A jövőben is a viták után, a közgyűlés végén, tömbösítve fog szavazni az egyes kérdésekről a fővárosi közgyűlés – derült ki egy a Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója által tartott szerdai háttérbeszélgetésen, amelyen a Magyar Hang is jelen volt. A politikus ezt azzal indokolta, hogy sok a módosító javaslat az üléseken, így ez követhetőbbé teszi a szavazásokat. Korábban a közgyűlés az egyes napirendek megvitatása után rögtön szavazott is az előterjesztésekről.
Az új, a parlamenthez hasonló szavazási metódust legelőször az október 30-ai közgyűlésen próbálták ki Karácsony Gergely javaslatára, aki ezt azzal indokolta: az aznapi megtárgyalandó előterjesztésekhez számos módosító javaslat, főjegyzői észrevétel és jegyzék érkezett, „és az előző ülésünk tapasztalatai alapján külön szavazási kérésekre is számítunk – ez megnehezíti annak követését, hogy éppen miről is szavazunk, talán sokaknak van ilyen emléke ebben a teremben, megmondom őszintén, nekem is″. Ezért Karácsony arra tett javaslatot az ülés levezetőjeként, hogy „először folytassuk le az összes napirendi pont vitáját, majd tárgyalási szünetet rendelek el, és a döntéshozatal ezután következik. Annak érdekében, hogy a szavazás mindenki számára követhető legyen, a szünetben készítünk egy részletes forgatókönyvet a szavazások sorrendjéről, amit minden képviselőnek átadunk, a szünet után ez alapján fogunk szavazni az egyes módosító javaslatokról és előterjesztésekről (...)".
Karácsony akkori javaslatát a legnagyobb frakciók, a Fidesz és a Tisza is kritizálta. A fideszes Gulyás Gergely Kristóf többek közt azt mondta, hogy szerinte a közgyűlésben felkészült fővárosi politikusok ülnek, akik tudják követni a szavazások menetét. – Nem gondolnám azt, hogy ez a testület ne lenne képes arra képességben, hogy ezt menedzselni tudja – jegyezte meg. A tiszás Porcher Áron Somerville pedig arról beszélt, gyakorlatilag a módosítók az ülés kezdete előtt kevesebb mint 12 órával érkeznek meg, vagy mindenképpen 24 órával, és még a főpolgármesternek is van lehetősége utolsó pillanatos módosításra, holott „a privát szektorban meg amúgy is a felelősségteljes döntéshez az lenne a normál eljárás,
hogy legyen legalább egy teljes nap a véglegesek előtt”. – Ettől függetlenül ezt az akadályt – köszönjük szépen a bókot –, mi is, bármennyire újak
vagyunk, de felül tudjuk múlni, meg fel tudjuk dolgozni az anyagokat, azonban az, hogy egy hosszas vitasorozat után, amely tarthat akár több óráig is, legyen egy maratonszerű szavazás, az nem adja meg az egyes döntéseknek a kellő tiszteletet. Az, hogy megvitatjuk, és akkor utána még akár órákig kelljen várni, hogy milyen eredmény születik az adott témában, az szerintem nem méltó ehhez a közgyűléshez – jegyezte meg.
Hogy utólag a frakciók hogyan értékelték az új szavazási rendet, arról a Magyar Hang mindegyik számára küldött kérdéseket, választ egyedül a Fidesztől nem kaptunk. Nem meglepő módon mind a Párbeszéd, mind a közgyűlésben függetlenként ülő, amúgy szocialista Tüttő Kata támogatja az új szavazási rendet, mondván átláthatóbb a döntéshozatal. A DK arra hívta fel a figyelmet, a napirendek megtárgyalását követő határozathozatali szakasz hasonló az Országgyűlésben ismert döntéshozatali rendszerhez. – A DK fővárosi képviselői a hatalom pénzügyi kivéreztetésének közepette is eltökélten dolgoznak Budapest működőképességének fenntartásáért, az európai uniós források közjót szolgáló felhasználásáért, valamint a lakhatási válság enyhítéséért. Ehhez képest másodlagos, hogy milyen szavazási rend szerint hoznak döntést a Fővárosi Közgyűlés képviselői – tették hozzá.
Vitézy Dávid, a Podmaniczky Mozgalom frakciójának vezetője szerint „a szervezeti és működési szabályzat (SZMSZ) szerint a főpolgármester hatásköre a szavazás rendjének meghatározása. A korábbi rendszer átláthatóbb volt a nyilvánosság számára, ezért ezt támogatnánk inkább, de elfogadjuk az újat is, ha ezt tartja fenn a főpolgármester”. A Kétfarkú Kutya Párt szerint ők nem teljesen elégedettek. – Hatékonyabb lenne, ha az ülés elején lenne a szavazás egyben, és csak utána, az eredmény ismeretében következne napirendi pontonként a vita. A füstös, sötét szobákban történő alkudozásokat egyébként csak azzal lehetne biztosan elkerülni, ha a képviselők az előterjesztések tartalmának ismerete nélkül, vakon szavaznának mindenről – tették hozzá.
A Tisza Párt pedig az alábbi választ küldte megkeresésünkre: budapesti képviselőcsoportjuk „a közgyűlés alakuló ülésén megismerhette a napirendi pontok utáni szavazási rendet. Az első rendes közgyűlésen pedig az derült ki, hogy milyen az, amikor valamennyi előterjesztés és javaslat, az érvek és ellenérvek meghallgatása után, az egész napos vita végén szavazunk”. – Tekintettel elsősorban arra, hogy előfordulnak egymásra épülő témák, javaslatok, átláthatóbb, hatékonyabb és összességében kezelhetőbb is a közgyűlési nap végén szavazni. Képviselőcsoportunk tehát ennek folytatását támogatja. Képviselői munkánkat pedig nagyban segíti, hogy a szavazási listát összesítve, az egyes napirendi pontokhoz fűzött módosító indítványokkal együtt írásban a szavazás megkezdése előtt kézhez kapjuk – zárták válaszukat.