Hétfőn 15 napos határidővel 93 millió eurós fizetési felszólítást küldött az Európai Bizottság Budapestnek – tudta meg az EUrológus. A Bizottság felhívást küldött az első kényszerítő bírság megfizetésére, amelyben felszólította Magyarországot, hogy 2024. október 31-ig fizessen 93 millió eurót. Magyarország nem fizette ki az összeget a megadott határidőn belül – mondta Ujvári Balázs, az Európai Bizottság szóvivője az EUrologusnak, utalva a fizetési felszólítás előzményére.
Az Európai Bíróság júniusi ítéletében egy 2020-as bírósági ítélet be nem tartása miatt szabtak ki egyrészt 200 millió eurós büntetést, másrészt napi egymillió eurós kötbért. A kormánynak három és fél éve volt arra, hogy az uniós joggal összhangba hozza a menekültügyi szabályozását, ami nem az illegális bevándorlók beengedését jelentette, hanem az EU-s szabályoknak megfelelő eljárás lefolytatását – amelynek végén a menekültstátuszra nem jogosult személyeket ki kell utasítani az EU területéről – tette hozzá a portál.
A 200 millió euróra vonatkozóan már lejárt a fizetési felszólítás, a mostani 93 millió euróra vonatkozóan – ami a háromhavi kényszerítő bírságot jelenti – pedig november 19-e a határidő. November 20-ától az Európai Bizottság már 293 millió euró plusz kamatokat követel, pontosabban a rá vonatkozó uniós szabályok szerint ezt a pénzt vissza kell tartani a Magyarországnak járó pénzekből. A portál információi szerint viszont nem lehet ennyi pénzt visszatartani, nincs ugyanis ennyi magyar kifizetési igény.
Az európai bírósági döntés pénzügyi következményeiről ebben a cikkünkben olvashat.