Magyar diplomata rejtélyes halála Monacóban

Magyar diplomata rejtélyes halála Monacóban

Hóvári János Bakuban 2017-ben (Fotó: MTI/Bruzák Noémi)

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

Rendkívül furcsa haláleset körülményeiről próbálunk információkhoz jutni – hetek óta, de az illetékesek nem válaszolnak a kérdéseinkre. Amit biztosan tudni: Hóvári János diplomata, turkológus és történész tavaly augusztus 6-án meghalt.

Augusztus 7-én a Magyar Nemzetnek nevezett újságban úgy adták hírül a diplomata halálhírét, hogy egy külföldi politikustól idéztek. „Mély fájdalommal értesültünk Hóvári János, a Türk Államok Szervezete (TÁSZ) Magyarországi Képviseleti Irodájának ügyvezető igazgatójának korai haláláról – írta hétfőn részvétnyilvánításában Kubanicsbek Ömüralijev” – jelentették meg a TÁSZ főtitkárának sorait. A cikkben – és az összes eddig publikált nekrológban – semmit sem írnak a halál okáról és helyéről. A Magyar Nemzet is elintézi annyival, hogy „Hóvári János 68 éves korában hunyt el.” A Növekedés.hu idézte a pécsi egyetem hírét (a történész-turkológus a Pécsi Tudományegyetem egykori címzetes oktatója), aki „váratlanul elhunyt”.

Hóvárit az első Orbán-kormány alatt izraeli nagykövetnek nevezték ki (2000 és 2004 között szolgált ott), aztán volt hazánk képviselője Kuvaitban és Bahreinben (2008– 2010). A második Orbán kormány megalakulása után két évig a globális ügyekért felelős helyettes államtitkárként is dolgozott, majd Magyarország ankarai nagykövete is volt (2012–2014). Jelentős médiaérdeklődést kapott a személye akkor, amikor 2015 májusában egy személyben védte az Orbán Viktor születésnapja alkalmából imádkozó híveket a Hermina-kápolna ajtajában az ellentüntetőktől.

Lapunkhoz igen furcsa és elgondolkodtató információk jutottak el a haláleset körülményeiről: több, egymástól független forrásból arról értesültünk, hogy a diplomata kiesett egy monacói, 9. emeleti lakás ablakán. A sajnálatos esemény néhány héttel a tervezett esküvője előtt történt, és több forrásunk szerint rajta kívül (elméletileg) nem volt más személy a lakásban. A forrásainktól kapott információk első felét a rokonoknak-barátoknak kiküldött gyászjelentő erősítette meg: a lapunkhoz eljuttatott értesítőben az áll, hogy a turkológus-történész Monacóban halt meg – ez az egyetlen (félig) publikus információ a halál helyéről. Az viszont szokatlan, hogy a temetést meglehetősen későn, több mint két hónappal a haláleset után, október 9-én tartották Budapesten.

Több hete kérdéseket küldtünk a monacói rendőrségnek francia és angol nyelven is, de levelünkre nem válaszoltak. Egy jó rendőrségi kapcsolatokkal rendelkező monacói forrásunk is érdeklődött, ő azt a választ kapta, hogy a haláleset során volt rendőrségi vizsgálat, és azt már lezárták. Szerinte a szokatlanul gyors befejezésnek két oka lehet: vagy nagyon egyértelmű az ügy, és nem volt szükség hosszas vizsgálatra, vagy a (francia?) titkosszolgálat átvette a helyi rendőrségtől az esetet.

Január közepén levelet küldtünk a Külgazdasági és Külügyminisztérium sajtóosztályára a következő kérdésekkel:
• Hóvári János a KKM alkalmazásában volt-e augusztus elején?
• Rendelkezett-e diplomata-útlevéllel?
• Hivatalos úton tartózkodott-e augusztus elején Monacóban?
• Indult-e Magyarországon vizsgálat az augusztus 6-án bekövetkezett halála ügyében?
• A monacói rendőrség vizsgálatának eredményét megkapták-e a magyar hatóságok? Ha igen, az mit állapított meg?
• Hóvári János halála ügyében felmerült-e idegenkezűség gyanúja? A külügyminisztérium lapzártáig nem válaszolt a kérdéseinkre

Ez a cikk eredetileg a Magyar Hang 2024/5. számában jelent meg február 2-án.

Címkék: Hóvári János