Republikon: fej-fej mellett a Fidesz és a Tisza
Magyar Péter és Orbán Viktor 2024. október 23-án (Fotó: Magyar Hang/Beliczay László, MTI/Koszticsák Szilárd)

Októberben a Tisza felzárkózott a kormánypártokhoz, hibahatáron belül vezet a Fidesz–KNDP. A teljes népességben 24-26 százalékpont az állás, a pártválasztók körében szintén 2 százalékpont a különbség a kormánypárt javára, a Tisza 34, a Fidesz-KDNP 36 százalékon áll. A biztos szavazó pártválasztók körében a különbség mindössze 1 százalékpont, 36–37 a Fidesz–KDNP javára – derül ki a Republikon Intézet friss felméréséből, melyet október 24–29. között végeztek, 1000 fő telefonos megkérdezésével.

Az intézet elemzésében megjegyezte, hogy a választás óta egyértelműen lefaragott hátrányából Magyar Péter pártja, a Fidesz pedig veszített támogatottságából a legtöbb közvélemény-kutatás alapján. Természetesen a kormánypárt mindig két választás között a leggyengébb, de nem engedheti meg magának, hogy megszokásból hátra dől, hiszen alig 10 százalékponttal nyerte meg a júniusi duplaválasztást egy gyerekcipőben járó, de igen népszerű párttal szemben.

A Mi Hazánk az ellenzék második legerősebb pártja, a teljes népességben 5, a pártválasztók körében 7, a biztos szavazó pártválasztók között 8 százalékon áll a támogatottsága. A DK gyakorlatilag a Mi Hazánkkal fej-fej mellett áll, tőle minimálisan elmarad, a teljes népességben 5, a pártválasztók és biztos szavazó pártválasztók körében 7-7 százalék a támogatottsága. A Momentum a teljes népességben 3, a pártválasztók körében 4, a biztos szavazóknál 5 százalékos támogatottsággal bír. A Kutyapárt a teljes népességben és a pártválasztók körében 1-1 százalékponttal megelőzi a Momentumot, 4, illetve 5 százalékon áll. A biztos szavazó pártválasztókat nézve azonban újra a szavazói aktivitás problémájába ütközik: mindössze 3 százaléknyi biztos szavazója van. Az MSZP és Párbeszéd a 2024. júniusi választáson még a DK-val összefogva indult, azonban azóta mind eltávolodtak egymástól. Az MSZP a teljes népességben 2 százalékon áll, a pártválasztók és biztos szavazó pártválasztók körében 3-3 százalék a támogatottsága, azaz nem jutna be a parlamentbe. Ezzel együtt a biztos szavazókat tekintve a Kutyapártot közelíti. A Párbeszéd 1-1-1 százalékon áll, a Jobbik szintén. Az LMP a teljes népességben és pártválasztók körében 1 százalékon áll, a biztos szavazók körében azonban nem éri el az egy százalékos támogatottságot. 

A bizonytalanok aránya 29 százalék, érthető módon alacsonyabb a választási részvételi hajlandóság, mint a választás előtt vagy közvetlenül után készített mérésekben – tették hozzá.