, hogy szerinte törvénytelenül működik a budakeszi önkormányzat. Írásában azt fejtegette, vannak olyan pontjai a szervezeti és működési szabályzatnak (szmsz) helyben, amik az önkormányzatokat szabályozó törvénybe (Mötv.) ütköznek. Az új szmsz például kiköti, hogy a testületi üléseket csak az önkormányzat által megbízott cég vagy a polgármesteri hivatal munkatársa közvetítheti és készíthet kizárólagosan felvételeket, miközben a törvény szerint a képviselő-testületek ülései nyilvánosak, csak bizonyos esetekben rendelhető el zárt ülés. Jakab ezt a cikket megosztotta egy helyi csoportban, illetve ez alá kommentelte az Átlátszó egy korábbi cikkét Konkoly Zita helyi jegyzőről. Ebben többek közt azt írták, hogy a lap által firtatott ügyek elégtelen kivizsgálása is szerepet játszottak abban, hogy az érdi polgármester kezdeményezte az akkor még ott dolgozó Konkoly munkaviszonyának közös megegyezéssel történő megszüntetését. A politikust ezután behívta magához a polgármester és a jegyző egyeztetésre, ahol állítása szerint a cikke is szóba került, és a jegyző nemtetszését fejezte ki a bejegyzéssel kapcsolatban.

„Szerintem te kellene hallgassál”

A találkozást követően érkeztek az üzenetek az említett Facebook-profiltól, majd az illető telefonhívást is kezdeményezett a politikussal október 17-én. A férfi a nevét nem árulta el, de azt állította magáról, hogy ő Konkoly Zita élettársa és hogy egyébként kormányhivatali dolgozó – persze nem tudni, hogy ezek az állítások igazak-e. Jakabot arra figyelmeztette, hogy megpiszkálhatja a múltját, de a családját is emlegette. Úgy tudjuk, a beszélgetés egy pontján az hangzott el: „ma egy olyan dolgot kértek le pontosan rólad, meg a te családodról, meg rólad, mindenkiről, aki hozzád tartozik, hogy szerintem te kellene hallgassál”. A férfi egyértelművé tette, azt akarta elérni, hogy Jakab ne foglalkozzon többet Konkollyal, mondván, hogy a jegyzőnek semmi köze a pártpolitikához, továbbá hogy a politikus vegye le az említett cikkekkel kapcsolatos posztját, amit egy helyi csoportba rakott ki. Ezeknek Jakab nem volt hajlandó eleget tenni. Jakab András a beszélgetés után letiltotta a férfi profilját és telefonszámát is, más fórumon azóta nem kereste őt. A történtek miatt az MKKP politikusa feljelentést tett október 29-én. Ebben azt közölte a rendőrökkel, hogy miután a férfi azt állította magáról, hogy a jegyző élettársa és a kormányhivatalnál dolgozik, úgy érezte, hogy az illető visszaél a pozíciójával és fenyegeti. A politikus azért döntött úgy, hogy a rendőrséghez fordul, mert vörös vonalnak tekinti, hogy a családját emlegették, másrészt pedig, mert a jövőben is úgy akar dolgozni, ahogy azt a választói elvárják tőle, nem pedig úgy, ahogy azt rákényszerítenék. – Oké, hogy szar ember voltam, de azért ne fenyegessenek, mert a munkámat végzem. Bízom benne, hogy bár az én történetem rosszul indult, de még lehet happy end a vége – jegyezte meg.

A jegyző jogi lépéseket ígér

Lapunk az ügyben kíváncsi volt arra, Konkoly Zita jegyzőnek van-e tudomása arról, hogy valóban felhívta-e az az élettársa a képviselőt vagy valaki más hamisan állíthatott-e ilyet Jakab Andrásnak, és ha tényleg ilyet tett az élettársa, akkor szerinte elfogadható-e az ilyen fajta nyomásgyakorlás. – Dr. Konkoly Zita nyilatkozom, hogy nincs élettársam. Senkit nem kértem meg semmilyen nyomásgyakorlásra sem most, sem korábban, részemről a nyomásgyakorlás semmilyen formája nem elfogadható. Jakab András képviselő állítása súlyosan sérti a magánszférámat. A képviselő rosszindulatú híresztelése árt a szakmai megítélésemnek, veszélyezteti a további szakmai életpályámat. A jó hírnevem megsértése miatt a szükséges jogi lépéseket megteszem – szögezte le. Arra pedig, hogy igaz-e, hogy Jakab kritikus posztja és az Átlátszó-cikk miatt Konkoly Zita egy személyes egyeztetésen is nemtetszését fejezte ki a képviselőnek, azt írták: „Jakab András MKKP képviselő ebben a ciklusban kezdte meg munkáját a képviselő-testületben, amihez - minden más képviselőhöz hasonlóan - szerettünk volna segítséget nyújtani. Emiatt hívtuk be a Polgármesteri Hivatalba, ahol az önkormányzat működéséről, a hivatali eljárási lehetőségekről tájékoztattuk. Szakmai segítséget adtunk ahhoz, hogy képviselői munkáját jobban tudja végezni. Sajnáljuk, ha ezt Jakab András nem így értékelte”.

