A klinikai vizsgálatok kezdeti eredményei szerint a császármetszéssel született babákon alkalmazott fekális transzplantáció (igen, ez székletátültetést jelent) reménykeltő eredményekkel jár. Az anya székletét keverték az anyatejbe, és ezt itatják meg a babával. Az eljárás még csak kísérleti stádiumban van, és ez volt az első randomizált klinikai vizsgálat a témában – tudósít a Nature.
Az eredmények szerint már csekély mennyiségű széklet átültetése is kimutatható pozitív hatást gyakorol a baba mikrobiomjára. A mikrobiom a szervezetben, illetve a testfelületen élő mikroorganizmusok összessége. Csak mostanában kezdjük felismerni, hogy a szervezetünkben (főként a beleinkben, de szinte minden szervrendszerünkben) élő barátságos baktériumok milyen fontos szerepet játszanak a legkülönfélébb életműködésekben, legfőképpen az immunvédekezésben.
Ez állhat a hátterében annak is, hogy bizonyos kutatások szerint a császármetszéssel született babák immunrendszere nem működik elég hatékonyan, így gyakoribbak náluk a csecsemőkori fertőzések és talán az asztma is. Amikor császármetszéssel születik egy baba, nem halad keresztül az anya vagináján. Márpedig ez lenne az a pillanat, amikor a saját mikrobiomja magvait képező baktériumok átkerülnének a bőrére, illetve a szájába az anya testüregeiből. Vagyis az elmélet szerint a császározott babák „túl sterilek”, kezdetben nem rendelkeznek az immunvédekezéshez elengedhetetlen jóságos baktériumokkal.
Az elmúlt években több módszerrel próbálták kompenzálni ezt a hiányt. Viszonylag gyakorinak tekinthető, hogy a császármetszés során kiemelt babákat bekenik az anya vaginális váladékával (ezt korábban is csinálta a szülésznők egy része, az utóbbi időben pedig már formalizáltan is folyik e gyakorlat). A helsinki Finn Egészségtudományi Intézet kutatói szerint azonban e módszer hatékonysága nem elégséges, ezért egy kissé drasztikusabbnak tűnő megoldáshoz folyamodtak. Összesen 31 császármetszésre előjegyzett anyát verbuváltak a kísérlethez. 15 anya gyermekének az első etetéskor az anya székletének 3,5 milligrammos darabját keverték az anyatejébe, és megitatták vele. 16 másik baba képezte a kontrollcsoportot, ők nem kaptak székletet.
Az eredmények azt mutatták, hogy bár a két csoport mikrobiom-diverzitása a születéskor azonos volt, a kezelt csoporté már háromnapos korukra szignifikánsan nagyobb lett, mint a kontrollcsoporté, és e különbség egészen féléves korukig fennmaradt. Bár a hatás egyértelműnek tűnik, a kutatók nem győzik hangsúlyozni, hogy ezt SENKI SE PRÓBÁLJA KI OTTHON! A székletben rengeteg patogén baktérium is lehet, ezért a kísérlet alanyait előzetes bakteriológiai szűrésnek vetették alá, és a többségüket ki is dobták, mert veszélyes kórokozókat találtak náluk. Amióta egyre nagyobb médiafigyelmet kap a székletátültetés, mint a mikrobiom zavara okozta betegségek lehetséges terápiás eljárása, egyre több tudatlan influenszer hirdeti a YouTube-on, hogy milyen csodálatos hatása van annak, ha a saját székletükből készített italokat fogyasztanak (ez nem vicc). De ezt kifejezetten tilos megtenni, hiszen halálos betegségeket kockáztatnak ezzel a hiszékeny követők.