Jászai Gellért szerint a Vodafone felvásárlása nem államosítás
A 4iG Nyrt. informatikai-technológiai vállalat székházának bejárata a Szépvölgyi Irodaparkban, a főváros III. kerületében, a Montevideó utca 8. szám alatt (fOTÓ: MTVA/Bizományosi: Róka László)

Ez nem államosítás, hanem a kormány egyik legrégebbi nemzetstratégiai céljának a megvalósítása a magán- és állami tőke összefogásával – többek közt erről beszélt a Vodafone Magyarország felvásárlása kapcsán Jászai Gellért, a 4iG cégcsoport elnök-vezérigazgatója az Indexnek adott, kedden megjelent interjúban. Egy héttel ezelőtt jelentették be: a 4iG és a magyar állam közösen veszik meg a Vodafone hazai cégét 715 milliárd forintért még pedig úgy, hogy előbbi 51 százalékos, míg utóbbi 49 százalékos tulajdonhányaddal fog rendelkezni.

A 4iG a magyar állammal közösen veszi meg a Vodafone Magyarországot
Magyar Hang

A 4iG a magyar állammal közösen veszi meg a Vodafone Magyarországot

Összesen 715 milliárd forintért adják el a céget.

Jászai most többek közt arról beszélt, több mint egy évvel ezelőtt kereste meg a Vodafone Group akvizíciós területének vezetőjét azoknak a piaci híreknek a hatására, hogy a vállalat egyes érdekeltségeit értékesíteni szeretné. Jászai állítása már csak azért is érdekes, mert a Vodafone Group a 444 kérdésére, mi szerint ki kezdeményezte az üzletet, azt válaszolta:„ A Vodafone-hoz érkezett a megkeresés a vásárlók részéről. Egyéb részletet nem hozunk nyilvánosságra a tárgyalásokról”.

A 4iG vezetőjét arról is kérdezték, egyeztetett-e Orbán Viktorral a vételi ajánlat megtétele előtt. – Miniszterelnök úr a kormány részéről Nagy Márton gazdaságfejlesztési minisztert jelölte ki a tranzakcióval kapcsolatban felelősként. Vele egyeztettem – állította Jászai. 

Arra is kitért, más európai országokban a magántőke ugyan megjelent a különböző stratégiai szektorokban, de az államok mindvégig törekedtek arra, hogy meghatározó tulajdonrészük maradjon ezekben. Példaként azt mondta, a Telenorban a mai napig 54 százalékos a norvég állam tulajdona, a svájci Swisscomban 51 százalékos az állami jelenlét, a Magyar Telekom anyavállalatában, a Deutsche Telekomban pedig több mint 31 százalékos tulajdonrésze van a német államnak, míg az Orange-ban a francia állam pedig 23 százalékos részvényes.

A felvetésre, hogy a mostanihoz hasonlóan nehéz gazdasági helyzetben másra is fordíthatná az állam a közpénzt, Jászai úgy fogalmazott: „egy vállalatot akkor lehet megvásárolni, amikor eladóvá válik, és sajnos nem akkor, amikor mi akarjuk, amikor számunkra a legalkalmasabb lenne. Márpedig ez ritka lehetőség a távközlési piacon”. – Egy másik szempont, hogy ha az állam hitelből vásárolja meg a saját részét, akkor ezzel nem terheli közvetlenül a költségvetést, azaz nem vesz el senkitől azért, hogy ezt kifizethesse. És ez hosszú távon is igaz, mert a Vodafone jövedelemtermelő képessége fedezni fogja a felvett hitel kamat- és tőketörlesztéseit – tette hozzá. Maga a 4iG pedig elsősorban nemzetközi piaci finanszírozásból, hitelből, illetve kötvénykibocsátásból fedezné a rá esőrész kifizetését. Az akvizíció előkészítésével és a finanszírozás szervezésével kapcsolatban hónapok óta együtt dolgoznak a JP Morgannel.