Budakeszi önkormányzatától arról is érdeklődtünk, mit szólnak ahhoz, hogy az MKKP képviselője szerint problémás az szmsz, például mert az ülésekről nem készíthet bárki felvételt. Erre azt felelték, hogy a képviselő-testületi üléseken a nyilvánosság biztosított. – Az ülésterem jellegéből adódóan a vendégek a képviselők mögött tudnak helyet foglalni, ahonnan a nyilvánosságra nem tartozó képfelvétel is készíthető akár a munkát végző képviselők előtt elhelyezett jegyzetekről, laptopokról, ahol magánüzenetek is megjelenhetnek felugró ablakban – írták. Szerintük Jakab András szóban jelezte, hogy az ülések alatt maga is szeretne élő felvételt készíteni, és elhangzott az is, hogy a rendelkezés pontosítására a képviselő szöveges javaslatot kíván tenni, „de ezt még a mai napig nem tette meg, helyette a médiához fordult”. – A Polgármesteri Hivatal meg fogja tenni szöveges javaslatát a hivatkozott rendelkezés módosítására, miután a képviselői módosító javaslat nem érkezett meg – írták. Szerintük Jakabnak az azzal kapcsolatos állítása is valótlan, hogy az szmsz előírná, hogy a vagyonnyilatkozatok kiadásához képviselő-testületi döntés szükséges.

Kutya Párt: Van olyan, hogy az emberek hibáznak

A Magyar Hang a Kutya Párt vezetését is kereste, hogy megtudjuk, nem gondolják-e, hogy Jakab András előéletéről tudnia kellett volna a választóknak, mielőtt ő bekerül a helyi testületbe. Válaszuk szerint igen, kellett volna tudniuk. – András ezért kért bocsánatot a választóktól és a közösségtől is – hangsúlyozták. Felvetettük azt is, nem látják-e úgy, a többi párttagnak is tudnia kellett volna Jakab múltjáról. Az MKKP válasza szerint Jakab András azért tudott bekerülni a képviselő-testületbe, „mert helyben sokan ismerik és kedvelik, hiszen rengeteget tett és tesz a városáért”. – Múltja sosem volt titok, többen is tudtak róla mind a városban, mind a pártban. Az egész ügy lényege pont az, és képviselőnk azért állt ki a nyilvánosság elé, mert a fideszes városvezetés fenyegetéssel és zsarolással próbálta őt megfélemlíteni, eltántorítani a képviselői munkájától. Nem az MKKP kezelte ezt titokként, hanem a helyi Fidesz sugallja ezt, hogy hiteltelenítsék képviselőnk állításait. Büszkék vagyunk arra, hogy sem az MKKP-t, sem Jakab Andrást nem lehet megfélemlíteni és eltántorítani attól, hogy rámutassunk a mutyikra, visszaélésekre és szabálytalanságokra – írták.

Végül arról is érdeklődtünk, Jakab András története árthat-e szerintük a Kutya Párt megítélésének. Azt válaszolták, az MKKP-nál nem a múltjuk, hanem az alapján ítélik meg az embereket, hogy mit tesznek a közösségükért. – Van olyan, hogy az emberek hibáznak, rossz dolgokat követnek el az életük során és ezért jogosan megbűnhődnek, majd ezután jó útra térnek. Mi határozottan partnerek vagyunk abban, ha valaki változni és változtatni akar. Számunkra ez egy érték, mi sem a világot, sem az embereket nem fekete-fehéren látjuk – szögezték le. Azzal folytatták, hogy képviselőjük élettörténete jól rámutat arra, hogy milyen problémái vannak a magyar társadalomnak: mint megy keresztül egy nehéz sorsú fiatal, aki már gyerekként utcára kerül és nem kap semmilyen segítséget. – Ez a történet mégis jó példa arra, hogy minden rossz dolog ellenére, van kiút ezekből a lehetetlennek tűnő élethelyzetekből, meg lehet csinálni. A Kutyapárt is ennek szellemében működik: még a legrosszabb, legleheletlenebb helyzetekből is, munkával és odafigyeléssel, ki lehet törni. Tehát ez a történet nem árt a Kutyapártnak – tették hozzá.