Folytatódik a budapesti trónok harca: alapvető kérdésekről várhatók vérre menő viták

Folytatódik a budapesti trónok harca: alapvető kérdésekről várhatók vérre menő viták

A fővárosi közgyűlés alakuló ülése (Fotó: Magyar Hang / Hutter Marianna)

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

A Karácsony Gergely főpolgármester által „borzasztó” hangulatúként jellemzett alakuló ülés után ismét összeül a fővárosi közgyűlés szerdán. Bár közel 50 napirendi pont van a különféle előterjesztésekkel, tájékoztatásokkal és interpellációkkal együtt, ezek között nem szerepel sem az olimpia, sem a főpolgármester-helyettes vagy éppen a fővárosi cégvezetők személyének kérdése, de így is kiélezett viták várhatók. Emlékeztetőül: a 33 fős közgyűlésben a Fidesznek és a Tiszának egyaránt 10-10 képviselője van, Karácsony Gergely listájáról összesen 7-en kerültek be (ebbe ő maga is beleszámolandó), míg Vitézy Dávidéknak és a Magyar Kétfarkú Kutya Pártnak 3-3 politikusa van. Vagyis senkinek sincs többsége, és Karácsony csak akkor vihet át bármit, ha abba legalább vagy a Fidesz vagy a Tisza belemegy.

Íme néhány érdekesebb napirendi pont a teljesség igénye nélkül:

• A problémák már a közgyűlés működését szabályozó szervezeti és működési szabályzatnál (szmsz) kezdődnek, miután a főpolgármestert mind a Tisza, mind Vitézyék többek közt azzal kritizálják, túl erős jogkörökkel bír. Például a Tisza frakció korábban arról számolt be, közel 100 pontban javasoltak módosításokat, „hogy biztosítsuk a demokratikus eljárásokat és megerősítsük a képviselők szerepét”. Érdekesség, hogy a módosításaik közt az is szerepel, hogy a közgyűlés az eddigiektől eltérően ne a hónap utolsó szerdáján, hanem hétfőn ülésezzen. Míg Karácsony olyan fideszes kérdésekben enged, minthogy legyen felállítva antikorrupciós szoba a Városházán és hogy legyen Budapest Infó, amit ő tart (azzal a feltétellel, hogy ezt akkor teszi meg, ha a kormány ezentúl beenged minden magyar sajtóterméket a kormányinfóra), Vitézy azzal kapcsolatos javaslatára már nem volt nyitott, hogy a közgyűlés jóváhagyása kelljen a lakógyűlés indításához, ami kritikusai szerint éppen olyan a fővárosban, mint országosan a nemzeti konzultációja. De a leginkább vitás pontok persze azzal kapcsolatosak, hogy mennyire erősek a főpolgármester jogkörei két közgyűlés között, illetve hogy ő a fővárosi cégek tulajdonosi jogkörének gyakorlója.

• Karácsony Gergely bajban lesz a személyi kérdésekkel, ugyanis bár korábban kiírt pályázatot mind a fővárosi cégvezetői, mind pedig azok felügyelőbizottsági (fb) és igazgatósági tagok (ig) személyére, ennek módját élesen bírálta mind a Tisza, mind Vitézy Dávid. Ugyan ezúttal Karácsony nem is az összes, csak mindössze három olyan cég esetén (BKK, BKV és Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ, vagyis BFVK) választatná meg az fb- és ig-tagokat, ahol az érintettek mandátuma november 15-én lejár, nem túl valószínű, hogy ez sikerülhet. Legalábbis a legutóbbi frakcióvezetői tárgyalásra se a Tisza, se a Fidesz nem ment el, Magyar Péterék pártja ráadásul előterjesztést nyújtott be azért, hogy az ezekre (és egyébként a cégvezetőkre is) kiírt pályázatokat vonják vissza és írjanak ki újat.

• Sok szó fog esni a lakhatásról, ezzel kapcsolatban Karácsony, Vitézy és a Fidesz is adott be javaslatokat. A főpolgármester többek közt kezdeményezi a kormánynál, hogy gondoskodjon az Európai Unió strukturális alapjaiból finanszírozott fővárosi lakhatási programok felhívásainak a haladéktalan, további késedelem nélküli közzétételéről. Utóbbi kapcsán korábban Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója arról beszélt, hogy a kormány ezek megjelentetésével láthatóan megvárta az önkormányzati választásokat, húzták az időt, és míg a vonatkozó fővárosi uniós programok közül 0 forint értékben van bármi is döntésre meghirdetve, országosan vidéken a keret 51 százaléka már le van foglalva. A főpolgármester lakhatásügyben javasolni fogja azt is, hogy kérjék meg a kormányt, hogy egy évnél hosszabb időre kiadott lakások esetén a turisztikai célú lakáskiadás általányadójának a felét érje csak el az adóterhelésük, míg három éves időtávon adómentességet javasolnak. Kezdeményezik a kormánynál szintén, hogy az üzleti célú lakásvásárlásokra is két éves moratóriumot vezessenek be az EGT térségen kívüli állampolgárok vásárlásaira. Érdekesség, hogy utóbbihoz az MKKP frakciójában ülő Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester adott be módosítást, aki szerint elég csak az érintett állampolgárok második lakására tilalmat bevezetni.

