„A kutya ugat” – mondta 13 európai uniós miniszterről a magyar diplomácia feje

„A kutya ugat” – mondta 13 európai uniós miniszterről a magyar diplomácia feje

Orbán Viktor és Irakli Kobakhidze grúz miniszterelnök vonul a vörös szőnyegen Tbilisziben, 2024. október 29-én. (Fotó: Magyar Hang/Lukács Csaba)

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

Az európai uniós tagállamok többségében még a helyi hírmondó olvasói levelek rovatában sem jelenhet meg olyan nyilatkozat, mint amilyet Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági-és külügyminisztere engedett meg magának, miután a kormány több tagja, élükön Orbán Viktor miniszterelnökkel, a parlamenti választások másnapján Grúziába utazott, hogy köszöntse az új, oroszbarát kormányt.

A lépés nem maradt kritika nélkül, tizenhárom uniós tagország kormánya jelezte a fenntartásait. Kritikájuk valóban rendkívül durva és keresetlen volt: úgy foglaltak állást, hogy a látogatás „korai” volt. Ezt az államok közti érintkezés során példátlan kijelentést merészelték megengedni maguknak. Szóról szóra. Amire Magyarország külügyminisztere a Facebookon nemes egyszerűséggel úgy reagált: „A kutya ugat, a karaván halad” – teljes mértékben homályban hagyva, hogy miféle karavánról van szó, ami azért is jelenthet problémát, mert a szövegkörnyezetből úgy tűnt, hogy Magyarország kormánya is az említett karavánnal menetel.

Az uniós kormányok képviselői ezúttal még csak azt sem állították, hogy Magyarország Putyin trójai falova lenne az Európai Unióban vagy hasonlók, és hogy esetleg ez motiválhatta a sietős gratulációt, valamint az azonnali magas szintű találkozót. Aggodalmukat fejezték ki viszont a választás tisztaságával kapcsolatban. Az ezúttal sem világos, hogy szándéka szerint milyen ruhában járt el a magyar kormányfő: az unió soros elnökségét ellátó tagországként, vagy pusztán Magyarországot képviselve. Az unió kül-és biztonságpolitikai főképviselője azt hangsúlyozta, hogy a magyar kormányküldöttség nem az Európai Uniót képviselte, a frissen megválasztott grúz miniszterelnök szavaiból viszont úgy tűnt, hogy igen. Egyszer már biztosan előfordult, hogy egy ilyen kanyart nem sikerült bevenni: a Vlagyimir Putyin orosz elnöknél tett legutóbbi látogatás után a kormánynak utólag el kellett távolítania a látogatásról szóló médiatartalmakról az uniós elnökség logóját. 

Orbán Viktor valódi indítékairól és a zárt ajtók mögött tartott tárgyalások tartalmáról a nyilvánosság csak találgathat –  elemzői vélemények szerint egyszerűen az Oroszország számára kedvező választási eredmény legitimálása volt a célja. Ami a széles nyilvánosság számára kiderült, az az, hogy Magyarország legfontosabb uniós partnereinek jó részét a külügyminiszter nem tekinti többnek csaholó ebeknél, ami karavántól függetlenül is felvet kérdéseket a magyar diplomáciával kapcsolatban. Az egyelőre nem derült ki, hogy legalább Magyarországtól keletre tolerálja-e bárki a hasonló stílusbravúrokat, hiszen például Vlagyimir Putyinról Magyarország külügyminisztere borítékolhatóan nem tenne ilyen nyilatkozatot. Miközben papíron egy másik karavánnal menetel.