Meghalt az Aranyoskám színésznője, Teri Garr

Meghalt az Aranyoskám színésznője, Teri Garr

Teri Garr az Aranyoskám című filmben (Forrás: Columbia Pictures Industries)

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

Hetvenkilenc éves korában meghalt Teri Garr színésznő, akit a legtöbben az Aranyoskámból ismerhetnek, a Dustin Hoffman oldalán nyújtott alakításért pedig 1983-ban még Oscarra is jelölték. Találkozhattunk vele továbbá a Dumb és Dumberben, a Casper és Wendyben, valamint ő alakította Phoebe szülőanyját a Jóbarátok című sorozatban.

Teri Garr 1944. december 11-én született az Ohio állambeli Lakewoodban. Pályafutását háttérmunkákkal kezdte, go-go táncosként bukkant fel filmekben és különböző varietéműsorokban. Azt viszont mindig is nehezményezte, ha puszta statisztaként tekintettek rá. Elmondása szerint akkoriban eleve tíz évig kellett táncot tanulni, hogy szerepelhessen valaki egy hasonló musicalben. Táncosként olyan filmeken dolgozott, mint a Szerelem Las Vegasban, A cirkusznak mennie kell vagy a Micsoda buli, hogy aztán a hatvanas évek végén beinduljon színésznői karrierje. Fel kellett tornáznia magát a nagyobb produkciókig, de már pályája elején a legnagyobbak oldalán dolgozhatott. Együtt tanult színészkedni Jack Nicholsonnal, majd színészi debütje, az 1968-as Head is részben hozzá kötődik, a filmnek mások mellett Nicholson írta a forgatókönyvét. Teri Garr (aki hol Terriként, máskor Terryként írta a nevét) felbukkant továbbá a Star Trek egy ’68-as epizódjában, illetve az It Takes a Thiefben, melyben még Fred Astaire is szerepet vállalt.

A nagy kiugrást Sonny és Cher varietésorozata jelentette a hetvenes évek elején, majd fontos szerepet kapott Francis Ford Coppola 1974-es filmjében, a Magánbeszélgetésben. Ugyanebben az évben jött az Aranyoskám melletti másik legnagyobb siker, Az ifjú Frankenstein, amelyben láthattuk a jellegzetes szembetegséggel küzdő, néhány évvel később elhunyt Marty Feldmant is. Mel Brooks és Gene Wilder horrorkomédiája két Oscar-jelölést is begyűjtött, egyben megalapozta Teri Garr hírnevét. A Harmadik típusú találkozásokban eljátszhatta aztán Richard Dreyfuss főhősének feleségét, A fekete paripában pedig együtt dolgozott Mickey Rooney-val és Hoyt Axtonnal. A nyolcvanas évek eleje jelentette Garr karrierjének legsikeresebb korszakát, az 1982-es Aranyoskámban sokan megszerették őt az állástalan színésznő, Sandy Lester szerepében. A következő évben Michael Keaton oldalán tűnt fel A kispapában, 1985-ben pedig Martin Scorsese rendezte őt a Lidérces órákban.

A Jóbarátok rajongói is megszerethették őt a bohókás Phoebe Buffay nem kevésbé szórakozott, de titokzatos szülőanyjának szerepében. Sajnos csak rövid időre bukkant itt fel, három rész erejéig lehetett látni a harmadik, illetve negyedik évadban. A kilencvenes évek elején még több jelentős produkcióban kamatoztatta tehetségét, így a Robert Altman rendezte A játékosban, valamint a Dumb és Dumberben, ahol Helen Swanson karakterét formálta meg.

A kétezres években szklerózis multiplexet diagnosztizáltak nála, az autoimmun betegség pedig fokozatosan egyre több nehézséget okozott neki, 2007-ben meg is műtötték agyi aneurizma repedése miatt. A Nemzeti Szklerózis Multiplex Társaság nagykövetévé választotta, közben pedig a színészetet is igyekezett folytatni, de egyre kevesebb eséllyel. Mindebben a nemi alapú megkülönböztetésnek is része volt elmondása szerint. Egy 2008-as interjúban arról beszélt, hogy úgy érzi, a nőket nem veszik eléggé komolyan, és őt sem keresik már komolyabb szerepekkel. Láthattuk még a videókazettán nálunk is népszerű Casper és Wendy ifjúsági filmben (a címszerepben a 11 éves, első nagyobb szerepét játszó Hilary Duff-fal), a kétezres években pedig feltűnt a Parkolópályán és a Kabluey, a kék kabala című filmekben. Az utolsó szerepét egy 2011-es tévésorozatban, a How to Marry a Billionaire-ben kapta. Egy önéletrajzi kötetet is kiadott 2006-ban Speedbumps: Flooring It Through Hollywood címmel.