Szentkirályi Alexandra fővárosi Fidesz-frakcióvezetőn a hanyagság jelei mutatkoznak. Nem bontotta ki az igazság minden részletét, amikor csütörtökön előhúzta legújabb ütőkártyáját: Budapest népessége csökken, szemben Tarlós István főpolgármesterségének időszakával, amikor nőtt, ez pedig szerinte nem másnak, mint Karácsony Gergely gyenge főpolgármesteri teljesítményének köszönhető. A Budapestről menekülő tömegek képe tetszetős, de sokkal több lehetőséget rejtett ez az ötlet.
Ezzel az erővel Szentkirályi Alexandra lényegében azt is mondhatta volna, hogy minden Karácsony Gergely hibája, ami elvándorlásra készteti a lakosságot Budapestről: ő tehet az égbe szökő ingatlanárakról, az ingatlanállomány gyatra állapotáról, sőt, a globális felmelegedésről is, amely lassan elviselhetetlenné teszi az életet az összes nagyvárosban, ahol nem kezdenek komolyan felkészülni az egyre gyakoribb hőhullámokra. Feltételezhető, hogy Szentkirályi törzsszavazóinak egy része elfogadta volna azt a magyarázatot is, hogy a főpolgármester árazza a lakásokat Budapesten, és ő fűti a várost nyaranta, sőt azt is, hogy az emberek a dugók miatt költöznek az agglomerációba, ahonnan aztán szinte biztosan autóval kell ingázniuk Budapestre. És valószínűleg nem zavarná meg őket az az információ, hogy más magyarországi nagyvárosok népessége is csökken – ez a legutóbbi népszámláláson is kiderült –, az elővárosoké pedig nő, magával hozva az ingázók, így a gépjárművek számának növekedését, ezzel a növekvő légszennyezést, miközben az agglomeráció infrastruktúrája nem bír el a néhány évtized alatt sokszorosára növekvő népesség terheivel. És persze alighanem az sem tűnik fel nekik, hogy a főpolgármester olyasmivel riposztol, amit az adatok nem támasztanak alá: Budapest népességaránya szerinte az ország népességéhez viszonyítva folyamatosan nő.
A Telex mindkét politikus állítását ellenőrizte, és az derült ki, hogy egyik sem igaz. Még évekkel Karácsony Gergely választási győzelme előtt, Tarlós István alatt indult csökkenésnek a főváros népessége, de azt sem támasztják alá az adatok, hogy a főváros népességaránya folyamatosan nőne az ország teljes lakosságához viszonyítva.
A vita a fővárosi választókerületek számának tervezett csökkentése (18-ról 16-ra) miatt indult, aztán népességügyi számháborúvá fajult, miközben a budapestiek és más nagyvárosok lakossága számára az lenne a fő kérdés, a kormány miért nem veszi fáradságot, hogy komolyan vegye az agglomeráció felhízásának és a város népességcsökkenésének okait és következményeit, és nekilásson rendszerszinten megoldani a problémákat. Például a kötöttpályás közlekedés érdemi fejlesztésével, az agglomeráció vasútállmásain a mostaninál lényegesen több P+R parkoló létesítésével, vagy éppen a fővárost kiemelten sújtó lakhatási válság érdemi kezelésével.
Egy korábbi, Karácsony Gergely által ismertetett becslés szerint 2050-re 3 millióan élnek majd Budapesten és az agglomerációban összesen, nagyjából fele az utóbbiban. Legfőbb ideje lenne, hogy a fővárosi politikai szereplők arról üzengessenek egymásnak, hogy huszonöt év múlva hogy fogunk itt élni.
A Koffeint a BLCKEST Coffee, a hazai specialty kávék szakértője támogatja.