• Érdekesség, hogy a Fidesz megszüntetné a fővárosi önkormányzat által pár hónapja felállított Lakásügynökséget, mondván az sikertelen kísérlet volt. Az ehhez rendelt uniós forrásokat, 20 milliárd forintot pedig megfizethető lakhatással kapcsolatos projektekre irányítson át a kormány. Érdekesség, hogy egy ehhez fűzött fideszes módosító Magyar Péteréknek szúrna oda, és arról szól a Gulyás Gergely Kristóf (aki nem összekeverendő a Miniszterelnökséget vezető miniszterrel) által jegyzett javaslat, hogy a fővárosi közgyűlés ítélje el a Tisza EP-képviselőinek álláspontját, ami a Fidesz állítása szerint az, hogy a párt felgyorsítaná „a migrációs paktum végrehajtását” (ezt persze nyilván Magyarék cáfolják). Gulyás azt is indítványozza ebben, hogy a főpolgármester dolgozzon ki olyan szabályozást, ami előírja, hogy a Fővárosi Önkormányzat tulajdonolta lakásokba csak EGT állampolgárok költözhessenek. 

• Vitézy Dávid ez alkalommal is több olyan szakpolitikai javaslattal készül, amelyek nagy része jó eséllyel át fog menni. Többek közt szeretné, ha a fővárosi közgyűlés kifejezné, hogy ellenzik a HÉV-ritkításokat, továbbá hogy álljanak ki a kormány agglomerációs vasúti stratégiája mellett, amely tartalmazza a HÉV-fejlesztéseket. Ugyancsak javasolni fogja, hogy álljon ki a főváros a reptéri vasút megépítése mellett, továbbá hogy a kormány az ügyben pályázzon brüsszeli forrásra, ugyanis jelenleg is fut olyan uniós pályázat, ahol előnyben részesítik a nemzetközi repterek vasúti hálózatba való bekötését. A Podmaniczky Mozgalom vezetője elérné, hogy járjanak éjfél után is a metrók legalább hétvégén, kiállna amellett, hogy a Budapesten működő országos múzeumok maradjanak a fővárosban, illetve hogy a nagyobb fővárosi csomópontokban legyenek üvegvisszaváltó pontok. Ezeken felül szeretné, ha lennének a fővárosi kukákon tartók a műanyag és alumínium üvegek számára, hogy ne az legyen, hogy aki ezeket keresi a kukákban, annak ehhez szét kelljen dobálnia a szemetet. Vitézy ugyancsak kezdeményezi, hogy azoknak, akiknek van BKK-bérlete, ne kelljen külön jegyet venniük akkor, ha kutyájukat vagy kerékpárjukat szállítják a járműveken. A politikus előterjesztéseiről részletesebben itt írtunk

• Szó lesz a diákszervezetek nagy port kavart javaslatairól, vagyis a Mi Budapestünk programról is, amiket Karácsonyék ugyan beterjesztettek, de azt a szakbizottságokban már előre leszavazták. Például a Vitézy elnökölte Klímavédelmi, Közlekedési és Városfejlesztési Bizottságban a Tisza kifogásolta, hogy mindössze három diákszervezet dolgozta ki a programit, ami nem fedi le a fővárosi diákság egészét Vitézy Dávid szerint pedig az előterjesztés elnagyolt volt, később úgy jellemezte, hogy „megvalósíthatatlan ötletek, zavaros megfogalmazások, végiggondolatlan javaslatok vannak” benne. De egy ponton azzal is odaszúrt Karácsonynak, hogy „nyilván értem, hogy meg kell hálálni a plakáttépkedést azoknak a gyerekeknek, akiket ebbe belehajszolt a főpolgármester”. Végül az érintett diákszervezetek egyeztettek a Tiszával, és abban állapodtak meg, hogy december 31-ig a Mi Budapestünk programot eljuttatják a budapesti középiskolákba, ezután a programról új szavazás lesz. A Tisza ígéretet tett, hogy a javaslatokat és a programot a három kezdeményező diákszervezettel közösen fésülik össze.

Karácsony Gergellyel a Magyar Hang legutóbbi interjúja múlt pénteken jelent meg, ez itt olvasható