Könyvesház
Muszlim önkéntesek is harcoltak a trianoni döntés ellen felkelő magyarok között
A soproni népszavazás elő- és utóéletéről közelmúltban napvilágot látott tanulmánykötet nem pusztán eseménytörténeti áttekintés.
A kényelem hite hajt bele a digitális függőségbe
Byung-Chul Han összeköti a jelenségeket: ahogy saját főnökünkként magunkat ostorozzuk munkafüggésbe, úgy az információs rezsimnek is önként és dalolva szolgáltatjuk ki magunkat.
Felforrásunk története
Az éghajlat megváltozása mindig is alapvető hatással volt az emberi történelemre. Így lesz most is. Reidar Müller: Tűz és jég című könyvéről.
Kemény Lili: A magyar értelmiség a kétezres évekre egyszerűen elvesztette a fonalat
Kemény Lili a fonalat elvesztő értelmiségről, nagy leleplezésekről és a mindenfelé taroló kivagyi dilettantizmusról. Interjú!
Rózsaszín majmok és más illúziók – Salman Rushdie regényéről
A Diadalváros mintha egyfajta paródia lenne, az idillibe vetett makacs hit paródiája – avagy éppenséggel az illúzióvesztés és a kiábrándultság ábrázolása.
Kassákkal jóban volt, Tamási Áronnal összerúgta a port Szabó Dezső
Ha élne, Szabó Dezső valószínűleg azokkal állna a legnagyobb vitában, akik ma zászlajukra tűznék őt. Nyolcvan éve halt meg a máig vitatott életművet felépítő író-esszéista.
Cseresznyevirágzás január 1-jén
Eljött az ideje annak, hogy aktualizáljuk a történetírást, és egy új történelmet írjunk a klímáról és az emberekről – ezzel az ambiciózus mondattal kezdik könyvük bevezetőjét a svájci szerzők.
Mi vezetett a „keretlegények” kegyetlenkedéseihez?
A munkaszolgálat intézményének működését mutatja be Veszprémy Bernát László könyve, amely egyértelműen bizonyítja, hogy elképzelhetetlen megalázást, bántalmazást szenvedtek el az oda behívottak.
Isten, Trabant, Paul McCartney
A Sárga tengeralattjáró az izlandi Jón Kalman Stefánsson eddigi legszemélyesebbnek tűnő regénye.
„Amerikanista életformát terjeszt”
Szántó T. Gábor A jazzprofesszora Gonda László és a magyar jazz regénye.
Trianon a magyar oktatás fontos állomáshelyeit is veszélybe sodorta
A főiskolák és egyetemek menekülésének, újjászületésének, illetve fennmaradásának történetét világítja meg a Trianon és a magyar felsőoktatás című tanulmánykötet.
Lehet, hogy Einstein tévedett?
Szöllősi Mátyás új könyve is meggyőzően tudósít arról, hogy szerzője két dolgot egész biztosan nagyon tud: dialógusokat, illetve részletes, lélekbúvárkodásba menő (cselemény) leírásokat komponálni.
Lurkó, a Fronthatalompárt és az örök sötét
Az Egészen sötét nemcsak kilép térből és időből, hogy egyszerre szóljon egy elnyomó uralom félelemkeltéséről és a többpártrendszer bonyodalmairól is, de közben végig az emberre koncentrál.
A pimasz Mómosz és más görög istenek
Zalka Csenge Virág régész és mesemondóúj kötetében, az Elfeledett görög–római mítoszokban arra vállalkozik, hogy olyan történeteket – személyes kedvenceit – mutassa meg az olvasónak, amelyek ritkábban kerülnek a látókörünkbe.
Bravúros regény született az első magyar sorozatgyilkos történetéből
A bádogos Kiss Béla valószínűleg több tucat, Cinkota és Budapest környékén eltűnt nő haláláért is felelős.